Малко инфо за начинаещи /фидер/

naB4o
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 16, 2012 21:53
Риболов: Фидер, морски
Местоположение: Варна

Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от naB4o »

Здравейте, отдавна чета във форума, но едва сега правя първото си мнение. :)
Нямам особен опит в този спорт и хоби, може би заради това. Ще се занимавам предимно 1 път в месеца или максимум 2-3 пъти, в зависимост от свободното време и когато не съм на работа.
Та по темата, притежавам следните артикули, като подарък:
Това: http://shop.fishing-mania.com/viewrods_3.php?id=6686" onclick="window.open(this.href);return false;
+ това: http://shop.fishing-mania.com/viewreels_3.php?id=8354" onclick="window.open(this.href);return false;
Искам да попитам дали е удачно като комбинация, и какво влакно бихте ми препоръчали за употреба. Ще се лови на язовир принципно с фидер-кошничка, където има доста таранки, но и излизат шаранчета.
2ри въпрос: макарата е с вместимост 0.25-260..... до ....0.40-100, може ли да се използва и влакно с по-малък диаметър? Понеже като разглеждах в други теми, най-често се използват по-тънки влакна, като по-рядко се използват над 0.20-0.22.
И последен въпрос, за какъв друг риболов мога да използвам макарата и пръчката и е препоръчително. Само за тежък ли е удачна, или може и на блесна, плувка?

Досега съм ловял предимно с чужди въдици и такъми. По тази мъжка дисциплина се запалих от бъдещия тъст (неговите прътове и т.н.), но той е малко по по-простите обяснения :) в смисъл неговите отговори бяха следните:
1. 0.30 влакно - това ти трябва, мойто момче, да ти е голямо и здраво и да не се скъса
2. тук не можа да ми отговори, а ми потвърди 1вия отговор
3. каза ми че става и за заргана(на бомбарда) и това лято ще ме води :fish2: (от Варна сме)

Благодаря предварително, ако има включване! Наслука на всички :fish3:

П.с. доста ми бяха интересни темите на 1 баннат потребител "Бачо Илия", но тези въпроси още ме глождят :)
:-)
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от Коце »

Комбинацията от такъми ти е нормална. Купи си това влакно с размер 0,18 или 0,20 http://shop.fishing-mania.com/viewline_3.php?id=7709" onclick="window.open(this.href);return false; Много е здраво, нищо, че е тънко!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от Д-р Флекс »

Здравей! Пръчката и макарата ти са добри, но стават само и единствено за фидер, не се и опитвай да ловиш с тях на плувка или спининг, ще се отвратиш! :D За това, дали става и за бомбарда кагеторично не мога да кажа, но според мен - не. Слагай най-твърдия връх, ако все пак решиш да мяташ за зарган.

Можеш всякако влакно да сложиш, важно е, да не е много дебело - това, което Коце ти препоръчва е отлично за твоите цели, и, много важно: да е навито плътно на около милиметър преди ръба на шпулата! Тоест, ако е по-тънко от посочените за макарата ти минимални параметри, трябва да навиеш повече влакно - иначе няма да замяташ далеч. Наслука!

Търси и чети темите на Бачо Илия, от тях ше научиш много, дори повече от онова, което някога ще можеш да приложиш на практика. :wink:
naB4o
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 16, 2012 21:53
Риболов: Фидер, морски
Местоположение: Варна

Re: Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от naB4o »

Благодаря за отговорите, и аз мислих, че по-малко влакно ще е по-удачно, но "стария" си знае неговото. С неговия фидер съм ловил на дъно на морски за иларии и платерини (просто такава въдица ми е давал :) ) Та този сет, предполагам става и за фидер на река, а става ли и за морски - на дъно?
Приятен ден :)
:-)
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от Коце »

С 0,30 на фидера ще хванеш предимно настинка...
Морето няма НИЩО общо с останалите водоеми!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
naB4o
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 16, 2012 21:53
Риболов: Фидер, морски
Местоположение: Варна

Re: Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от naB4o »

А ако трябва да сложа, 0.18 или 0.20 влакно, това означава, че трябва да навия около 400-500 метра ли, за да запълня шпулата?
:-)
LFC till I die
Мнения: 135
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 11:08
Местоположение: Русе

Re: Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от LFC till I die »

naB4o написа:А ако трябва да сложа, 0.18 или 0.20 влакно, това означава, че трябва да навия около 400-500 метра ли, за да запълня шпулата?
няма нужда да навиваш 400-500 метра от това влакно. Просто навиаш подложка(друго влакно старо, което няма да ползваш) и върху него навиваш новото, така че да остане 1-2 мм от ръба на шпулата. Сега ще ти дам отговор на следващия ти въпрос.
За да спестиш нерви и време първо навиваш на шпулата Влакното , което ще ползваш за фидера.След това навиваш старото влакно ,което ще ползваш за подложка докато стигнеш на 1-2 мм от ръба на шпулата. След това развиваш и двете влакна и навиваш първо вече отмереното количество влакно за подложка, след което навиваш новото влакно и започваш да ги скубиш пустите им риби :fish7: :D :lol:
naB4o
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 16, 2012 21:53
Риболов: Фидер, морски
Местоположение: Варна

Re: Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от naB4o »

Много благодаря за отговора! И още 1 въпрос, 2те влакна (подложката и основното) връзват ли се с възел, и този възел няма ли да пречи на навиването? :fish6:
:-)
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от Коце »

Връзват се с един възел, които е точно за тази цел. Не пречи на навиването, ако го оформиш добре и отрежеш прилежно стърчащите краища. Върху възела застава новото, което е 100-150 метра и той ще се скрие изцяло.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
naB4o
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 16, 2012 21:53
Риболов: Фидер, морски
Местоположение: Варна

Re: Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от naB4o »

Изображение
Предполагам този, или някой от тези:
Nailknot
Albright
:-)
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Малко инфо за начинаещи /фидер/

Мнение от Коце »

Да, този от първата картинка, с 3-4 намотки от всяка страна.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”