Моля за превод?

Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Моля за превод?

Мнение от babydoctor »

Срам :oops: ме е, ама би ли ми превел някой финала на статия от "Къде кълве"? Уж не съм чак толкова тъп, ама... :oops: :oops: Цитирам: "...Най-голям проблем при използването на "хеликоптер" с шок-лидер е необходимостта да се убедим в това, че такъмът е незацепващ се, т.е. може лесно да бъде извлечен и да премине безпрепятствено през възела на шок-лидера. Не забравяйте, че безопасността на рибата се явява първостепенна задача. Проверете такъма си няколко пъти, за да се убедите, че се отцепва от възела." Е за това "отцепване" не мога да зацепя :oops: :roll: :oops: Иначе си има и скица на хеликоптера.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
carpbg
Мнения: 178
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:03
Риболов: шаранджийски
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от carpbg »

Тук става дума за сейфти монтаж!
Автора има предвид, че когато се скъса влакното (това най-вероятно ще стане след шок лидера) вирбела с повода да може да се изниже през възела съединяващ шок лидера и основната линия!


8)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Надявах се да се включиш, благодаря ти. Виж сега монтажа, от края на пръта нататък: гумен стопер-манисто-вирбел, на който е повода-манисто-вирбел-противооплитаща тръбичка-крайна тежест 80-100 гр. Според мен вторият вирбел би стопирал всякакво плъзгане. Абе или аз съм проЗД, както казва Алеко, или нещо не е както трябва. Всъщност този монтаж и аз съм го използвал много преди да разбера, че е хеликоптер, но никак не мога да го вържа с текста :roll: :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
carpbg
Мнения: 178
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:03
Риболов: шаранджийски
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от carpbg »

дай да видя къде ги четеш тея работи?

монтажа е много по-лесен за изпълнение, от колкото за обяснение!


8)
carpbg
Мнения: 178
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:03
Риболов: шаранджийски
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от carpbg »

Елементарно е!

Виж са:
Изображение

това са основните неща необходими за този монтаж (е, и кука и олово де :lol: )

В мекия шлаух се вдява вирбела на тежестта, а вирбела на повода се вмъква между двете топчета, горното от тях е с дупчица и е нанизано на тръбичка, която пък е закрепена за долното! Така не ти трябват стопчери по линията!

Ето още една снимка на такъв монтаж. Тук над монтажа има няколко сантиметра силиконов шалух - служи за да не се оплита линията.
Изображение

Такааа, сега си представи линията нанизана на тези монтажи!
Тя се връзва за вирбела на тежестта!

В конкретния случай, ставаше дума за ползването на шок лидер! Той е по-дебел от основното влакно, нали?! Там където шок лидера се съединява с основното влакно неминуемо има възел, нали?!!
Когато основното влакно се скъса и на линията остане риба, то тя трябва да може да се освободи от тежестта - т.е. целия монтаж трябва да се приплъзне по влакното (в случая шок лидера) и да се изниже!
ОБАЧЕ!!!! Тук възелът между лидера и влакното ще попречи!

Дано си го разбрал! Постарах се доста :wink:


8)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

carpbg написа:Дано си го разбрал! Постарах се доста :wink: 8)

Благодаря ти, теб те разбрах, но нещо не ми се връзва с монтажа от снимката в "Рибарски вестник". Това е последния брой от вчера, ако ти попадне, бих искал да чуя мнението ти.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
carpbg
Мнения: 178
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:03
Риболов: шаранджийски
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от carpbg »

babydoctor написа:
carpbg написа:Дано си го разбрал! Постарах се доста :wink: 8)

Благодаря ти, теб те разбрах, но нещо не ми се връзва с монтажа от снимката в "Рибарски вестник". Това е последния брой от вчера, ако ти попадне, бих искал да чуя мнението ти.
Аааа, ее в тоя вестник много неща не се връзват, ама .... има хора дето го купуват!


8)
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Re: Моля за превод?

Мнение от stefan »

babydoctor написа:Срам :oops: ме е, ама би ли ми превел някой финала на статия от "Къде кълве"? Уж не съм чак толкова тъп, ама... :oops: :oops: Цитирам: "...Най-голям проблем при използването на "хеликоптер" с шок-лидер е необходимостта да се убедим в това, че такъмът е незацепващ се, т.е. може лесно да бъде извлечен и да премине безпрепятствено през възела на шок-лидера. Не забравяйте, че безопасността на рибата се явява първостепенна задача. Проверете такъма си няколко пъти, за да се убедите, че се отцепва от възела." Е за това "отцепване" не мога да зацепя :oops: :roll: :oops: Иначе си има и скица на хеликоптера.
Цитатът просто не се отнася за картинката :D. Монтажът на скицата и описанието му са доста странни. Ако се връзва директно на основното влакно, няма проблем стоперът, горното манисто и вирбелът на повода да се изнижат при късане от усилието на рибата. Ако същият монтаж се ползува с шок-лидер, вероятно идеята му е да се скъса "тънкото" влакно на крайната тежест, а не да се изнизва каквото и да било, и без това възелът на лидера няма да премине през стопера. Колко "тънко" трябва да е това влакно, че хем да издържи на замятане с тежест 80-100г, хем да се скъса примерно от двукилограмово шаранче? Въобще какъв е смисълът от шок-лидер, ако отслабим линията в края пред тежестта с "тънко" влакно?
Гост

Мнение от Гост »

Ееееееееее, благодаря ви и на двамата, не съм си бил изгубил разсъдъка, олекна ми :D :D :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Ма това днес ми иска регистрация за всеки подфорум поотделно :roll: :roll: :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
carpbg
Мнения: 178
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:03
Риболов: шаранджийски
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Моля за превод?

Мнение от carpbg »

stefan написа: Цитатът просто не се отнася за картинката :D. Монтажът на скицата и описанието му са доста странни. Ако се връзва директно на основното влакно, няма проблем стоперът, горното манисто и вирбелът на повода да се изнижат при късане от усилието на рибата. Ако същият монтаж се ползува с шок-лидер, вероятно идеята му е да се скъса "тънкото" влакно на крайната тежест, а не да се изнизва каквото и да било, и без това възелът на лидера няма да премине през стопера. Колко "тънко" трябва да е това влакно, че хем да издържи на замятане с тежест 80-100г, хем да се скъса примерно от двукилограмово шаранче? Въобще какъв е смисълът от шок-лидер, ако отслабим линията в края пред тежестта с "тънко" влакно?
Хехехеее, работата била много "по-дебела" от колкото аз си мислех :shock:

Да слагаш шок лидер, пък после да връзваш тежестта с по-тънко влакно :shock: :shock: :shock:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на шаран”