Плочки от ярма за шаран

Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Плочки от ярма за шаран

Мнение от Бат Стан »

Понеже се сетих нещо и да питам - преди около 20 години, когато бях един от добрите подрастващи шаранджии на яз. Копринка, ловяхме яко шаран на т.нар. ярмяна плочка. Правеше се от следните съставки -неква специфична ярма беше, кюспе и ароматизатори. Всичко това се прекарваше през много фина фуражомелка, докато стане съвсем ситна. След това се печеше в специална преса. Пресата представляваше метална тръба, в която се сипваше применко сантиметър и половина ярма, след това се слага една пластина, след това пак ярма, пак пластина, и цялата тая работа се стягаше яко - пресите се изработваха на ръка в заводите "Арсенал" и "Хидравлика. След затяганего ги печахме с бензинова лампа и ставаха хомогенни плочки от ярма, които обаче след замятането се разпадаха доста бързо и бяха чудесна примамка за шарана.
Дали някой лови още по този начин, или технологията ми е безнадеждно остаряла - питам, щото от около 15 години насам не се занимавам с шаранджийски риболов по ред причини.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Доста ретро е тази стръв, бат Стане... Предполагам, че някои от колегите, които все още се мъчат с плочки кюспе, вероятно опитват и такива "модификации" с ярма. Лично аз не съм виждал.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

В момента риболова на шаран е достигнал ниво при което е нужно не да искаш рибата да се храни с твоята примамка, а само да я пробва.....харесала или не, всичко е свършило щом стръвтта е в устата. Затова и се набляга на изключително много на ароматите :wink:
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

ARK написа:В момента риболова на шаран е достигнал ниво при което е нужно не да искаш рибата да се храни с твоята примамка, а само да я пробва.....харесала или не, всичко е свършило щом стръвтта е в устата. Затова и се набляга на изключително много на ароматите :wink:
Арк би ли пояснил каква стръв ползваш ти за шаран :?: Предварително БЛАГОДАРЯ :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на шаран”