"метод на пропадане"

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
kalin_vraca
Мнения: 133
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 0:49
Местоположение: враца

"метод на пропадане"

Мнение от kalin_vraca »

става въпрос за т.н. метод на пропадането(поне така мисля че се казваше...)пояснявам:от куката към плувката на разстояние се поставят различни по размер съчми,като най-отгоре е най-голямата,по надолу по малка и така нататък почти до куката.Целта е с попдането на линията във водата куката със стръвта да не пада веднага,а постепенно.Доколкото знам това се използва за каракуда?
Тъи като само съм чел за този метод нека някои специалист да каже как се лови,защото някои неща останаха неясни:какво е разстъоянието м/у съчмите и на какво резстояние от куката се слага първата и последната съчма
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от Paparaka »

Всичко зависи от това колко бърсо искаш да ти пропада стръвта. Ако искаш да пропада бързо, растоянието от първата до последната съчма може да бъде и около 30см. За по-бавно пропадане това растояние може да бъде и 120см. А растоянието между съчмите трябва да е еднакво, за да се получи естествено пропадане на линията.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Plamen
Мнения: 467
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 17:32
Местоположение: София

Мнение от Plamen »

Има значение и на каква дълбочина ловиш. Колкото е по-дълбоко, толкова по-раздалечени трябва да са сачмите е една от друга и обратното. Според мен е по удачно половината сачми над повода да са по-раздалечени, за сметка на по-горните. Колкото по-нагоре отиват, толкова повече да се сгъстяват.
kalin_vraca
Мнения: 133
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 0:49
Местоположение: враца

Мнение от kalin_vraca »

точно за това питам щото бях чел че отгоре надолу разстоянието между съчмите намалява наполовина със всяка съчма.
Аватар
plamen_lv
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:11
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Мнение от plamen_lv »

Bravo pi4ove kefite me :lol: vednaga se ozovaha !!! pe4ene ve :)))makar 4e ne gi poznavam li4no
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Аз използвам утежнение с разпределени съчми, когато ловя скобар в бързо течение. В средния слой на водата слагам тежестите по-нагъсто, а към дъното ги разреждам. Получава се по-изправена линия (без дъга в средата), куката се "метлее" по дъното, без да се закача между камъните и стръвта (обикновено троха) се подава на рибата по най-естествения начин.
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

!!!

Мнение от Paparaka »

Нека ги разделим нещата, едно е на течение, съвсем друго в стояща вода.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
bgangler
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Дек 29, 2004 0:46
Местоположение: София

Мнение от bgangler »

Zdraveite kolegi,
az li4no kogato lovq na propadane v stoq6ta voda izpolzvam taka nare4enite styl tejesti,koito sa cilindri4ni.Razpolagam gi prez ravno razstoqnie.S tezi tejesti se postiga nai-estestvena prezentacia,(spored men,za6toto te zabavqt potavaneto).
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

kalin_vraca написа:точно за това питам щото бях чел че отгоре надолу разстоянието между съчмите намалява наполовина със всяка съчма.
Отдолу нагоре е :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Досега винаги когато съм правил разпределено утежнение с директния телескоп по тази схема ми се получават страшни оплитания. На какво се дължи - лошо замятане или не утежнявам правилно ?
Isakov
Мнения: 371
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 12:14
Местоположение: Кюстендил

Мнение от Isakov »

[quote="Plamen"]Има значение и на каква дълбочина ловиш. Колкото е по-дълбоко, толкова по-раздалечени трябва да са сачмите е една от друга и обратното. Според мен е по удачно половината сачми над повода да са по-раздалечени, за сметка на по-горните. Колкото по-нагоре отиват, толкова повече да се сгъстяват.[/quote]
Пламка говориш за статичен риболов нали ?Или несъм разбрал?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

theater написа:Досега винаги когато съм правил разпределено утежнение с директния телескоп по тази схема ми се получават страшни оплитания. На какво се дължи - лошо замятане или не утежнявам правилно ?
Без да претендирам, че съм точен, но мисля че оплитането се дължи на неправилно разпределение на тежестите. Не трябва да има резки промени в разстоянията между съчмите, както и в тежестите. Трябва да има плавен преход от най-голямото утежение горе до най-малкото долу, за да може при потъването тежестите да описват гладка крива - нещо като парабола.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

kalinux написа:Без да претендирам, че съм точен,
Точен си :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”