Метода на троха (снежинка)

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

babydoctor написа:
Мунчо написа:За тестото е най добре да се сложи в сринцовка и така да се изтисква и увива около куката. Много е чисто и удобно. Иначе с пръсти е кофти...
Не с пръсти, бе Мунчо ....
Нали и аз това казвам. А брашно е хубаво винаги да има човек -за "корекции" на консистенцията.Ама според мен със спринцовка е по-добре. И със зъболекарска шпатулка съм ползвал, но с малко практика спринцовката е добър вариант
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Добре бе, Мунчо, просто от любопитство - как го коригираш, след като веднъж вече е в спринцовката? Наистина всички освен мен са на спринцовка, ама на мен като лекар ми е гадно да маам спринцовки и през уикендите. Наслука!
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Reptile »

Мунчо, що даде "технологията" за "снежинката"?!?! Аз толкова стрателно да я пазя от други риболовци, а ТИ - ахмак, без пари я хариза......
Сега сериозно - Мунчо даде много добро описание на технологията и най-важното закрепването на куката. Искам да обърна внимание на колегите с цел Овеличаване броя на Оспешните излети с тази "универсална" стръв. Според мен най важни са следните неща.

1. "Марковите" хлябове НЯМАТ по добри резултати от БЯЛ РЪЧЕН ХЛЯБ, който се ЧУПИ, а не реже. В "специалните" хлябове има миризми, които отблъскват "нашите" риби, за "техните" НЕ ЗНАМ.
1. "Снежинката" да покрива цялата кука т.е куката е скрита вътре.
2. "Снежинката" да се деформира МИНИМАЛНО при закрепването т.е стискане само в горния край на куката около лопатката и възелчето. По този начин следите от човешка миризма оставени по стръвта са минимални. Гледайки филми за рибешката анатомия, стигам до извода, че миризмите са "движещия" фактор, като човешките такива са отбягвани......
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Чакайте малко колеги да вкарам малко ред във всички мисли. Изглежда от всички форумисти да аз съм наясно с трохата.

Първо, за фена от Русе - забрави за троха по Дунав. Опитвал съм многократно с кюстендилския си опит да хвана нещо, но уви. В Дунав има твърде много месна стръв, за да не налита на трохата. Видинци сигурно ще ме опровергаят, но те захранват с мамка и течението е много по силно от Русе. Пък и няма много скобар.

Второ, за р(л)азпера и пъсървата дали се ловят на троха. Лично аз съм хващал многократно (при това много здрави) балканки на троха и на тесто по Струма, ловейки си скобари в бързеите. Според мен пъстървата налита на малкото бяло нещо, което се движи бързо във водата от любопитство или някакъв инстинкт. Това е.

Трето, троха или тесто. Троха само за бързей. Тесто и за язовир и за бързей. Двете са почти равностойни. Аз предпочитам трохата, защото се ловят по-големи скобари.

Четвърто, за трохата. Най-добре става от т.нар. "френски" хлебчета. Има два вида (толкова знам) - Sensas и "кифлата". Първият е много бял, без кора, но пада по-бързо. Седи на куката като дунапренче. Вторият се продава като голяма кифла за 5 лв. С едно хлебче, обаче, изкарваш цял сезон, ако знаеш как да го икономисваш. Приготвям го по следния начин: режа тънка филийка (5-10мм), махам кората и го накисвам преди риболова. Не го мачкам с ръка. Увивам го във влажна кърпа и... на реката. На куката се слага, като се издърпва едно косъмче (като на бялото месо от пиле) и го набождаш многократно на куката като хартийка на хармоника. С нокът махаш провисналите парчета от хляба и си готов. Получава се едно плътно топче, което посмъртно не може да падне самичко от куката и при най-голямото течение. Дори хващаш риба и продължаваш да ловиш на него.

Най-евтиния вариант е обикновения хляб. Избираш хубав бял, селски, и топъл хляб. Взима се средата, слагаш я в пликче, за не съхне. Слага се на куката, като се щипне една трохичка, допира се до стъблото и леко притискаш отдвете й страни. Получава се плоска снежинка. Пада на второ или трето хвърляне, но е номер 1 за жегите - скобар. мряна, кефал, дори морунаж.

Пето, за тестото. Хубавото на тестото е, че е много меко - пипне ли рибата куката вече се е оголила. Пада по-бавно от селската троха, но ако го направиш много жилаво издържа до 10-15 презамятания на силно течение. Варианта с нишки памук в тестото е добър за риболов на щека. Избягвай обаче памука, защото тестото става по-твърдо. За хубаво тесто - бяло брашно и колкото се може по фино (напр. за кроасани).

Това от мен. Мога да бъркам в нещо, но това го знам от моя опит.

Наслука.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Първо, за фена от Русе - забрави за троха по Дунав. Опитвал съм многократно с кюстендилския си опит да хвана нещо, но уви. В Дунав има твърде много месна стръв, за да не налита на трохата. Видинци сигурно ще ме опровергаят, но те захранват с мамка и течението е много по силно от Русе. Пък и няма много скобар.
E тук те хванах на тясно kalinux :)) С риск пак да се отклоня към любимия си риболов на скобар искам само да маркирам някои неща: Значи най резултатният и майсторски скобарски риболов на Дунава е на троха и мамка! Има 1 особеност, трохата не се прави като на язовир или на любимата Струма(т.е. само леко отгоре да я стиснеш за да се задържи), а се прави дребно топче, много по малко от размера на куката и се бодва на върха. Най-добре става от топъл хляб. А за Видин да кажеш че няма скобар е доста несериозно :wink: ... Просто има много тънкости на Дунава и ако не си местен трудно вдеваш за какво става дума- трбва си опит.
По 15-20кг скобар дневно си се лови без проблем на мамка и троха :) (спокойно аз съм сигурно единственият който го пуска). От 25 години го ловя така. Другата особеност на Дунава е, че скобара се лови само през лятото.
По Струма обаче ситуацията е коренно различна - скобара първо не е същият (Chondrostoma nasus) и второ се лови от есента до пролетта, много редко по някой през лятото. Пробвал съм го по Видинския вариант на мамка - много нерезултатно, просто не е научен май. На директна захранка на Бобошево и на снежинка обаче сме го убивали, както и на долу към Монца, Железница и Симитли. Така че риболова на троха (хляб) определено си е много майсторски риболов и наистина супер резултатен.
Fish friendly
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Kriki, понеже не съм много дар словом :( явно са прозвучали мойте думи за видинци наопъки. Абсолютно съм съгласен с теб за риболова по Видин на троха и мамка. Исках да кажа само на колегата от Русе, че там трохата не ми е връзвала досега, може би заради по-бавното течение и по-големите дълбочини.

Иначе за снежинката наистина само хубави работи могат да се кажат. Последните 2 години летните месеци мряната по Струма предпочиташе трохата пред белите. Скобарът е ясен.

Все пак зависи от място. В по-тихите участъци с гладка повърхност щеката + захранка с бял си е номер 1.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Забравих да попитам Kriki. Топчето за видинско омесва ли се като хляб за язовир или остава по-нежно като троха?
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Забравих да попитам Kriki. Топчето за видинско омесва ли се като хляб за язовир или остава по-нежно като троха?
Относно топчето: От мек (топъл) хляб се взема парче среда и без вода или каквото и да било друго се мачка докато се получи много жилаво тесто. Правят се 2 такива топки - едната си я скриваш в найлон за черни дни, като ти свърши другата. От тези топки след това се късат съвсем миниатюрни парченца и се правят на топченца, които се закачат само на върха на куката. Топчето стои отлично без да пада изобщо. Скобарите обичат дребните обли примамки, и определено предпочитат бялия цвят. На тежко се лъжат без проблем на топче стиропор (ситно), а също на стиропор се ловят и морунажи и платика.
Fish friendly
martinchamov
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Май 31, 2010 22:42

Re:

Мнение от martinchamov »

kalinux написа:

Най-евтиния вариант е обикновения хляб. Избираш хубав бял, селски, и топъл хляб. Взима се средата, слагаш я в пликче, за не съхне. Слага се на куката, като се щипне една трохичка, допира се до стъблото и леко притискаш отдвете й страни. Получава се плоска снежинка. Пада на второ или трето хвърляне, но е номер 1 за жегите - скобар. мряна, кефал, дори морунаж.




Наслука.
тва с топлия хляб е пълен ужас-никога не го правете-не стои троха а глетаво нещо-поради причината че хляба е много мек и пресен-нормален бял хлебец от сутринта и бой :D
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Метода на троха (снежинка)

Мнение от Бай Иван »

Поредният Феникс се въздигна...
martinchamov
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Май 31, 2010 22:42

Re: Метода на троха (снежинка)

Мнение от martinchamov »

феникса има много снимки-предизвикващи кръвно на по възрастни пичове!!!!!
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Метода на троха (снежинка)

Мнение от Бай Иван »

Ах, ах, коуега имам на впредвид темата - 2005г. е пусната.

А че имаш гоуеми снимки - браво. Аз кръв във вените неам :mrgreen: .
vidinskoribarche
Мнения: 72
Регистриран на: Вто Сеп 13, 2011 17:50
Риболов: На Леко
Местоположение: Видин

Re:

Мнение от vidinskoribarche »

kriki написа:
Забравих да попитам Kriki. Топчето за видинско омесва ли се като хляб за язовир или остава по-нежно като троха?
Относно топчето: От мек (топъл) хляб се взема парче среда и без вода или каквото и да било друго се мачка докато се получи много жилаво тесто. Правят се 2 такива топки - едната си я скриваш в найлон за черни дни, като ти свърши другата. От тези топки след това се късат съвсем миниатюрни парченца и се правят на топченца, които се закачат само на върха на куката. Топчето стои отлично без да пада изобщо. Скобарите обичат дребните обли примамки, и определено предпочитат бялия цвят. На тежко се лъжат без проблем на топче стиропор (ситно), а също на стиропор се ловят и морунажи и платика.
Е как така реши, че с топче хлябна върха на куката се лови скобар. Нема такова нещо тука. Само и единствено хляб троха, на топче, малко топче на върха, само попчета ще вадиш.
Аватар
chirusa_bg
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Фев 16, 2005 12:58
Местоположение: Sofia

Re: Метода на троха (снежинка)

Мнение от chirusa_bg »

Тъй де, Крики кога ли е виждал скобар изобщо :lol:
Goat Food!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”