Метода на троха (снежинка)

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Fen
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Дек 28, 2004 0:33
Местоположение: Avstria
получил Браво: 9 пъти

Метода на троха (снежинка)

Мнение от Fen »

Привет на всички!

И веднага още една тема.
Някои колега може ли да сподели тънкостите на риболова със троха, на силно течение.
Пъстърва и ласпер дали се хваща, или само от миролюбивите, като морунай и червеноперка? :?:
Говоря за риболова през зимата, сега.
Аватар
kalinanimal
Мнения: 976
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 21:30
Местоположение: Младост 4 :)

Мнение от kalinanimal »

А ми четох някаде че, жабарите използват някъв хляб подобен на нашия козунак , който има много жилави нишки и доста тудно пада от куката. Оп намерих го: http://www.slrb-bg.com/italia.htm
Добре дошли под шарената сянка .
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

За бързо течение доброто тесто от клечка или спринцовка си остава незаменимо, за мирни риби, разбира се. Хващал съм скобар, черна мряна, каракуда и дори уклей на блесна, но едва ли ще хвана распер на качамак. А иначе, макар и трудно, този хляб се намира, вярно, че струва мама и тате.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Фен, забрави за Ласперите при такъв риболов. :wink: :)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Fen*

Мнение от Fen* »

Abe mai troha slagat avstriitsite, maistore i loviat iaki lasperi do 2 kg. Osven ako ne e bilo bialo pileshko meso, zashtoto deliaha vlasinki i gi vrazvaha na kukata.
Az biah si iztarval 4erveite (stanaha na kakavidi) i probvah na troha ama nishto. Posle probvah na dano na troha sas niakolko kakavidi i hvanah edna pastarva okolo 600-700 gr.
A na pluvkata samo edin goliam morunaj nad kilo, na kakavida.
Fen*

Мнение от Fen* »

--------------------------------------------------------------------------------

Абе май троха слагат австрийците, майсторе и ловят яки ласпери до 2 кг. Освен ако не е било бяло пилешко месо :roll: , защото деляха власинки и ги връзваха на куката.
Аз бях си изтървал червеите (станаха на какавиди :evil: ) и пробвах на троха ама нищо. После пробвах на дано на троха със няколко какавиди и хванах една пъстърва около 600-700 гр.
А на плувката само един голям морунай над кило, на какавида.
Fen*

Мнение от Fen* »

И още нещо ми направи впечатление при австрийците, напоследък при риболова на леко, зимата, на течение: изполтват телескопи със водачи от порядъка на 4,5 м и най-якото: макарите.
Едно време имаше едни гадни руски и много тракащи макари, като тези за мухарските пръчки, но със огромен барабан. Но тези са толкова чувствителни и безшумни, че течението оптимално ги върти(развива кордата) без да се запъва. Просто перфектно изпълнение. Не знам каква марка са тези макари, но явно е голям гъдел и се вманиачвам само като гледам как се работи, със една такава. А като удари големият морунаж или ласпер, просто се придържа леко със пръста, за да не се върти твърде бързо и да се поизмори рибата, а след това се навива. Дори и рибата да тръгне към мене, със няколко навивания веднага се изпъва линията, таи-като барабана(самата макара) е доста голям. Не ми стана ясно как е закрепването на макарата към пръчката, но и това ще разбера следващият път.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Да не би да става дума пак за тия прословути Сентърпини, за които има пусната вече отделна тема?! :roll:
Иначе за расперите - незнам, струва ми се странно - или там, по Австрийско ври от гладни распери, или пък може да не е било хляб... :roll:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

А да не би пак да си имаме работа с различни имена на риби.

Примерно и на Кърджали ловят распери на бял червей,само дето не са распери а морунажи,та на такова ми прилича.

Не знам де,ама ми се струва че истински распер ше фанеш на троха само на триесе и шести февруари.

Колкото до макарите-определено на сентърпин отива работата.
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Coarseman написа:А да не би пак да си имаме работа с различни имена на риби.
Едва ли, Фенът си е дунавско рибарче и не вярвам да ги бърка... :D

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Иво
Мнения: 908
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 12:50

Мнение от Иво »

Предполагам, че распера му кълве веднага щом стръвта падне във водата :wink: Иначе и на 37 февруари да метнеш.... :P
Fen
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Дек 28, 2004 0:33
Местоположение: Avstria
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Fen »

За познаването, ги познавам.
Дали му казваме ласпер(по русенско така му викат) или разпер(както си го пише по книгите) е все тая. Но наистина удря веднага след като падне във водата. Явно хишническият инстикт надделява.
А за тези макари, явно за онези става въпрос. Това ли е най-новият гъдел във момента?? Гледам че са ги издокарали на блясък та се не знае. Имаше един маниак, със позлатена. Но не мога да отрека че страшно сам се закръстил и аз да си закупя. Не ми стана ясно сам как се замята на 6-7 метра нагоре по течението. Иначе само ако я пускам пред мене и я оставя да отиде на 10 метра надолу, губя около 1/3 от пътя, което значи повече замятаня.

Та пак за метода на троха. Явно си е точно метод за язовир, защото течението не оставя никакъв шанс. Има ли някоя тънкост, като памук или нещо такова?
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Не бе, Фен, никъв памук, става и със среда от съвсем пресен нашенски хляб - щипваш от средата и после го щипваш на куката. Е, естествено, това се прави преди всяко замятане. И пак повтарям, личното ми мнение е, че тестото е по-добро. С него, като извадиш гола кука, си сигурен, че си проспал кълвиното. Иначе дори и в бързей все остава по нещо. Наслука!
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Fen,щом казваш че са распери-така да е,баси гладните риби се пак-питай наште дунавски майстори дали по нашия край можеш да хванеш такава риба по тоя начин. :lol: :lol:

За сентърпините-ми предполагам че се замята трудно и иска тренДировки,макар че си мисля че те са направени по-скоро за пускане надолу по течението,както и да е-като си купиш ше кажеш кое как е.

А иначе за трохата можеш да питаш Plamen-тва е един от хората,които най-ги разбира тея неща в Бг,перфектен метод за риболов на течение.Има дори специални типове хляб-само за риболов,които остават свежи и жилави много време след като отвориш опаковката.
Ако наблизо покрай теб има дилър на Sensas-провери го,мисля че те предлагат такъв хляб,после щипваш малко парченце от средата (някои казват че е по-добре да ползваш тези части които са близо до кората),слагаш го на куката и леко го стискаш по стъблото,така че тва което покрива извивката и контрата да е пухкаво-абе правиш си троха с една дума,после храниш с нещо в което не е лошо да има и хляб и почваш да ги дърпаш.
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Ей Корсе тези спец хлебчета за риболов се подготвят предварително,филийка от хляба се увива във влажна кърпа и след това се слага на куката.В BG също почнаха да го произвеждат този хляб. :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”