Риболов със слайдер!!!

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
Аватар
Don-Vito
Мнения: 425
Регистриран на: Пет Май 05, 2006 19:27
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Риболов със слайдер!!!

Мнение от Don-Vito »

След много въпроси на лични от колеги във форума, реших да споделя опита си с вас.

Какво е ваглер и какво е слайдер?

Изображение

Първите три плувки от снимката са слайдери, а вторите две са класически ваглери.
Класическият ваглер е плувка, на която цялото утежнение е разположено в тялото. Много добра плувка за подаване на стръвта със съвсем малка тежест по-линията. С класическия вагрер може да се лови комфортноо на по-малки дълбочини до 4м.
Слайдера е тип ваглер който има съвсем малко тежест в тялото си, а основното утежнение се разполага по-линията. По-този начин стръвта се сваля бързо и прецизно в по-дълбоките води.

Какво значат цифрите по-плувките?

Изображение

На първата плувка пише 12гр. 4+8, което значи, че цялото утежнение е 12 гр., 4 гр. са в плувката и 8 ще трябва да разположите по-линията.

Подборът на ваглер зависи от конкретните условия на водоема, дълбочина ,поведение на рибите, вятър.Аз се придържам към едно условно правило при риболов на ваглер. Когато условията са добри правилото е следното: на всеки метър дълбочина трябва да има 0,75 гр. тегло по-линията. Тоест ако пред нас е дълбоко 5 м. значи трябва да се поставя по-линията 3,75гр . Разбира се това е само условно , когато рибите взимат добре може да се сложи по-голяма тежест по-линията.
Когато условията не са най-подходящите или е по-дълбоко тогава идват и слайдерите.
Когато има подводно течение и трябва да максимално да задържа стръвта на петното тогава не се колебая и слагам голяма тежест долу.
Ползвам слайдер от типът 2+8; 2+10 и тн. какъв то е третият от долната снимка. Но когато има и силен вятър трябва слайдерът да има известна тежест и горе на повърхността, за да може да устой на поривите. Тогава слагам слайдери от типа 4+ кавито са първите два на втората снимка.

Стига за днес утре пак.
Terry
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 11:51
Местоположение: Видин, Берковица

Мнение от Terry »

Изображение
а това какво е колега.На тези снимки ,които си пуснал аз не виждам никъде слаидери,това са ваглери без сачмите.Тук няма тежест на самата плувка,да доуточня от моя скромен опит.
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от waglerbg »

Terry написа:Изображение
а това какво е колега.На тези снимки ,които си пуснал аз не виждам никъде слаидери,това са ваглери без сачмите.Тук няма тежест на самата плувка,да доуточня от моя скромен опит.
Това е ваглер Миди. Става да се лови само когато е ФИКСИРАН (неподвижен) ако се поразровиш ще разбереш защо! На английски когато става въпрос за подвижни плувки обикновенно пишат slider/wagler Колегата Don-Vito го е разяснил добре :idea:
Terry
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 11:51
Местоположение: Видин, Берковица

Мнение от Terry »

Слайдерът е измислен в Англия,и е плувка без утежнение по нея,фиксират я защото такива съм им условията и ловят на плитки водоеми.След това италианците модернизират Слайдира и муслагат тежести и шайби и казват на това вече Ваглер.Варианти има в днешно време много и различни и на тях пише какво ли не.


а за Мидито,каква е тази фиксирана плувка да носи 7,5г отдолу :roll:
и при какви условия се ползва тогава щом се фисксира.
Последно промяна от Terry на Сря Мар 18, 2009 11:07, променено общо 1 път.
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Terry написа: а това какво е колега.
Колега, Това, което си показал е едноточков слайдер.
Terry написа:На тези снимки ,които си пуснал аз не виждам никъде слаидери,това са ваглери без сачмите.
На ваглер без сАчмите му се вика слайдер. Всяка подвижна плувка англичаните наричат "слайдер". На практика ваглера е утежнен слайдер.
Terry написа: да доуточня от моя скромен опит.
Terry, всички имаме какво да учим. Пешо, точно за това си прави труда да пише темата. Нека да четем внимателно... :)
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Мнение от maver13 »

Вече се убедих че винаги има недоволни у тоя форум и мрънкачи!! Каквато и тема да се пусне се некой е недоволен и мрънка като госпожичка. Дали не са им казали водоема и точното место до метър, дали рибите не се държат по хуманния начин, дали написаното не е така и видите ли аз съм голем разбирач!!!!

Ай сик.....ир че се ядосах пак.

Пешо чакаме втора серия, поне тия дето искат да се научат на нещо да имат полза!!
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

maver13 написа: Пешо чакаме втора серия, поне тия дето искат да се научат на нещо да имат полза!!
Амин! :D
Саше, не се нервирай пък ти за глупости...
Сори за оффа
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5821
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1775 пъти

Мнение от баш майстора »

честно да си призная и аз съм си мислел че това е слайдер
Изображение
благодарско на Don-Vito за усилието :)
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Мнение от maver13 »

баш майстора написа:честно да си призная и аз съм си мислел че това е слайдер
Изображение
благодарско на Don-Vito за усилието :)
Колега това също е слайдер само че с двуточково закрепване. Подходащ е за болонеза, но не и при силен вятър :wink: :wink:
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Аватар
баш майстора
Мнения: 5821
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1775 пъти

Мнение от баш майстора »

да бе разбрах :)
всички подвижни са слайдери
биват едноточкови и двуточкови
утежнен едноточков слайдер е ваглер

да си дам ли бележника :?: :wink: :lol: :lol: :lol:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Terry
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 11:51
Местоположение: Видин, Берковица

Мнение от Terry »

На ваглер без сАчмите му се вика слайдер. Всяка подвижна плувка англичаните наричат "слайдер". На практика ваглера е утежнен слайдер
широко понятие е и всяка фирма се опитва да изкара нещо ново и различно(особенно италианските).Англичаните са ги измислили тези Слаидери и нямат тежест,защото условията са им и такива.Двуточковите слайдери пак са ги модернизирали италианците,защото като цяло е доста по-лесно да се лови със слаидер хванат на две точки отколкото на една.За мен много хубави слаидери има английската фирма ULTRA,не са красиви,дори може да се каже ,че са грозни,но се държат уникално.

А доколкото мрънкането ,за което спомена колегата М 13,никой не мрънка ,а има дискусия.
Последно промяна от Terry на Сря Мар 18, 2009 11:08, променено общо 1 път.
Terry
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 11:51
Местоположение: Видин, Берковица

Мнение от Terry »

Изображение


Изображение


за това става въпрос,има и други модели,които имам
Няма как плувка ,която носи 7-8г.да се ползва за фиксиран монтаж,не е удачно

не съм "специалист" и не претендирам за нищо,просто това знам
Последно промяна от Terry на Сря Мар 18, 2009 11:19, променено общо 2 пъти.
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Мнение от maver13 »

баш майстора написа:да бе разбрах :)
всички подвижни са слайдери
биват едноточкови и двуточкови
утежнен едноточков слайдер е ваглер

да си дам ли бележника :?: :wink: :lol: :lol: :lol:
Да давай га да ти драсна една шестара и само така :lol: :lol: :lol:
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Мнение от maver13 »

Terry написа:
На ваглер без сАчмите му се вика слайдер. Всяка подвижна плувка англичаните наричат "слайдер". На практика ваглера е утежнен слайдер
широко понятие е и всяка фирма се опитва да изкара нещо ново и различно(особенно италианските).Англичаните са ги измислили тези Слаидери и нямат тежест,защото условията са им и такива.Двуточковите слайдери пак са ги модернизирали италианците,защото като цяло е доста по-лесно да се лови със слаидер хванат на две точки отколкото на една.За мен много хубави слаидери има английската фирма ULTRA,не са красиви,дори може да се каже ,че са грозни,но се държат уникално.

А доколкото мрънкането ,за което спомена колегата М 13,никой не мрънка ,а има дискусия.
Разбрах колега, може би и аз малко остро реагирах но ако проследиш последните 5-6 теми във форума ще ръзбереш от къде идва тази несдържаност :oops:
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Аватар
баш майстора
Мнения: 5821
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1775 пъти

Мнение от баш майстора »

maver13 написа: Да давай га да ти драсна една шестара и само така :lol: :lol: :lol:
тва добре ама има един маааалък проблем
ако ся се разровя из нета и намеря двуточков утежнен слайдер къ ще го кръстим?
ще ли си остане прост слайдер или ще го произведем в чин ваглер? :wink:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”