Дрелки и бъркалки

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от Коце »

Колега, и тук мързела е водещ! Спестяваш времето за разбъркване и пресяване!
Редовия риболовец няма нужда от такова!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от Paparaka »

rmstanev написа:Ама каква точно е ролята на тия бъркалки - да се спести време за приготвянето на подхранката, по равномерно да се разбъркат частиците, да е по-рохкава, не че после не правим стегнати топки с големината на портокал и като се разпаднат във водата всичко става една купчинка захранка. Лично моето мнение е, че това е малко излишно - сега ако правиш сладки и сместа трябва да се разбърка перфектно или шпакловъчна смес която трябва да е без бучки, ама за захранка където във водата всичко става мешания...
Всичко зависи от гледната точка. То на пръв поглед и да държиш въдица 13м е малко излишно...
Основното преимущество на бъркалката е, че пести време. Иначе същия резултат може да се постигне и със сито, но ако бъркаш 5 кг храна, ще ти трябва около 40 минути повече време за да приготвиш храната както трябва.
Аз лично предпочитам тези 40 минути да ловя риба, вместо да сея храна през ситото. Затова ползвам бъркалка. Има и друг вариант да не я сеете, но това ще се отрази на механичните своиства на подхранката, а от там на вашия риболов.
Всеки преценява сам за себе си дали бъркалката е необходимост или изгъзица.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
rmstanev
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 16:18
Местоположение: Плевен

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от rmstanev »

Определено със бъркалка става много по-лесно, но пък и колко хора на свободен риболов бъркат 5 кила (голям процент ходят ей така и после защо не кълве) Сега ако си състезател и трите часа подготовка гледаш да ги оползотвориш максимално е друг въпрос - там съм съгласен (понякога не стигат). Просто се чудя при правилно овлажнена захранка дали е бъркана с ръка или с бъркалка във водата не става ли едно и също при разпадане на топките.
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от Paparaka »

rmstanev написа:Определено със бъркалка става много по-лесно, но пък и колко хора на свободен риболов бъркат 5 кила (голям процент ходят ей така и после защо не кълве) Сега ако си състезател и трите часа подготовка гледаш да ги оползотвориш максимално е друг въпрос - там съм съгласен (понякога не стигат). Просто се чудя при правилно овлажнена захранка дали е бъркана с ръка или с бъркалка във водата не става ли едно и също при разпадане на топките.
Не става колега. Обясних ти. За ПРАВИЛНО приготвяне на подхранката или през сито или с бъркалка. А ако храната не е 5 кг, а 3 кг, минутите които ще изгубиш няма да са 40, а 25 примерно. Говоря за да направиш храната такава каквато трябва.
Т. е да я овлажниш първоначално, да я разбъркаш, после да я пресееш, да я оставиш да постои, после да я доовлажниш и отново да я пресееш.
С бъркалката става значително по-бързо и по-лесно. Храната се овлажнява равномерно, и се вкарва кислород, това спомага за правилното разпадане на топките.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от outsider »

Hе пропускайте смесването на храната с пръст/глина от какъвто и да e тип!Те тая операция на ръка е адски тегава. Cъществуват и фигури от вишия пилотаж , практикувани от топ-състезателите в Белгия и Франция , като разреждането на глината с вода до определена гъстота , и мокренето на захранката с тази ...хм , кал. :roll: Постигала се страшно лепкава смес , твърди сп.Инфопеш. :wink: Tази операция е съвършенно невъзможно да бъде направена ръчно , и е нововъведение , дошло след появата на дрелките.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от Коце »

Като каза за тази кал, ме подсети една хитрина на тестовия риболовец на Шимано - 2 кила храна ги разбърка с 3 кутии царевица, смляна на блендера. И не добави никаква вода! Получи се точно каквото трябваше.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от outsider »

Интересно.В Испания правихме друг номер : изцеждаш от водата три или четири кутийки царевица(от средните) , смесваш с един пакет Riviere вечерта , на сутринта правиш топки царевица , които летят на 50 метра 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
venci72
Мнения: 1999
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 19:06
Риболов: на леб...

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от venci72 »

Иначе същия резултат може да се постигне и със сито, но ако бъркаш 5 кг храна, ще ти трябва около 40 минути повече време за да приготвиш храната както трябва.

:D :D :D :D

Епа как ,а ако е без сито и бормашина и сичко е готово за 5 минути...що че стане :D
AK 47
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Фев 05, 2012 20:08
Риболов: риболов на леко и на тежко

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от AK 47 »

Пернишка дрелка-слагаш една бъркалка отпред на ледобура и въртиш.
venci72
Мнения: 1999
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 19:06
Риболов: на леб...

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от venci72 »

:D около 40 мин ...ако е некой на 95 години ,на мене ми отнема не повече от 5 мин без сито ,не ползвам такова и без бормашина...ама тука некой го изкарва ебати и сложната работа...ама нема начин требе да се рекламира и народо да купува
пламенхимекс
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Окт 07, 2008 23:23
получил Браво: 3 пъти

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от пламенхимекс »

Има един елитен отбор докато се появят дрелките си бъркаха храната с ляв крак никой не смееше да се наведе ,а също така заради този отбор нащия човек е такъв фен на дрелките.
rmstanev
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 16:18
Местоположение: Плевен

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от rmstanev »

Усложнява се риболовния спорт, измислят се нови и нови работи. Не е като едно време - лебец, кюспенце и айде на риба. Много нови измислени неща са необходими и правят риболова лесен, естествено има и доста които са използват от много малък процент риболовци и са повече гъзария. Сега тия бъркалки - хората толкова години бъркали захранката на ръка и хвърляли във водата (поне тия които захранват) и ловели риба, ама някой решил да използва бъркалка видял, че става по-бързо и лесно и хоп на пазара бъркалки. И изведнъж се оказва, че захранката която не е бъркана с бъркалка няма същите механични свойства :D като бърканата с ръка. Състезателите да бъркат с бъркалки, защото 10 кила храна да се разбърка си е хамалогия, ама бай Гошо който с един пакет захранка ходи 2 пъти и му остава...Аномалий, а Марсел Донзак написал книгата "Лесен риболов"... сложен, сложен стана риболова г-н Донзак
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от Paparaka »

Мда, то както се вижда не само бай Гошо, ами и Венци си я бърка на ръка и ей го на лови си ги човека. Верно що ли се занимавате с глупости. Бъркайте си на ръка, другото е гъзария и реклама, както се изрази Венци :)
Макар че аз съм навит да дойда до Кюстендил и да вида как точно бъркаш 5 кила храна за 5 минути. :)
И ситото и то е гъзария! И куфаро и щеката :)
Ама си мисля, че темата беше за видовете дрелки бъркалки, а не дали има нужна от тях или не. Поне така беше в началото....
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1170 пъти

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от jagger1 »

Здравейте колеги и приятели.
Българина е свикнал всичко да му е по-"тънко", по-"евтинко", по- ръчно, по-направи си сам, и е изключително недоверчив към новото. Не, че новото винаги е по-практично или по-удобно, или по-евтино, или по-хубаво, ама ние сме си свикнали най-напред да отричаме.
Аз ще се опитам да кажа скромното си мнение (не съм състезател) като риболовец - обикновен. Аз си падам малко техничаре, в смисъл, че обичам прогреса и техниката, обичам всичко, което облекчава живота ми, но не го прави робозависим. Аз мога и с бъркалка, и без бъркалка - зависи.
Като казвам бъркалка, ще си послужа с метафора: За да забъркам една кофа цимент, правя го с лопатата ( разбирай ръчно), но ако трябва да си забъркам 1 кубик бетон - правя го с бетонобъркачка. Ами нали за това е техническия прогрес? Да ни улесни живота. Та, ако трябва да забъркам 1-2 кила захранка, правя си го ръчно. Ама ако ме накарате да бъркам един 20 литров леген със сахранка и вътре има 5-6 кила, бая ще се замисля. Ако нямам бъркалка - ще се зоря на ръка, ама пък ако имам - що ми трябва да се потя? Ще си ползвам бъркалката без да се замисля. Папарака в няколко поста ви е написал нещо, което ако го прочетете внимателно си е казано еднозначно - за предимствата и недостатъците, за количеството, за удобството, за времето. Друг е въпросът, по какво количество се забърква от всеки един от нас и дали времето е важно. Всеки сам си преценява. Но за количества - аз си избирам бъркалката: по-хомогенно, по-наситено с кислород, по-добър и равномерен разпад, по-лесно, по-бързо, по-по-отвсякъде. Един недостатък: Трябва да мъкнеш още един атрибут от арсенала, ама ако е за количество - заслужава си. В крайна сметка всеки сам си преценява и си го прави, както го разбира. Нали не е задължително? Харесвам всичко, което ми облекчава живота, но го използвам само, когато е рационално. Лично аз мога и с две, мога и с двеста - според зависи :D .
Поздрави и наслука на всички.

п.п.: Бъркалката и аераторите са си полезни неща и изобщо не спадат към "мързеливите" средства в арсенала. Иначе, щяхме да си държим въдиците постоянно в ръка - без колчета, без платформи, без индикатори, без стойки - всичко на ръка и седнали на един найлон на голата земя :D .
Последно промяна от jagger1 на Пет Мар 30, 2012 18:20, променено общо 1 път.
venci72
Мнения: 1999
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 19:06
Риболов: на леб...

Re: Дрелки и бъркалки

Мнение от venci72 »

:D 5 кила за 3 пъти некаде...и че ми остане другото е киснат леб и филц...и трошки зависи що тураш... :D и е ного по добре едно кило белки откоко 5 кила подхранка ,преди исках да си купим такава бъркалка и цирко вика :D защо ти е бре ,като го разбъркаш че ти остане по железата... :D демек по малко купувам...бат Божо некой път се че се засечеме и че ти покажем... сигорно като ме видиш що работим че скинеш некое списание на брего :D :D :D :D спирам да спамим ...стана ми интересно как за 40 мин ...затова се намешах :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”