Проблем с монтажа на мач

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от waglerbg »

Георги Кръстев написа:...Бре Варненци сте ми отворили очите :wink:
И по-добре. Доколкото знам някои колеги от Бургас имат диаметрално противоположен подход когато стане дума за "отваряне" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...read between the lines...
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от maver13 »

Венелин Радушев написа:По-скоро за тежки ваглери, за слайдери дори и да има втори вирбел, основното утежнение е над него (плътно под слайдера).
Така си права и слайдерите!! Повод 30 санта, вербел над който монтирам 2-3 дропера, после основно (ползвам оливетите на Кралусо, със шлаух) след това пак вирбел, стопер, слайдер, стопер и стоп възел. Не ми се оплита, а и когато основното седи по долу, монтажа е по-стабилен. Ако искам повече пропадане, просто увеличавам флуорото до 1.30 - 1.50, както каза колегата по горе и разпределям дроперите. Но всички олова са ми на флуорокарбона, между двата вирбела!!
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от waglerbg »

maver13 написа:... Повод 30 санта, вербел над който монтирам 2-3 дропера, после основно (ползвам оливетите на Кралусо, със шлаух) след това пак вирбел, стопер, слайдер, стопер и стоп възел. .....
Тоя втория стопер каква му е ролята :roll: ?
...read between the lines...
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от maver13 »

Понеже бибероните които ползвам са с много добър (големичък) отвор, за секи случай нанизвам и едно манисто преди възела, да не земе да мине възела през биберона. (Май требваше манисто да напиша, а не стопер. Сори!)
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от Георги Кръстев »

maver13 написа:Понеже бибероните които ползвам са с много добър (големичък) отвор, за секи случай нанизвам и едно манисто преди възела, да не земе да мине възела през биберона. (Май требваше манисто да напиша, а не стопер. Сори!)
И аз нанизвам мънисто, вместо да мачкам вирбела :wink: . Така се изнизва по-бързо такъма към стръвните бабушки :mrgreen:
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от outsider »

Георги Кръстев написа: И аз нанизвам мънисто, вместо да мачкам вирбела :wink: . Така се изнизва по-бързо такъма към стръвните бабушки :mrgreen:
8) за да ме убедиш в тая работа ще ти се наложи да се въоръжиш с красноречие. :lol: Щото няма как при плъзгането по влакното на една телчица , съпротивлението да е по-голямо от същата тел (ухото на вирбела)+ мънистото.
Аз лично откакто престанах да ползвам мъниста , наблюдавам по-бързо изнизване на влакното при едни и същи ваглери. :idea:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от Георги Кръстев »

outsider написа:
Георги Кръстев написа: И аз нанизвам мънисто, вместо да мачкам вирбела :wink: . Така се изнизва по-бързо такъма към стръвните бабушки :mrgreen:
8) за да ме убедиш в тая работа ще ти се наложи да се въоръжиш с красноречие. :lol: Щото няма как при плъзгането по влакното на една телчица , съпротивлението да е по-голямо от същата тел (ухото на вирбела)+ мънистото.
Аз лично откакто престанах да ползвам мъниста , наблюдавам по-бързо изнизване на влакното при едни и същи ваглери. :idea:
Знам, че сега ще искаш НАУЧНО обяснение, но няма да го имаш :mrgreen: . Това си е мое наблюдение по време на период в който се колебаех между двата метода. От начало така ми се струваше, после си направих експеримент( при дълбочина от 11м) и нещата бяха в плюс за мънистото. :)

п.п. Ако не е достатъчно като обяснение, пробвай го и ти при голяма дълбочина, защото при 2-3м може и да няма разлика :roll:
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от outsider »

Георги Кръстев написа:
п.п. Ако не е достатъчно като обяснение, пробвай го и ти при голяма дълбочина, защото при 2-3м може и да няма разлика :roll:
Аз го пробвах при 7-8 , и съм сигурен , че беше по-бързо без мънистото. Разбира се , може да съм повлиян от нежеланиeто си да ползвам излишни и паразитни елементи по линията - колккото по-малко ,толкова по-добре (шефа ми се придържа към същата максима) :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от Д-р Флекс »

outsider написа:
Георги Кръстев написа: И аз нанизвам мънисто, вместо да мачкам вирбела :wink: . Така се изнизва по-бързо такъма към стръвните бабушки :mrgreen:
8) за да ме убедиш в тая работа ще ти се наложи да се въоръжиш с красноречие. :lol: Щото няма как при плъзгането по влакното на една телчица , съпротивлението да е по-голямо от същата тел (ухото на вирбела)+ мънистото.
Аз лично откакто престанах да ползвам мъниста , наблюдавам по-бързо изнизване на влакното при едни и същи ваглери. :idea:

Аз, откакто последвах съвета на outsider и спрях да ползвам мъниста, също наблюдавам по-бързо изнизване на влакното. Стоп-възела го връзвам от много меко мачово влакно с фи. около 0,06 по-голямо от основното, оставям приблизително 3 см "мустаци" и нямам грижи с ухото на вирбела, без да го мачкам (понеже подбирам размера, който използвам, предварително, още в магазина :idea: ). Мачкането, което горещо ми препоръчват разни Хоби-ТВ герои, намирам за относително гейска раута, както би се изразил Корса. Освен това, като спинингист ви уверявам, че шанса "мачкано" ухо да увреди влакното е голям.

Изобщо, покрай Учителя outsider и тезата му, че колкото е по-проста една мач-линия, толкова е по-резултатен и приятен риболова на мач, направо се родих повторно за този вид риболов...
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от Коце »

Д-р Флекс написа:Изобщо, покрай Учителя outsider и тезата му, че колкото е по-проста една мач-линия, толкова е по-резултатен и приятен риболова на мач, направо се родих повторно за този вид риболов...
И най-важното - куки за централно засичане! Нито ляво, нито дясно! :lol: :lol: :lol:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от Георги Кръстев »

Д-р Флекс написа: (понеже подбирам размера, който използвам, предварително, още в магазина :idea: )

До сега не съм виждал вирбели с толкова малки халки освен ако не са с тефлон или пластмаса, а аз тях неща да ползвам.
Д-р Флекс написа:Освен това шанса "мачкано" ухо да увреди влакното е голям.
Най-вече затова ползвам вирбел с манисто...
Д-р Флекс написа: колкото е по-проста една мач-линия, толкова е по-резултатен
Тъй тъй! :)
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от outsider »

Д-р Флекс написа: Стоп-възела го връзвам от много меко мачово влакно с фи. около 0,06 по-голямо от основното
Преди , или след поправката за това, с колко занижава диаметъра производителя? :mrgreen:

П.С. - аз подхождам творчески - вирбела не го мачкам , а го оформям 8) , ама за тая работа се иcка да си малко художник :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
pescaBG
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Дек 20, 2011 9:41
Риболов: мач ...мач и със зор щека
Местоположение: Мадрид Испания

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от pescaBG »

Аутсайдера е прав , няма как едно тяло да има по голямо съпротивление от две успоредни , ако ще мънистото да е от материал Фуджи
А художественното оформление е с една пинцета стискаш лекичко и става овал намаляваш диаметъра с микрон и не излиза през възела
влакното ако е убаво както каза доктора се изнизва като пара на битака
Влакното на 10-11 метра се излузва толкова бързо колкото е допълнителното утежнение на ваглера, няма да е еднакво с 8 грама или с 12 по линията
съмнявам се ,че някой ползва на такава дълбочина ваглер тип 8+2
,което не отричам , но сигурно пафка един фас докато потъне линията
Последно промяна от pescaBG на Сря Яну 25, 2012 0:02, променено общо 1 път.
Риболова колкото е наука толкова е и късмет............понякога разбира се .
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от Д-р Флекс »

Жоро, немаш си на представа каква борба е всеки път със "съплаяра" ми с тия вирбели - опитва се какво ли не да ми пробута, накрая ме съветва да ги "мачкам", само и само да не си купя онова, което искам :D

Сериозно, купувам отделно вирбели, и отделно карабинки, обикновено на Owner и двете, понякога - карабинки Illex "бързи връзки" (когато ги има).
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Проблем с монтажа на мач

Мнение от Д-р Флекс »

outsider написа:
Д-р Флекс написа: Стоп-възела го връзвам от много меко мачово влакно с фи. около 0,06 по-голямо от основното
Преди , или след поправката за това, с колко занижава диаметъра производителя? :mrgreen:

П.С. - аз подхождам творчески - вирбела не го мачкам , а го оформям 8) , ама за тая работа се иcка да си малко художник :lol:


Преди поправката, Maitre: аз все пак не ходя на състезания, нито по папарашки се "състезавам с рибата", а ловя за кеф, и намирам за по-лесно да се доверя на написаното на шпулата :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”