Кой с каква макара лови на мача си???

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
Аватар
swilen ss
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 22:12
Местоположение: Варна

Кой с каква макара лови на мача си???

Мнение от swilen ss »

Здравейте,колеги много мислих преди да пусна тази тема да не дублирам съществуваща такава, но поне аз не открих. Идеята ми е нека всеки да постне с каква макара е ловил и лови в момента на мача си, ако е възможно с картинка и два реда - какво му харесва и какво не в съответната макара. Мисля,че такава тема ще е полезна за колегите,което си търсят мачова макара - информацията ще е на едно място, за да не се пускат през ден питания "това добро ли е"
Аз на мача си съм бил със:
Изображение -този Мичъл варти добре и е стабилна макара, но недостатък е недоброто изпълнение на грфитните шпули -по ръбовете има мустаци, които нараняваха влакното.
След това:Шимано Аливио
Изображение
нисък клас и не мога да кажа нищо добро за тази макара.
След това: Шимано Катана
Изображение
На първо време ми хареса - плавно движение и много добър аванс, но доста бързо се появиха луфтове тук и там и се убедих, че нискобюджетните Шимана не стават.
Минах бързо и през тази: Шекспир Мач 1
Изображение
Шекспира доста ме разочарова - слабо изпълнение - мустаци при отливките на тялото и ротора, нереално показание за вместимостта на металната шпула, тежко върти и страхотни бради/ но не е от влакното защото винаги ловя само с Maxima Chameleon/.
В момента на мача си ловя с тази макара:
Изображение
За мен тази макара е перфектна - реди добре влакното, върти приятно, плавно и леко, перфектно балонсиран ротор, красив дизайн и перфектен аванс плюс допълнителен бърз аванс.
Недостатък - липсата на резервна шпула.
catch and release - за да има и утре какво да ловим
smit
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 11:49
Местоположение: Монтана
дал Браво: 2 пъти

Мнение от smit »

Предпочитам предния аванс,затова си купих Daiwa Whisker Match 3012.Останах много доволен от макарата та наскоро обзаведох
и втората пръчка със същата макара.

http://www.masterfishing.bg/index.php?p ... ing_type=4
Аватар
mikej
Мнения: 182
Регистриран на: Нед Апр 25, 2010 18:46
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от mikej »

В момента съм с

Shimano Stradic 4000 GTM
Shimano Super X Match 3000
Team Daiwa S 2553
Topov
Мнения: 178
Регистриран на: Съб Ное 07, 2009 13:06
Местоположение: Златоград
Обратна връзка:

Мнение от Topov »

Бързо захладня навънка,
но за нас туй не е спънка!
Студ и мраз не не възпира
тичаме към язовира...

http://www.respectfishing.com/" onclick="window.open(this.href);return false; - Риболовни захранки РЕСПЕКТ
Опита прави майстора!
Аватар
CHUBAKA
Мнения: 38
Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 22:10
Риболов: Щека, мач, болонезе, спининг и морски
Местоположение: Бг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от CHUBAKA »

smit написа:Предпочитам предния аванс,затова си купих Daiwa Whisker Match 3012.Останах много доволен от макарата та наскоро обзаведох
и втората пръчка със същата макара.

http://www.masterfishing.bg/index.php?p ... ing_type=4
Колега, тази макара не е ли по-подходяща за спининг с предавка 4,7:1?В сравнение с някое shimano 6,2:1, да не говорим, че има и страдици hi speed 7,4:1, на дистанция 30-40м. ще ти се откачат ръцете да навиваш. :)
"Най-добрият начин да разбереш как да го направиш правилно, е да го направиш грешно”.
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

CHUBAKA написа:
smit написа:Предпочитам предния аванс,затова си купих Daiwa Whisker Match 3012.Останах много доволен от макарата та наскоро обзаведох
и втората пръчка със същата макара.

http://www.masterfishing.bg/index.php?p ... ing_type=4
Колега, тази макара не е ли по-подходяща за спининг с предавка 4,7:1?В сравнение с някое shimano 6,2:1, да не говорим, че има и страдици hi speed 7,4:1, на дистанция 30-40м. ще ти се откачат ръцете да навиваш. :)
Идеята на мачовите макари е да пребират повече влакно с една врътка. А не да е бързо оборотна!!!
Има 3 вариянта за това.
1- високи обороти малка шпула.характерно за шимано и др.
2- ниски обороти-широка шпула.характерно за дайва и др.
3-високи обороти-широка шпула.характерни за корморан и др
В случая тук имаме вариант 2
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
CHUBAKA
Мнения: 38
Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 22:10
Риболов: Щека, мач, болонезе, спининг и морски
Местоположение: Бг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от CHUBAKA »

Георги Кръстев написа:
CHUBAKA написа:
smit написа:Предпочитам предния аванс,затова си купих Daiwa Whisker Match 3012.Останах много доволен от макарата та наскоро обзаведох
и втората пръчка със същата макара.

http://www.masterfishing.bg/index.php?p ... ing_type=4
Колега, тази макара не е ли по-подходяща за спининг с предавка 4,7:1?В сравнение с някое shimano 6,2:1, да не говорим, че има и страдици hi speed 7,4:1, на дистанция 30-40м. ще ти се откачат ръцете да навиваш. :)
Идеята на мачовите макари е да пребират повече влакно с една врътка. А не да е бързо оборотна!!!
Има 3 вариянта за това.
1- високи обороти малка шпула.характерно за шимано и др.
2- ниски обороти-широка шпула.характерно за дайва и др.
3-високи обороти-широка шпула.характерни за корморан и др
В случая тук имаме вариант 2
http://www.ribibg.com/shop/index.php?p= ... ubgroup=62

Хеви фидер !!!:shock: Темата не беше ли, кой с каkва макара лови на мача?Аз лично съм на единия с Shimano GTM super aero 3000 и Simano Stradic 4000 на другия.Иначе всеки може да си ловка, с каkвото си иска и според възможностите. :wink:
"Най-добрият начин да разбереш как да го направиш правилно, е да го направиш грешно”.
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

CHUBAKA написа:.Иначе всеки може да си ловка, с каkвото си иска и според възможностите. :wink:
Това е вярно, всеки според разбиранията и възможностите, аз ловя с
DAIWA TDR 3012D
TEAM DAIWA S2553MI
но виждам че TDR е за предпочитане, заради предния аванс, който е по-добър от задния, заради ниското предавателно число макарата е по мощна, заради широката си шпула макарата навива същите см влакно както бързо оборотната daiwa с малката шпула(s2553mi)
По-малко намотки на широка шпула или повече намотки на по-малка шпула, това е въпроса! Разликата е в оборотите- повече намотки за едно и също разтояние кара влкакното да се пресуква повече :)
Затова аз предпочитам да ловя с по бавните макари, които в същност навиват същото влакно за един оборот на дръжката.


п.п. Поздрави, всеки лови с каквото му е кеф. Аз ловя с това което намирам за правилно. ;)
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Мнение от outsider »

Теоретично си прав, рзбира се. Въпроса е , колко влакно навива макара с предавателно число под 5 ? Не ми се вярва шпулата и да е толкова голяма, че да се изравни с бързооборотна макара....може и да греша, разбира се. Последната макара която имах навиваше 7,2:1, което беше равно на 105 сантиметра- простата сметка е , че с макара от типа 4,7:1 трябва да намотаваш 20 сантиметра на оборот за да изравниш скоростта- тоест, шпулата трябва да е с диаметър ок. 7 сантиметра.

PS- скоростта на прибиране при мачов риболов е важна само при риболов на далеч. Ако ловиш на 20 метра е без всякакво значение :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
smit
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 11:49
Местоположение: Монтана
дал Браво: 2 пъти

Мнение от smit »

Колега CHUBAKA,колегите са дали отговор на твоя въпрос искам само да допълня че култовите TDR и TDX имат същото предавателно число и същия външен диаметър на шпулата.
Поздрави и наслука !
ilko8800
Мнения: 29
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 13:19
Местоположение: провинцията

Re: Кой с каква макара лови на мача си???

Мнение от ilko8800 »

super aero 3000gtm
super x 3010
super aero 4000m
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Кой с каква макара лови на мача си???

Мнение от MapuaH »

Аз на туй :

Изображение

Поздрави
М.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
dundurma
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 20:26
Местоположение: Стара Загора

Re: Кой с каква макара лови на мача си???

Мнение от dundurma »

Изображение

http://shop.fishing-mania.com/viewreels_3.php?id=7850" target="window.open(this.href);return false;

Адски съм доволен от нея. За парата си не мисля, че има аналог :wink:
Аватар
swilen ss
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 22:12
Местоположение: Варна

Re: Кой с каква макара лови на мача си???

Мнение от swilen ss »

Колеги, някой ловил ли е /респективно притежава ли ето тази красавица
Изображение
защото много ми е легнала на сърцето .....
catch and release - за да има и утре какво да ловим
Аватар
Попа
Търговец
Мнения: 678
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 3:03
Местоположение: varna

Re: Кой с каква макара лови на мача си???

Мнение от Попа »

Не мога да те разбера в,тези твои избори :shock: Търсиш нещо ново и недоказано ли?Ако е така-добре!Иначе си има популярни модели,които повечето тук знаят,а вероятно и ти :wink:
http://fishingpro.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”