Вътрешна или външна втулка на щеката?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
gogobogo
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 20:32
Местоположение: Burgas

Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от gogobogo »

Преди имаше май такава тема ама нещо не мога да я намеря.Кой какво предпочита вътрешна или външна втулка за върха на щеката.
Питането ми е защото тези дни си взех мавър 371 и се чудя каква втулка да си сложа при положение, че повече от 1 мм ластик няма да слагам.Също и за 1 мм ластик колко мм втулка е удачно да сложа.досега съм ползвал външни втулки но и щеките са ми били по нисък клас.
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от Георги Кръстев »

От скоро съм с вътрешни, даже са на 2 риболова и съм доволен, но и резнах щеката с още 15 см :)
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от Коце »

За мачов топ сет по-добре вътрешна. Резваш едни 15 см, ама пък не чупиш върхове после!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
821.dimi
Мнения: 167
Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 14:54
Местоположение: Кюстендил
получил Браво: 3 пъти

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от 821.dimi »

Колега, за тънки ластици просто не си заслужава да режеш топсета. Аз съм с 401 и втулките на мачовите топсети са ми външни,без изобщо да съм ги рязал, проблем досега не съм имал. Най-лесно е нещо да се отреже...
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от hypperion »

821.dimi написа:Колега, за тънки ластици просто не си заслужава да режеш топсета. Аз съм с 401 и втулките на мачовите топсети са ми външни,без изобщо да съм ги рязал, проблем досега не съм имал. Най-лесно е нещо да се отреже...
Подкрепям!
Ако ти се закачи пък по-голяма риба няма да я напиняш много и пак ще я изкараш, но по-бавно.
Относно втулката - провери дали ластика ти минава свободно през върха на топ сета и ако е така взимай секцията и бегом в магазина да видиш коя ще ти е сгодна.
Ако ловиш душманската обаче - режи!
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
821.dimi
Мнения: 167
Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 14:54
Местоположение: Кюстендил
получил Браво: 3 пъти

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от 821.dimi »

А за да с по-сигурен с бонус рибите и да нямаш аварии с щеката, си сложи Престон Пула Бънг.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от kriki »

Колеги, сори че се намесвам, ама изводите ви отиват в малко грешна посока. Истината е - режете смело и задължително върховете - колкото повече, толко по-добре, не ги жалете. 20-25см връх си е ОК отвсякъде. Иначе ластиците ви няма да работят ... Дебелите ластици, направо на 2ро коляно ги слагайте ако говорим за мачови щеки.
Fish friendly
821.dimi
Мнения: 167
Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 14:54
Местоположение: Кюстендил
получил Браво: 3 пъти

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от 821.dimi »

Kriki, не четеш какво пишем. Става дума за тънки ластици до 1-1.2мм., за дебели ластици е друго.
Аватар
mite-80
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Юли 10, 2009 21:40

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от mite-80 »

От скоро имам уип и му оластичих топсетите с външни втулки, като на директните ми; какво е предимството на вътрешните втулки?? :roll:
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от ASSENAS »

Kriki го е казал, но да допъля. Това е основния сантимент пред начинаещия щекар, еле пък ако щеката е нова. Много добре го разбирам колегата. Как да ги резнеш тия 15-25 сантиметра, като знаеш колко ти струва всеки сантиметър :lol:

Има две предимства на вътрешната втулка. Първо ластика се плъзга изцяло по нея без да докосва карбоновия връх. Последния, колкото и добре да е отрязан и запилен, все остава някаква неравност по която се търка и наранява ластика. Второ - колкото и добре да е изпъната щеката, дългия връх винаги ще се "мандахерца" нагоре-надолу. Това, повярвайте ми е доста досадно при ветровито време например, като ще ви създава проблеми при засичането.
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от hypperion »

ASSENAS написа:....карбоновия връх. Последния, колкото и добре да е отрязан и запилен, все остава някаква неравност по която се търка и наранява ластика.
Има логика в това освен ако върховете не са отрязани фабрично, какъвто е моя случай - за това не съм рязал.
Спор няма , че при добре отрязан връх и вътрешна втулка сигурността е доста по-голяма1
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
Аватар
ivelin66
Мнения: 529
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 21:30
Местоположение: Русе
дал Браво: 121 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от ivelin66 »

С външната втулка при начинаещите става така че - взимат втулка,мерят дали минава ластика - всичко е ок,лепят втулката на върха и после се оказва че върха не минава през втора секция :lol: :lol:
Освен това ако внимателно четете каталозите специално на Мавер там максималния допустим размер на дебелината на ластика е даден при дължина на върха - НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 40 СМ.
Пък ако толкова ги жалите тия 15-20 см които ще отрежете - всички щеки имат миниудължител който да ви компенсира рязания връх.
Team Milo - feel the difference
gogobogo
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 20:32
Местоположение: Burgas

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от gogobogo »

ivelin66 написа: Пък ако толкова ги жалите тия 15-20 см които ще отрежете - всички щеки имат миниудължител който да ви компенсира рязания връх.
Лошото при тези модели на мавър удължителя става само на тринайстия метър.
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от Георги Кръстев »

Абре момче избийте си го от главата туй 13м. Това че щеките са направени на 13м не означава че рибата се движи в "коловоз" на таз дистанция.

п.п. Днес риболувах с мачовите си топ сети каракуди и шаранчета по 1,5 кила. Със двоен 0,9мм ластик на 3 то коляно. Вътрешни втулки и немаш грижи...
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
patrona86
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Авг 05, 2008 21:25
Риболов: allrounder
Местоположение: Farnborough/UK
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Вътрешна или външна втулка на щеката?

Мнение от patrona86 »

Специално за Mавър от Компетишън серийте, щеката идва готова,отворена за ластик до 1.4.Не се налага разяне,просто трябва да се постави външна втулка и щеката е готова за употреба.На всичкото отгоре щеката е снабдена с Magic Steps което позволява ластика да се движи без да залепва по стените.С рязане само се губи от тължината на Мавъра, а ако проверите по сайтовете ще видите че върхът е специално проектиран "Long" и така трябва да си стой.
Относно за по дебел ластик на мачовата щека, производителя не препоръчва да се реже а :
"Remove the No 1 tip in
the match kit and whack in a
10/12 elastic and you’ve got a
multi-talented general use pole
that’ll comfortably handle any
fi sh from 6oz roach to a chunky
8lb carp "
13meters.co.uk е новият дом на Селската Касапница както и на всички статии и репортажи.
Посетете и Фейсбук страницата ми 13meters
Не претендирам за високо спортно майсторство.
Ръководя се от принципа "Риболовът е за разтоварване,а не за натоварване!"
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”