Уип

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
Riboko
Мнения: 792
Регистриран на: Нед Фев 14, 2010 19:45
Местоположение: София

Уип

Мнение от Riboko »

Здравейте колеги, искам да си взема един уип, като за начинаещ, да се уча и да навляза в щекарството, кой модел и марка ще ми препоръчате, ще го ползвам ''навсякъде'', да не е толкоз скъп :oops: Поздрави !
Няма малки и големи, има хванати и изтървани!
kaloyanMladenov
Мнения: 39
Регистриран на: Пет Юли 15, 2011 20:12

Re: Уип

Мнение от kaloyanMladenov »

Нещо здраво ,евтин и втора употреба си вземи колега.Аз поне така почнах,пък после ще придаваш на горе полека лека.
821.dimi
Мнения: 167
Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 14:54
Местоположение: Кюстендил
получил Браво: 3 пъти

Re: Уип

Мнение от 821.dimi »

Не бих казал, че има голяма прилика между риболова на уип и този на щека, освен че и двата са на плувка. По-добре една по-евтина щека втора употреба.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Уип

Мнение от Мунчо »

Аз съм на точно обратното мнение - ако уипа се използва като щека, а не като директен телескоп, има значителна прилика. Единствената разлика е по-малката линейна дължна, обуславяща по-лесното боравене с въдицата.
Не знам доколко удачна е идеята човек да си купи евтина щека. Такава въдица е тежка, небалансирна и с лош строй - нещо, което би могло да създаде неправилно впечатление у един начинаещ риболовец. Да не говорим, че независимо от това дали впоследствие ще мине на по-висок клас, или няма да продължи с този тип риболов съществува реална вероятност да си я чука по главата. За което свидетелстват темите в "Купува-продава", посветени на въдици в този ценови сегмент. Аз лично, ако изкукам достатъчно, че да си купувам щека, ще си взема обезателно добра гьостерица, за да не се мъча впоследствие. Или поне да се мъча минимално. Специално ще следя на 11.5 и 13.0 м да не е необходимо монтиране на удължител за достигане на реални дължини, защото добавят тегло и променят цялостния баланс на въдицата.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
821.dimi
Мнения: 167
Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 14:54
Местоположение: Кюстендил
получил Браво: 3 пъти

Re: Уип

Мнение от 821.dimi »

Е, значи тия дето сме сменили по няколко щеки сме много изкукали, драги ми Мунчо! :D Може и да си прав! Но аз бих послушал тези изпатилите с опит, отколкото някой филисоф, който дори няма щека, а дава акъл само, без да знае за какво става дума.
kaloyanMladenov
Мнения: 39
Регистриран на: Пет Юли 15, 2011 20:12

Re: Уип

Мнение от kaloyanMladenov »

Добре де ама аре да обесниш ква е разликата ,и защо да не може човека да добие представ за риболова с щека ако си вземе един уйп от 9,5 м.,примерно...
Riboko
Мнения: 792
Регистриран на: Нед Фев 14, 2010 19:45
Местоположение: София

Re: Уип

Мнение от Riboko »

Искам да си взема уип за да ''навляза'' в ''занаята'' и да добия някои умения, а и нямам средства на този етап за истинска щека на 13м, за сега съм на уип и мен не ме притеснява, че понякога ще ми идва към на 8-9,5м, все пак в калъфа си не нося една въдица. Ще ползвам уипа точно като щека, не като директен, искам да ловя с фини влакна и плувки, нещо което с директния е не толкова постижимо. Все още приемам предложения :) :fish1:
Няма малки и големи, има хванати и изтървани!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Уип

Мнение от Мунчо »

Мда, но колегата пита за уип - защо го хвърляте по клоните на щекарството?
Мнението ми е чисто прагматично - при положение, че човек така или иначе насипва пари за пръчки, платформи и прочие инвентар, според мен не е оправдано да си купува "дървета", от които така или иначе ще е на загуба, защото много бързо ще осъзнае недостатъците на обурудването си. Е, погледнато от друга страна, опита придобит от експлоатацията, е достатъчно стойностен и може да бъде определен като своеобразна "цена на обучението", но при всяко положение е по-добре да не се учиш с най-ниския клас на каквото и да е. И това важи за всеки вид риболов - спининг, мухарство и прочие. И точно защото щекарството е най-"хамалската" форма на риболов, е необходимо човек по възможност да си спести каквото може. Дали е едно и също човек да се учи с въдица от 860 или 1160 гр? Аз за себе си не бих направил такъв компромис. Имам много приятели и тук във Форума, които също са сменили по няколко щеки, ползват качествени такива и от разговорите с тях съм останал с твърдото впечатление, че не подкрепят идеята човек да се спира непременно и на всяка цена на евтини продукти. Такова е и моето мнение и това не се отнася само за риболова, а за всичко. Пък и нали англичаните са казали "не съм толкова богат, за да си купувам евтини неща". Аз лично, ако можех да шофирам, щях отдавна да имам няколко щеки. :D
И понеже притежавам всички прилични уипове, които се предлагат у нас, ще си позволя да дам съвет на колегата. Ако иска такъв, който се доближава до щека, по-добре да вземе "Шимано Маргин Б" с удължител до 10 м, а ако иска да е по-конвенционален, то по-удачен избор би бил "Алегрия 666" или "Миди Карбон Лайв".
Имах възможност по време на излет за известно време да половя с щека "371" и това остави смесени чувства у мен. Първото, което ми направи впечатление, беше добрия баланс на въдицата. Това, което предизвика обаче известен дискомфорт, бе продължителното и някак натоварващо търкаляне на щеката по ролера, за разлика от уипа, където този "процес" завършва значително по-бързо. Предполагам, че риболова на много и дребни риби би бил направо отегчителен, да не кажа неприятен.

п.с. Гледам, че се предлага един нов уип на фирмата "Лийда"-видя ми се интересен, обаче никъде не се упоменават тегловните му характеристики. Ако са прилични, не бих отказал да си взема един за проби. И цената му беше доста добра - нямаше 200 лв май на пълна дължина, което е под половината на "Шимано" десятка. Ето и линк към темата по въпроса:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 11&t=48203" onclick="window.open(this.href);return false;
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Уип

Мнение от Бай Иван »

Колега Riboko, ефтини уипове предлага фирмата Filstar, но бих те посъветвал да послушаш колегата Мунчо. Все пак умните хора се учат от грешките на другите. :wink:
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Уип

Мнение от hypperion »

Bayivan написа:Колега Riboko, ефтини уипове предлага фирмата Filstar, но бих те посъветвал да послушаш колегата Мунчо. Все пак умните хора се учат от грешките на другите. :wink:
Напълно подкрепям! Имам доста познати, които се отказаха от щекарския риболов именно поради неправилен избор и т.н...да не изпадаме в подробности
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Уип

Мнение от Коце »

hypperion написа:
Bayivan написа:Колега Riboko, ефтини уипове предлага фирмата Filstar, но бих те посъветвал да послушаш колегата Мунчо. Все пак умните хора се учат от грешките на другите. :wink:
Напълно подкрепям! Имам доста познати, които се отказаха от щекарския риболов именно поради неправилен избор и т.н...да не изпадаме в подробности
Кой бе Петко? Да го поправим човека!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Уип

Мнение от hypperion »

Коце написа:Кой бе Петко? Да го поправим човека!
От НЗ са...не ги познаваш, брачед 8)
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
venci72
Мнения: 1999
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 19:06
Риболов: на леб...

Re: Уип

Мнение от venci72 »

kaloyanMladenov написа:Добре де ама аре да обесниш ква е разликата ,и защо да не може човека да добие представ за риболова с щека ако си вземе един уйп от 9,5 м.,примерно...
:D нема разлика , ,нема никава разлика ,щекарна сглобка това е ако искаш ловиш на 5 м ако искаш ловиш на 10,ако имаш още колена ловиш на 13м,това е :D аз като имам щека що, се ловим на реката на 9 м,чат пат я опнем на некой язовир на 13 м ,шарените наставки са ми като нови ...,:и що като ловим на 9м да не ловим с уип D тая дума уип е напълно излишна според мене ,това си е па щека ама по къса и така,зимай на 13м некоя и оди да ловиш
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Уип

Мнение от Popeye »

venci72 написа:
kaloyanMladenov написа:Добре де ама аре да обесниш ква е разликата ,и защо да не може човека да добие представ за риболова с щека ако си вземе един уйп от 9,5 м.,примерно...
:D нема разлика , ,нема никава разлика ,щекарна сглобка това е ако искаш ловиш на 5 м ако искаш ловиш на 10,ако имаш още колена ловиш на 13м,това е :D аз като имам щека що, се ловим на реката на 9 м,чат пат я опнем на некой язовир на 13 м ,шарените наставки са ми като нови ...,:и що като ловим на 9м да не ловим с уип D тая дума уип е напълно излишна според мене ,това си е па щека ама по къса и така,зимай на 13м некоя и оди да ловиш
Венци ,абсолютно си прав , аз съм с Бийстмастър маргин 8,50 към който си взех и удължител и става 10,20 и ми покрива почти всички нужди на река и язовири , единствено изпитвам нужда от още 3 метра на язовири от време на време , значи според мен , ако не те влекат състезанията и нямаш амбиции да се състезаваш една подобна щека ще задоволи напълно риболовните ти нужди
VIP sux !!!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Уип

Мнение от Коце »

Колеги, ама вие сериозно говорите глупости. Има огромна изначална разлика:
Уип - това не е къса щека, за каквата го смятате. Повечето си купувате тежки къси щеки и решавате, че това е уип. Уипа е дебел колкото директен телескоп, и повечето време се лови като с директен - вдигаш цялата въдица нагоре с цяла линия. Втората му функция е да лови като щека. Преди уип-овете бях с три телескопични колена и само предните бяха щекерни.
Заблудата идва от масово продаваните къси шарански щеки и т.нар. "margin poles".
Какво значи уип с удължител на 10 м??? Пълна глупост!
Уип е това - http://shop.fishing-mania.com/viewrods_3.php?id=7824" onclick="window.open(this.href);return false;
и това - https://www.tackleuk.co.uk/daiwa-tourna ... p-110.html" onclick="window.open(this.href);return false;
и това - http://shop.fishing-mania.com/viewrods_3.php?id=6429" onclick="window.open(this.href);return false;
С тегло на 8 м - 300-350 гр, а не 600-700 гр!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”