РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Коце »

Венци, изчистени са заради конфликта, който породиха. Метода не е забранен. Относно тройки, търмъци, мрежи, бомби, парашути и т.н. е говорено много и пак ще се говори. Или правим форум с теми, които обсъждаме без да се заяждаме или гасим тока и затваряме кепенците. Хората престанаха да пишат и четат тук точно заради тези конфликти.
Иван отвори интересна тема, дано всеки е научил нещо от нея. А чалга риболов ще има винаги и нито ти, нито аз ще го спрем. И мен ме боли за обезрибяването на Струма...
И за да не остане въпросът ти без отговор - цензура няма, има правила на форума.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Paparaka »

Reptile написа:
venci72 написа::D нали нема цензора бре ,защо ги нема мненята на тия каде са против маниста ,тройки ..тармъци...и др.
А стига де!
Оставени са мнения по темата, които се отнасят за "техника и тактика на мънистото", а не за моралната страна на въпроса.
И мои мнения са премахнати, не само твои.
Ако искаш тествай да ловиш на мънисто и после споделиш впечатления, ама ти нЕма да тестваш, знам те аз!
Относно конкретни претенции към цензура, можеш да се обръщаш към мен или Коце на ЛС за изясняване на случая.
А защо трябва да не гледаме моралната страна на въпроса???? То по закон не е забранен и риболова с гола тройка, да оправдаваме ли и тройкаджиите? Това че 80% от пишещите в тази тема им "допада" метода с мънисто далеч не го прави спортсменски. Това разбира се е лично мнение.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Мунчо »

Само да не ми забранят риболова на нимфа. :lol: В интерес на истината, по този начин е изключително трудно, да не кажем, че граничи с невъзможното, да се хване нещо различно от пъстърва и кефал, въпреки, че в бистра вода се вижда, че например скобарите опредлено проявяват интерес към тези мухи. Любопитното е обаче, че това е само да момента, в който те се носят от течението, а след като паднат на дъното, губят своята привлекателност. Когато се реят във водата под действието на течението, скобарите ги следват, често се насочват към тях бързо, като в последния момент се отклоняват встрани, а понякога лениво ги побутват с муцуна. Атаките са редки и светкавични и човек практически не може да реагира своевременно. Практически хващането е случайно, макар и за устата...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от naso »

Аз лично мисля, че някой ден може би ще се направи филм, как точно сатва риболова с мъниста, тройки и други такива работи. В него трябва да има подводни снимки за да се види кое как става. И тук имам въпрос към папарака, понеже той все пак се занимава с такава дейност. Трудно ли е това и каква техника е необходима. Според мен ще бъде интересно, а и много неща ще се изяснят. Такива филми с подводни снимки сме гледали много, така че не е невъзможно според мен.
Поздрави
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Мунчо »

Ето това беше най-рационалното и мъдро предложение от създаването на темата!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Reptile »

Paparaka написа: ...
А защо трябва да не гледаме моралната страна на въпроса???? То по закон не е забранен и риболова с гола тройка, да оправдаваме ли и тройкаджиите? Това че 80% от пишещите в тази тема им "допада" метода с мънисто далеч не го прави спортсменски. Това разбира се е лично мнение.
Защото темата е за техниката на този вид риболов. Ако искаш създай тема за морала на различните видове риболов и там да се коментира само това.
В конкрентата тема, много бързо се премина в обвинения, кой колко може, как го може, да ли го може и т.н и за това се наложи да се трие.
Знаем, че има забранени видове стръв, за пъстърва например, явно същите въпроси са си поставили много хора, много преди нас, тааа идеята за морала има резон.
Нашата идея е по-компактни и по-полезни теми, като всички предложения за доброто на форума са добре дошли!
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Paparaka »

Аз не съм много съгласен с това. Точно поради липса на морал рибата в България намалява с всеки изминал ден. И понеже очевидно мненията ни се различават, а няма как да споря с модераторите, смятам да не коментирам повече по темата.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
slavinski
Мнения: 58
Регистриран на: Нед Ное 13, 2011 17:56
Риболов: на Плувка

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от slavinski »

При активност на рибата,дали ще има мънисто или не е все тая!Обаче,когато е пред теб а не взима като хората препоръчвам на тези които не ползват тази "не морална" техника,да пробват и тогава пак да пишат.Тази зима имам 10-ки случаи така че,когато 8 рибари стоят и гледат а ти дърпаш яко едва ли е от майсторлък или кой знае каква разлика с монтажите.Разликата е МЪНИСТО!!!Нямам хваната риба за 4-5 години извън устата!!!
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от nkolev »

Reptile написа:
jagger1 написа:Хайде сега колега Reptile да те попитам нещо:
Говориш за мънисто и мормишка. Аз ще вмъкна и блесните, и нимфите. Та въпросчетата ми са: Кои са приликите и кои са разликите? Кое е неспортсменско и кое е позволено? Кое се налапва от рибоците и на кое рибоците се "закачат" не защото кълват? и кое от всичките тези изображения е риболов с мънисто? Ето няколко изображения:
...
Трудно ми е да се изкажа по-ясно от колегата Венци, но ще отговоря просто - пробвай лятото да ловиш скобар на мънисто, сравни, направи сечение между двете множества и ще получиш приблизителен процент на реалното кълване!
Аз Ти отговорих, а сега те питам, колко риби си хващал на мънисто на водене над дъното. Ако си хващал над дъното скобари, това са ти клъвналите риби.
Другарю Рептил, множествата ги учихме много отдавна, но не това е важното. Изглежда бъркате сезоните Вие както и другите опоненти на метода. Нека не ми доказвате, че зимата на клатушка блесна по-лесно ще хвана щука отколкото на жива рибка. Не ми доказвайте, че във всеки един сезон стръвта за дадена риба е еднаква!!!
Бързах да реагирам и забравих да подчертая, че скобара е пелагична риба, която обикновено се подвизава в средните водни слоеве и кълве най-добре близо до водната повърхност, подобно на уклея?
И най-важното недейте да триете мнения, които не съвпадат с вашите, като намирате формалния повод, че не били "техника и тактика"!!!
НДК
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Reptile »

Paparaka написа:Аз не съм много съгласен с това. Точно поради липса на морал рибата в България намалява с всеки изминал ден. И понеже очевидно мненията ни се различават, а няма как да споря с модераторите, смятам да не коментирам повече по темата.
Напротив, мненията ни, специално за морала, съвпадат и можеш да спориш с модераторите, щом не си съгалсен.
Предложих Ти да създадеш тема за морала и в нея да се коментрира морланата страна на един или друг вид риболов, или аз не разбирам проблема!?
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Reptile »

nkolev написа:
Reptile написа:...Другарю Рептил, множествата ги учихме много отдавна, но не това е важното. Изглежда бъркате сезоните Вие както и другите опоненти на метода. Нека не ми доказвате, че зимата на клатушка блесна по-лесно ще хвана щука отколкото на жива рибка. Не ми доказвайте, че във всеки един сезон стръвта за дадена риба е еднаква!!!
Бързах да реагирам и забравих да подчертая, че скобара е пелагична риба, която обикновено се подвизава в средните водни слоеве и кълве най-добре близо до водната повърхност, подобно на уклея?
И най-важното недейте да триете мнения, които не съвпадат с вашите, като намирате формалния повод, че не били "техника и тактика"!!!
Съзираш някакви зли сили, които пречат на развитието на риболова на мънисто, така ли?!
Няма нужда да ме нападаш с ирония щом не си съглсен с нещо!
Имаш си мнение - сподели го, никой не те ограничава, но не можеш да ме нападаш, като ме иронизираш. Разбираш ли разликата?!
По причина "лично отношение и конфликти" са изтрити част от мненията включително мои постове.
Аз имам мнение и съм го споделил, но не го налагам.
Ти имаш мнение, което всъщност е "колко е тъпо мнението на Reptile" и как се трият инакомислещите, е това не помага на темата.
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от topsoft »

От известно време, гледайки как ловят по струма на тройки (пред колегата един извади 7, всичките за устата) и четейки мненията в тази тема, започнах да се питам - ако ловя на мънисто или пък тройка и пусна всичката хваната риба обратно в реката, това ще бъде ли морално и дали ще съм бракониер?
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Коце »

И ако сложиш от онова зеленото лекарство, дето слагат на шараните - светец! ...може обаче да отнесеш кютек от талибаните :lol:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от nkolev »

Reptile написа:
nkolev написа:
Reptile написа:...Другарю Рептил, множествата ги учихме много отдавна, но не това е важното. Изглежда бъркате сезоните Вие както и другите опоненти на метода. Нека не ми доказвате, че зимата на клатушка блесна по-лесно ще хвана щука отколкото на жива рибка. Не ми доказвайте, че във всеки един сезон стръвта за дадена риба е еднаква!!!
Бързах да реагирам и забравих да подчертая, че скобара е пелагична риба, която обикновено се подвизава в средните водни слоеве и кълве най-добре близо до водната повърхност, подобно на уклея?
И най-важното недейте да триете мнения, които не съвпадат с вашите, като намирате формалния повод, че не били "техника и тактика"!!!
Съзираш някакви зли сили, които пречат на развитието на риболова на мънисто, така ли?!
Няма нужда да ме нападаш с ирония щом не си съглсен с нещо!
Имаш си мнение - сподели го, никой не те ограничава, но не можеш да ме нападаш, като ме иронизираш. Разбираш ли разликата?!
По причина "лично отношение и конфликти" са изтрити част от мненията включително мои постове.
Аз имам мнение и съм го споделил, но не го налагам.
Ти имаш мнение, което всъщност е "колко е тъпо мнението на Reptile" и как се трият инакомислещите, е това не помага на темата.
Колега Reptile, никъде не казвам, нито съм си помислил, че мнението ти е тъпо. Констатирам, че дори иронията е забранена и то от хора, които нямат достатъчно опит и наблюдения върху обсъждания метод. Въпроса с моралността на риболовците не е въпрос за моралността на метода. Просто метода е успешен и това позволява хора, които се увълчват при успех да предизвикват недоволство от самия начин на риболов. Другия начин на риболов описан от теб с драскане по дъното и резки засечки при всяко забавяне на плувката е нещо различно от "риболов с мънисто". А за това дали съм ловил над дъното - да, ловил съм но се случва много по-рядко това да е успешно. При риболов над дъното слагах освен мънистото и по два торни червея и едва тогава кълвеше, което не е често. Както знаете скобара мени предпочитанията си към стръвта понякога през час, така че дори смяната на цвета или размера на мънистото предизвиква промяна на успеваемостта - ако не съм го виждал - може и да успеете да ме убедите, че не е така. Най- накрая искам да ви кажа, че избягвам да ходя на такъв риболов през зимата, защото Тунджа около Елхово е окупирана по местата където е групирана рибата и става касапница, което обаче не променя моето мнение, че метода "риболов с мънисто" обикновено е по успешен през зимата от риболова само със стръв на куката.
НДК
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от nkolev »

Reptile написа:...Съзираш някакви зли сили, които пречат на развитието на риболова на мънисто, така ли?!
Няма нужда да ме нападаш с ирония щом не си съглсен с нещо!
Имаш си мнение - сподели го, никой не те ограничава, но не можеш да ме нападаш, като ме иронизираш. Разбираш ли разликата?!
По причина "лично отношение и конфликти" са изтрити част от мненията включително мои постове.
Аз имам мнение и съм го споделил, но не го налагам.
Ти имаш мнение, което всъщност е "колко е тъпо мнението на Reptile" и как се трият инакомислещите, е това не помага на темата.
Колега Reptile, иронията за мен не е нападение, а шеговито - заядливо изразяване на несъгласие с мнението на другия, но ако за теб е нападение, то значи ти ме нападаш.
Пак повтарям мнението на никой от пишещите не е тъпо, всеки мисли по различен начин и има право на мнение, за което всъщност беше моя и на Шопа протест.
Метода "риболов с мънисто" може и ще претърпи развитие, когато бъде опознат и разграничен от търмъченето, и най-вече когато манталитета на риболовците се промени, но за това както е казал Маркс "...битието определя съзнанието..", всъщност много прав е бил човека и по други въпроси, но го четяха като дявол евангелие.
НДК
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”