Монтаж за болонеза....

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Монтаж за болонеза....

Мнение от topsoft »

Здравейте колеги. Попаднах на една статия на Пламен Панталеев. Пускам цитат от нея:
Ще ви предложа два монтажа за двата най-често използвани метода на риболов, които ще са доста полезни. При тези монтажи разпределението на сачмите е такова, че линията минимално да се оплита. Единият монтаж е за извозване без оловото да допира дъното - само поводът се движи по него. Другият е когато се налага стръвта да се забавя спрямо хода на течението. Това се постига при чисто дъно и когато оловото се влачи по него. За този риболов е най-подходящо утеженението тип “гердан”, което може да ви се стори доста познато, тъй като е публикувано на няколко пъти. Желателно е и при двата монтажа на мястото между повода и основното влакно да има микро вирбел. Както казах, и двата монтажа са доста елементарни и няма кой знае колко за обяснение по тях. Основното утежнение на първия монтаж се поставя на 8–10 см над вирбела, като вирбелът служи за дропер. Общо взето, това е целият монтаж. Сачмите за основното утежнение нека не бъдат много големи - от порядъка на № 5–6.
За следващия монтаж, тип “гердан”, се използват сачми с различна големина, като откъм вирбела нагоре към плувката разстоянието между сачмите намалява. В същата посока се редят и по големина - колкото по-нагоре отиват, толкова по-малки стават. Това се прави с цел да може в долната си част утежнението да се държи по-стабилно, тъй като ако долу сачмите са малки, линията няма да върви правилно. Започнете със сачми № 3, поставени непосредствено до вирбела, като следващите ги карате по номера докато стигнете до най-малкия, който е желателно да бъде № 9–10. Разстоянието между първата и втората сачма да не е повече от 1 см, като нагоре по линията то се скъсява минимално, докато най-малките сачми са на около 2 мм една от друга. Целта е да направим верижка не по-дълга от 8–10 см. И при двата монтажа бих ви препоръчал повод с дължина от порядъка на 20–25 см, но не и по-дълъг. Най-често използваните диаметри са 0, 10–0, 12 мм.
До сега винаги съм си редил съчмите от малка към голяма - най-малката до вирбела и нагоре по-големи, а в статията се казва, че трябва да е точно обратното...
Как е правилно все пак да се редят съчмите според вас?
lambo71
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 21:06
Местоположение: свети влас
Обратна връзка:

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от lambo71 »

аз ги слагм по начина които си описал голямата до вирбела и нагоре намалява диаметара при по далечни замятания се избягват оплитания тъи като по едрите сачми водят верижката
http://www.anglery.com/lambo71/profile/ ... e338d4d505" target="window.open(this.href);return false;
Alexander Dimov
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Яну 04, 2011 20:12

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от Alexander Dimov »

lambo71 написа:аз ги слагм по начина които си описал голямата до вирбела и нагоре намалява диаметара при по далечни замятания се избягват оплитания тъи като по едрите сачми водят верижката
Съгласен съм с колегата ,когато става въпрос за дистанция.
galin_fcb
Мнения: 101
Регистриран на: Нед Юни 19, 2011 0:32

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от galin_fcb »

Да и аз съм съгласен с това мнение да се започне от по-тежките съчми от вирбела нагоре (за дистанция),обаче съм пробвал и с обратното по-леките откъм вирбела нагоре и пак става и не се оплита само че точно преди да падне всичко в водата само го спираш (както при риболов с булдо).При тоя монтаж линията според мен се движи по-добре отколкото ако по-тежките съчми са отдолу(то това е ясно де)ама идеята ми е да го пробвате и да споделите как е според вас.Аз лично съм доволен.
Аватар
danuca6
Мнения: 63
Регистриран на: Пон Дек 26, 2011 17:31
Риболов: мач, фидер

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от danuca6 »

Ако наредиш сачмите като най-голямата е най-отгоре а най-малката най-отдолу цялятя оловна върволица се завърта с най голямата (и логично най-тежката) сачма надолу. Плувката се поклаща и следва празно засичане. Вторият случай е оплитане закачайки за някое водорасло. :fish1: Поздрави!
Винаги от едната страна на въдицата има шаран!
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от Венелин Радушев »

danuca6 написа:Ако наредиш сачмите като най-голямата е най-отгоре а най-малката най-отдолу цялятя оловна върволица се завърта с най голямата (и логично най-тежката) сачма надолу. Плувката се поклаща и следва празно засичане. Вторият случай е оплитане закачайки за някое водорасло. :fish1: Поздрави!
И опираме до въпроса ако ще е такава верижка, защо не групирано утежнение? Аз невиждам резон в подобно утежнение, колкото и да гадаем ....само авторът би могъл да ни разясни заложените си идеи.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
bolo7m
Мнения: 323
Регистриран на: Сря Дек 05, 2007 21:01
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от bolo7m »

Това е монтаж с неподвижна плувка :
http://www.jcpoiret.com/bapw/peche/mont ... e_fixe.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Това е с подвижна:
http://www.jcpoiret.com/bapw/peche/mont ... issant.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Този е за река:
http://www.jcpoiret.com/bapw/contributi ... gnaise.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

А това са всички видове монтажи:
http://www.jcpoiret.com/bapw/peche/mont ... ntages.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Мъдър е този,не който знае много,а необходимото.
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от topsoft »

danuca6 написа:Ако наредиш сачмите като най-голямата е най-отгоре а най-малката най-отдолу цялятя оловна върволица се завърта с най голямата (и логично най-тежката) сачма надолу.
Това тотално не е вярно....
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от outsider »

topsoft написа:
danuca6 написа:Ако наредиш сачмите като най-голямата е най-отгоре а най-малката най-отдолу цялятя оловна върволица се завърта с най голямата (и логично най-тежката) сачма надолу.
Това тотално не е вярно....
Може и да не е , ама изобретяването на велосипеда ни е национален спорт , не разваляй на хората кефа 8) :lol: .
Иначе , някъде в Youtube има серия от филми на тая тема с Мило Коломбо , който май знае нещо по въпроса :wink: .Който не го мързи да търси го чака много силно изживяване като види италианските монтажи :shock: :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
pescaBG
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Дек 20, 2011 9:41
Риболов: мач ...мач и със зор щека
Местоположение: Мадрид Испания

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от pescaBG »

от монтажите на линковете,
няма нито една верижка, само утежняване с малка отдолу и стъпаловидно нагоре с по големи дропери
това за някой вир би било добре където водата не влече толкова , но ако течението е по силно , метода на Пантелеев е за предпочитане
и дори по тежкия дропер да увлича останалите при хвърляне , при повод 35-45 см, няма толкова голям риск от оплитане , не казвам ,че не може да се оплете, но ще е рядкост
Риболова колкото е наука толкова е и късмет............понякога разбира се .
lambo71
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 21:06
Местоположение: свети влас
Обратна връзка:

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от lambo71 »

при направата на линията важните неща са рибата която ще ловим и на какво течение релефа на дъното но не на последно място и дистанцията и начина по които ще замятаме на тунджа почти е невъзможно да се замята през глава заради дърветата на 80 процента замятането става отдоло и когато трябва по голяма дистанция и съачмите са от малка към голяма оплитанията са много лично аз правя групирано утижнение със еднакви по размер съчми плътно до вирбела повод40-45см
http://www.anglery.com/lambo71/profile/ ... e338d4d505" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от outsider »

pescaBG написа:от монтажите на линковете,
няма нито една верижка, само утежняване с малка отдолу и стъпаловидно нагоре с по големи дропери
Монтажите са типични за френската техника на ловене с боло - тоест , захранка на дъното и търсене на бабушка и платика (най-вече платика) Италианците захранват с бял червей с прашка , и монтажите им са съвсем различни - дълга до метър верига от много малки съчми - до 30-40(!!!!) :shock: :shock: , за максимално естествена презентация на бавно потъваща стръв .Те точно тоя момент куца много яко при големите съчми разположени най-долу - презентацията .Освен ако не поднасяме практически неподвижна стръв , и то при монтажи до 2-4 грама.
....или ако не ловим на Тахо в Испания :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
pescaBG
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Дек 20, 2011 9:41
Риболов: мач ...мач и със зор щека
Местоположение: Мадрид Испания

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от pescaBG »

Ха хаха ха ха,
на Тахо имам един спомен с един Колега от Ямбол една болонезе Гарболино 6 м стана на трески, сигурно беше някое скромно шаранче налитнало на белия , ама направо се нацепи като бамбукова пръчка ,щото авера така и не успя да отхлаби аванса и си помисли да го спре
Аз моите ги редя на 10 см от вирбела и почвам с малки 3 номер но , ако течението е бързо и дъното неравно става манджа с грозде , за целта ползвам 40-50 см повод и го оставям минимо 10-15 см да се влачи по дъното , така компенсирам провлачването и съответно бързото обиране на водорасли по дъното
Риболова колкото е наука толкова е и късмет............понякога разбира се .
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от outsider »

За там си иска специални пръчки , и монтажи :wink: - аз съм виждал да се вдига с боло шaран от близо кило във въздуxа , все едно беше някакъв уклей :shock: - и подвижна тежест от сто грама на дъното си минава за страшно елегантен монтаж :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
nasko831
Мнения: 88
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 22:36
Местоположение: plovdiv
дал Браво: 69 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от nasko831 »

Иначе , някъде в Youtube има серия от филми на тая тема с Мило Коломбо , който май знае нещо по въпроса :wink: .Който не го мързи да търси го чака много силно изживяване като види италианските монтажи :shock: :mrgreen:
Колега търсих да прегледам тези филмчета , ама не ги намирам. Имаш ли някакъв спомен от заглавието?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”