Тегав пуризъм с хепи енд

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от Мунчо »

Ха-ха, мили приятели, другари, производни, деривати и дестилати, къде мислите, че ходихме вчера? Пак там. Този път ставането беше още по-мъчително, защото тръгнехме съвсем в ранни зори, по-точно в 6.30, с надеждата да се вредим до някое по-добро място на гьоля. Както можете да се досетите, аз го преживях най-тежко, още повече, че бях осъзнал необходимостта от ранно явяване и страдах авансово цяла седмица.
При пристихането в осем часа се оказа, че пак сме последни. Най-удобните места край пътя бяха плътно наблъскани с телескопчета, чипове, "панагюрски мичели" и прочие риболовна утвар с такава гъстота, че човек можеше да остане с впечатление, че минава край някаква ограда от въдици. Отидохме край дигата, където, о чудо, успяхме да намерим все пак някакви свободни дупки и ги заехме със спринт, достоен за Бен Джонсън. :lol: На първи курс успях да изпреваря по вътрешния радиус на завоя един телескопист(при това обут с ботуши, и ролер, кофа, стол, живарник, и кеп) и след като се наврях в просеката, го изгледах така победоносно, както адмирал Якоб Рогевен, след като измъкнал Великденските острови изпод носа на испанците. :lol: Много интересно как щях да гледам, ако той ме беше изпреварил… :lol: След това, вече постигнал някакъв душевен покой, пренесох с достойнство останлите калъфи с инвентар и започнах с трескаво нетърпение да се глася, като в десет часа дори успях да заметна.
През това време обаче никой наоколо не ловеше. По пресевната пъплеше спиращ дъха слух, че в началото на седмицата рибата „отрязала” по недостъпни за човешкото познание причини - и туй-то. Бях забелязал, че колегите от съседните дупки са хванали тягостно няколко рибки и това беше всичко. По принцип не възприемам подобни състояния и моменти категорично еднозначно, защото обикновено те се дължат на по-повърхностен подход към риболова, но все пак рибешкото мълчание беше притеснително. Още повече, че другият най-добър мухар в габровска селищна система не ловеше нищо, независимо, че беше подхранил канонично, като в захранката си беше сложил кастери, гълъбова тор и прочие деликатеси, a после просто така си беше и останал в стойка а ла „Мислителя” от Роден… :lol:
За риболова бях си нагласил два пакета по 2.5 кг от новата захранка на „Филстар 12Х3” за платика и фидер, които за първи път видях, и си купих, воден от вроденото си любопитство, защото не бях ги пробвал, и добрите отзиви на колегите. Реших да започна с фидера, поради тъмния цвят и особено силната лепкавост, тъй като за разлика от предния път, тук дълбочината се оказа близо шест и половина метра( за който не знае, не е особено комфортно да се лови с топ-сет седем и кусур метра :lol: ). Имах пресен печен коноп и кастери, но съзнателно не ги добавих, за да не направя ярмата много активна. Между другото, тази захранка не ми хареса никак – беше някак мазна, овлажни са само с едно добавяне на вода и едрите частици представляваха боядисано в червено жито и едри парчета Фафла. За разлика от вариантите „Река” и „Универсал” нямаше толкова цветни трохи и гранули. Освен това, във водата бързо избледняваше и придобиваше болнав сивкав цвят. Толкова за тези трици.
Намятах топките(ставам все по-точен) и както казах, в десет часа пристъпих към риболов. Не в смисъл, че започнах да ловя риби, а че предприех всички останали действия, без последното, което осмисля подобно занимание. :lol: До два часа следобед успях да хвана цифром и словом две червеноперки и едно морунажче и толкова… Странно нещо е некълването, човек бива връхлетян от съмнения и започва да прави откровено нерационални неща. Десет път променях дълбочината, губих дъното, търсих го пак, но резултат, както казах, нямаше. Не бива обаче да си мислите, че през това време скучаех. Дигата беше широка едва пет-шест метра и по нея постоянно се сновяха напред-назад колите на по-закъснели от нас риболовци, в търсене на място. Бях разположил ролера в средата на пътя, та през пет минути трябваше да го местя и успешно влязох в ролята на дежурен по КПП или кантонер, докато надигам уипа като бариера. :lol: В един такъв момент на предислокация на ролера пропуснах едно кълване и за част от секундата се изкуших да настигна преминаващия трабант и му строша задното стъкло с последната секция на гегата… :lol: Освен това, поради липсата на кълване, зад мен постоянно се точеха околните риболовци, за да цъкат замислено, питат колко ми е дълга въдицата, или просто за да ми съобщят, че рибата не кълвяла. Освен това, по неизвестна причина, непременно държаха да ме уведомят, че накрая обезателно щели да пуснат всичката риба обратно, сякаш, че ме интересува какво ще я правят, или съм дошъл с цел беседа по морално-етично-гастрономичните аспекти на риболова…. :lol:
Общо взето тези мъки продължиха до два без нещо, когато свърши фидерастката храна, която май се оказа пълен пасив, напук на името си. След това подхванах тази за платика. Беше с цвета на августовско слънце, пълна с частици, цветни трохи, няколко размера гранули и жито, но този път боядисано зелено. :lol: Много добре поемаше вода и се наложи да я овлажня на два пъти, можеше и на три, за да стане по-лепкава. Изсипах в нея всичкия печен коноп, около четиристотин грама, кастерите, и без конкретна цел сложих една здрава шепа дребни пелети на „Сенса”. След това нахвърлях и от нея, и от нямане какво да правя започнах да щъкам систематично шарен неизпънат червей, макар, че не е гъзароско :lol: и препоръчително, но си казах, че по-добре да се занимавам с някакви уклеи, отколкото „да вися като изпразнен”, както казваше ротния в казармата. Освен това хвърлих и няколко нестегнати топки, за да направят стълб във водата. Проблема беше обаче, че нямаше и уклеи. Не знам дали заради динамичното време, промяната в атмосферното налягане или някаква друга, необяснима причина(може пък да е имало земЛетресение :lol: ), но работата отиваше към скръбен финал, на който естествено също щях да ви направя съпричастни… :lol:
Непосредствено след едно от потъванията обаче, плувката изчезна плавно и извадих приличен морунаж. Малко след това хванах още един със същия размер, след като надигнах стръвта на около метър от дъното и я пуснах лекичко надолу. Последващата бабушка ми взе докато линията пропадаше, като повлече много стръвно „у лево”. Реших, че рибите са над дъното и смених двуграмовата плувка с такава от 1.25 гр. като наредих сачмите през петнадесет сантиметра, като „гердан” от метър и кусур. Със задоволство трябва да ви кажа, че риболова потръгна, но всички риби(преобладаваха морунажи малко над педя) категорично кълваяха над дъното или непосредствено след надигането на стръвта и пускането надолу, като статични червеи изобщо не поглеждаха. За около два часа хванах двадесет риби, което лично за мен беше съвсем удовлетворително. Естествено, процеса не течеше съвсем гладко – линията се омотаваше редовно(като придобиваше вида на телефонен кабел), на два пъти необратимо :lol: , а е леко дразнещо да гласиш нова, особено в разгара на риболова, но „сме родени за мъки”, както е казал дядо поп. :lol:
Тази работа не протече незабелязано за околните риболовци, понеже с моите приятели бяхме разположени практически едни срещу други през гьола(там втория най-велик мухар ловеше червеноперка на дистанция близо четиридесет метра, като мяташе ваглер, който изглеждаше като бутилка от ракия „Бургас 63” :lol: ). Крясъците в процеса на комуникация озвучаваха стратосферата и другите небесни сфери. :lol: Зад мен се явиха двама досадници, които застанаха точно пред ролера(установих го с изненада при поредното вадене на риба, след като наврях уипа между краката на представителката на нежния пол, която беше с малко по-големи габарити от моите :lol: ) с ултимативното желание да им покажа един морунаж, тъй като не били виждали подобна риба. Връчих апарата на представителя на силния пол, който имаше определено почерпен вид, с указание да ми направи една снимка, като заявих тщеславно, че незабавно ще хвана морунаж, с който да ме увековечи за поколенията. Между другото, въпреки явната липса на координация, човека демонстрира прекрасни фотографски способности, както стана ясно впоследствие. :lol: Буквално за две минути хванах една рибка, но се оказа платичка от педя, която обаче ме зарадва много. В пристъп на душевна щедрост извадих един морунаж от живарника и им дадох да го разгледат от различни ракурси. Зрителите, към които се беше присъединил и един чичка, ловящ на пружина в реката от другата страна на дигата, споделиха, че до този момент са смятали, че това е по-слаба платика. Разрази се спор как е най-удачния вариант за приготвянето й – пържена в олио или свинска мас, а чичката екзалтирано и с изцъклени очи твърдеше, че това бил „речния сафрид” и за него единствения каноничен метод за кулинарна обработка бил изпичане на скара, маринован в лимонов сок. :lol: До консенсус по въпроса така и не се стигна, докато размахваха клетата риба, но всички бяха единодушни, че въдицата ми е много шарена. :lol:
Към четири и нещо приключихме. Останах много доволен от излета – хванах двадесет и четири броя, като дребосъци нямаше, предимно морунажи, последните два часа и половина лових практически риба след риба, ако изключим моментите на разплитане на корди, защото монтажа на пропадане не е никак добронамерен към простосмъртния плувкиер, дискусиите с колегите и подтичването по дигата за местенето на ролера. И другия велик мухар беше хванал с мача около толкова риби, с тази разлика, че при него преобладаваха категорично червеноперките. На връщане, естествено, минахме през любимото ни кръчме в с.Енина, където вече редовните посетители ни познават, за разбор на риболова. :lol:
Та това е, мили приятели, другари, производни, деривати и дестилати! Дето се вика, от мен толкова(за тази седмица), от Господ – повече. Не, че той е много по-даването, а може и да е за риба, когато му трябва на човек… :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

Забележете поезията в действията :lol: :lol: :lol: :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Трябва да отбележа, че принципно прическата ми не е чак толкова смешна... :lol: :lol: :lol:
Изображение
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
outsider
Мнения: 2668
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4617 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от outsider »

:lol: :lol: :lol: :lol: ТИ-ТАН!
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от Д-р Флекс »

Шапки долу!!!

(Мунчо, пак забравих да ти домъкна ексклузивната капа Sensas от Доспат, но другия път направо ще ти я еконтирам оттам, деба, не мога да те гледам такъв рошав...)
Аватар
Yuri Varbanov
Мнения: 3737
Регистриран на: Сря Дек 13, 2006 3:38
Местоположение: София
дал Браво: 244 пъти
получил Браво: 13 пъти
Обратна връзка:

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от Yuri Varbanov »

Ти нарочно ли ги подбираш всеки път,най-умрелите места,бре,Мурджеев?! :?: :lol:
Да ти го кажа накратко-ако ще ловите на нея дупка трябва да сте на полуострова,ако няма места на него директно се позиционирате на другата дупка,която ви се пада източно от тази,по възможност на места откъм пътя.Ако и там няма места отивате на Зимница на дупката,която е точно вляво от моста преди селото-там от северната страна(откъм селото)места бол!Ако си послушен ще ти кажа и най-хубавото и как да го видиш още от половин километър разстояние! :wink: А и другото,аз за захранката нали ти казах каква да е,що за чудо са тия твои волни експерименти с предизвестено фиаско! :D
Поздрави!

П.С.:Че и в моите кръчми не си се отбил-тцтцтцтц!Мунчакис,ти ме разочарова! :idea: :lol:
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от stancom »

Мунчо написа: Десет път губих дъното, търсих го пак
Е това вече си е постижение :mrgreen: , то обикновено си е под водата :lol: И въдицата вярно е шарена :D иначе добре си се справил, не че разбирам нещо от риболов с тръби :oops: но все пак да те окуража :D
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от Коце »

Муне, всеки път като видя твой репортаж се подготвям поне два дни да го чета, сега обаче го прочетох одма! Може би поради сваленият ми гард от снощното наливне с ябълкова ракия и днешната шестчасова борба с урагана, който успя да обърне дори платформата ми!
Имам два въпроса - какво не хареса на храната и как беше построил линията, та се оплиташе толкова много?
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от Мунчо »

Юри, аз не съм ли на полуострова, бре? :shock: Това нали е дупка номер 4? :shock:
Коце, на храната за фЕдер, както написах някак не ми хареса структурата, не че съм някакъв специалист по ярмите, обаче ми стоеше прекалено глетава и се мажеше по пръстите, а й сложих определено малко вода. Иначе на миризма си беше добре, аз отдавам значение на мнението на носа си. Втората, за платика, ми хареса много - на нея без да искам и ливнах пък много вода, обаче си я пое без проблем, даже и доливах след известно време. От нея може да правиш топки, без да остават следи по ръцете ти... Начи гледай сега, казвам го за обективност, понеже започна да ми кълве, го отдавам на нея, ако бях останал с пет-шест риби, сигурно и от нея щях да съм недоволен. :lol: :lol: :lol: Но като менаханични качества платиката беше много по-добра, не знам дали е удачно храната да мяза на маджун...
По втори въпрос - ползвах плувка 1.25 гр "Кралусо Стинг", това са ми любимите плувки за язовир. Убеден съм, че реалната им товароносимост е по-малка от заявената. Монтажът беше елементарен - десетина сачми с еднаква големина, през да кажем на око 12-15 см. Понеже дълбочината беше голяма - над шест метра(бях пуснал общо седем метра корда), трябваше да се подмята здраво, още повече, че имаше гаден, бръснещ страничен вятър и явно в резултат на това действие се омотаваше основното влакно. Сигурно са допринесли и двата бели червея, нищо, че ползвах микровирбел.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
outsider
Мнения: 2668
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4617 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от outsider »

Мунчо написа: По втори въпрос - ползвах плувка 1.25 гр "Кралусо Стинг"[..........]Понеже дълбочината беше голяма - над шест метра....
Муне , комбинацията от плувка 1,25 и шест метра дълбочина не е за препоръчване , освен в абсолютно крайни ( и крайно редки) случаи. Най-малкото подводно теченийце ти веe стръвта на един Господ знае колко санти над дъното , да не говорим че с такава плувка и утежняване нямаш никакъв шанс да доловиш присъствието на дънно течение.За това колко време потъва стръвта надолу не приказваме - станал си рано , имал си време. 8)
Минимума за мен е около два грама и половина , при активна риба и вятър - може и до четири. В Испания - 6 :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от krasimir »

Юри к'во не му харесваш на мястото бре? Точно на това място какви неща са ставали... няма да ти казвам. :lol: Иначе Мунчо само фидера не съм ползвал 12х3. От универсала и платиката много ми допадат. Миналото лято пробвах рецептата + един карамел на ВДЕ работеше много добре. Тия едри пелети вътре и оцветено жито обаче не знам дали е най-правилния избор за пролетта, но важното е, че ти е проработила. :D Имаше ли торен или вердевас...?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от Мунчо »

To и аз не знам дали житото беше най-правилния избор, обаче така или иначе беше вътре, а няма да го махам едно по едно я. Сито нямам, а и не искам да имам, че и без това риболовната утвар ме комплексира с количеството си. :lol:
За вердевас в Габрово не се е чувало, обаче имах поне едно двеста грама торен червей - не пипна на него, съвестно лових в продължение на час и кусур на глист. Роската накълца още толкова с глина без резултат - просто за удоволствие, дето се казва. :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от Коце »

За храната - преувлажнил си я. Това е гадна работа и понякога нагаждането и до нормално състояние може да те доведе до лудост. Но СИТО трябва да имаш! Това е задължително за доброто приготвяне на храна, особено за големите дълбочини, на които си ловил! Иначе за линията и аз бих ти казал поне 3-4 грама за 6 метра дълбочина. Правилото при ваглери и слайдери е грам-на-метър дълбочина!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от maver13 »

Браво бе Мунчакис!! Добре си се спавил предвид сичките перипети - зяпачи, почерпени месари и прочее, разсейващи добрия пурист, фактори.

За храната - просто не хвърляй пари на вятъра. При все, че пролетно време не се налага подаването на огромни количества ярма, по-добре да беше заложил на нещо изпитано от френската марка или от белгийските смески.

Относно оплитанията - монтажа на пропадане определено крие такива рискове, още повече при наличието на вятър и в пъти по-леката плувка, която си избрал. Единствената оправИя е да замяташ монтажа хубаво напред или настрани, така, че да се изпъне хубаво и ако е възможно да следиш цопването на броеницата по повърхността на водата.

Айде другия път повече.
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от Popeye »

правилото е за състезатели и когато ще ловим близо или на дъното , но ако както твърди Мунчо е вземало на пропадане тактиката му е правилна 8) 8) 8) е не чак с толкова лека плувка , 3 грама според мен
VIP sux !!!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от Коце »

При линия 6 метра и кусур, на пропадане, бих наредил съчмите на разстояние повече от 15 см една от друга.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Тегав пуризъм с хепи енд

Мнение от naso »

Мунчо. Тия риби дето си ги ловил ми се струват бая големички за един уважаващ себе си пурист :D
Поздрави
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”