Ластък

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Ластък

Мнение от Венелин Радушев »

Георги Кръстев написа:Аз с пула работя на шаранските.
Но тук исках друго да пробвам, дали 1,65 кух ще е по-издържлив, по-лек и по добър като ластик вместо 0,8 сдвоен. Говоря за рибите които ходя аз.
Призовавам Венко да се включи в разговора, той вече го е изпробвал.... :mrgreen: Или Корса :lol: :lol: :lol:
За по здрав, определено! По лек незнам дали е, не мисля че ще има съществена разлика. Знаеш, че не ползвам сдвоени и не мога да сравнявам кой ще сработи по-добре с бонусите. Дори да ги приемем за равни по двата спорни критерия, здравината е достатъчен плюс впредвид че често ловиш в треви и водорастли.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Ластък

Мнение от Reptile »

Георги Кръстев написа:Аз с пула работя на шаранските.
Но тук исках друго да пробвам, дали 1,65 кух ще е по-издържлив, по-лек и по добър като ластик вместо 0,8 сдвоен. Говоря за рибите които ходя аз.
Призовавам Венко да се включи в разговора, той вече го е изпробвал.... :mrgreen: Или Корса :lol: :lol: :lol:
Поред и според мен.

1. Ако е с латексова сърцевина ще е по-здрав, ама не много. Нарани ли се горният слой се къса лесно.
2. По-тежък - не по-лек.
3. По-добър - зависи за к'во. За стоящ водоем ще е доста по-добър т.е сработва меко, вади бързо...както си трЕбва. За река нЕма да е по-добър.

П.С
Тук никой не отчита триенето на ластика в стените на топ-сета. Истината е, че кухите ластици, макар и рекламирани, като много меки, не са толкова меки след намокрянето на топ-сета. Кухият ластик има по-голям външен диаметър, а като се сплеска от напрежение контакнта повърхност натраства в пъти, което създава сериозно съпротивление. Сплескването на кухият ластик на върха на топ-сета също ограничава разтягането му. Иначе казано, това дето 1.8 кух ластик нямал прибиране и т.н са малко "градски легенди", особено ако е понатегнат. Аз ползвам кухи ластици на ТУБЕРТИНИ, които са "двоен силикон", вместо "силикон+латекс". Основното им предимство е здравината....е това нЕма късне, дори и да е малко наранено. Работи перферктно и контролира рибите по-добре от комбинацията "силикон + латекс". Недостъка на този ластик, е че е по-тежък.
Колкото до бънговете - да удобни са, но ако риболова не е от типа "средни риби с възможни бонуси" не са задължителни. Правилно натегнат кух ластик(особено хидро) си вади рибите и без пул-бънг.
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Ластък

Мнение от hypperion »

Венелин Радушев написа:.. здравината е достатъчен плюс впредвид че често ловиш в треви и водорастли.
Аз със сдвоен също никога не съм ловил, англичаните обаче ги ползват доста. Ако има треви и водорасли ми се струва, че сдвоения е по-добрия вариант предвид разтегливостта на кухия: 800 %
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Ластък

Мнение от Венелин Радушев »

hypperion написа:Аз със сдвоен също никога не съм ловил, англичаните обаче ги ползват доста. Ако има треви и водорасли ми се струва, че сдвоения е по-добрия вариант предвид разтегливостта на кухия: 800 %
Да, но здравината му ти позволява да ловиш с малко по-груб такъм ако се наложи.
Иначе е весело да ловиш 70-150 грамови риби в треви с 0,10 повод, 0,12 вече крие риск....
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Ластък

Мнение от Reptile »

hypperion написа: Аз със сдвоен също никога не съм ловил, англичаните обаче ги ползват доста. Ако има треви и водорасли ми се струва, че сдвоения е по-добрия вариант предвид разтегливостта на кухия: 800 %
При сдвоеният и усукан ластик рязко спада площа на контакнта повърхност със стените на топ-сета. Тествах с 0.8мм сдвоен(силикон) и бачка чудесно.
Абе, тестове и споделяне на резултати т'ва му е "майката"!
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Re: Ластък

Мнение от Георги Кръстев »

Ако някой реши да сдвоява ластик, му препоръчвам да не го пресуква!!
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: Ластък

Мнение от krasimir »

Изображение


:mrgreen:
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Ластък

Мнение от Коце »

Краси, всеки отива на водоема по различни причини - да вади риби, да разпъва ластици, да разтяга локуми...! :fish15: :mrgreen:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: Ластък

Мнение от krasimir »

Като не коментирате особено хидро ластика на дайва означава ли, че не го предпочитате? Или това е заради цената му? :roll: Kъм Сашо-мавъра или Дон-Вито какво предпочитате за риби около и под килото - тънък кух ластик (~1,5мм) или розово/бяло/синьо хидро...? :roll:
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Ластък

Мнение от Reptile »

Георги Кръстев написа:Ако някой реши да сдвоява ластик, му препоръчвам да не го пресуква!!
Кажи го на Сенсас. Новата им серия ластици е именно такава - усукани латексови ластици. Според мен има смисъл, защото намалява триенето в топ-сета, а увеличава триенето между двата ластика, което ги прави да работята по-smoothly през целият диапазон, а не в началото много меко, после изведнъж "з'еми т'ааа контра".
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Re: Ластък

Мнение от Георги Кръстев »

Reptile написа:
Георги Кръстев написа:Ако някой реши да сдвоява ластик, му препоръчвам да не го пресуква!!
Кажи го на Сенсас. Новата им серия ластици е именно такава - усукани латексови ластици. .....
Времето ще го покаже, но аз лично съм изпробвал и пресукани и не....! Когато ти се откачи риба има ГОЛЯМ вероятност пресуканите ластици да ти се "набият" във второ коляно и няма вадене. Стават на топка и може да стане по-голяма бела!!! Вадил съм ги с тел...
Пак казвам лично е изпробвано!!! :wink:
Още едно предимство на сдвоените е че по-малко залепват по щеката.
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Re: Ластък

Мнение от maver13 »

krasimir написа:Като не коментирате особено хидро ластика на дайва означава ли, че не го предпочитате? Или това е заради цената му? :roll: Kъм Сашо-мавъра или Дон-Вито какво предпочитате за риби около и под килото - тънък кух ластик (~1,5мм) или розово/бяло/синьо хидро...? :roll:
Аз с тънко хидро не съм ловил, но Пешо има доста опит с бялото хидро и ще сподели опит. За мене лично, ако рибите не са шарани, амури или бели мрени, 1-1.2 плътен латекс си върши чудесна работа. Просто не съм много по експериментите и открай време си лова така. Онтосно шаранските монтажи - ловил съм с хидро и с кух ластик и лично според мене хидрото по бързо уморява рибите, но пък е тежко. Аз ползвам кухи ластици на Дренан - по бавно се мори рибата, накакси, но топсетите са доста по-леки и строя на щеката се променя, дори. Та така, аз лично дребни риби с кух ластик не смятам да ловя скоро, но знае ли човек.......... :roll:
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Аватар
Ивайло
Търговец
Мнения: 1434
Регистриран на: Нед Май 22, 2005 18:49
Местоположение: sofia

Re: Ластък

Мнение от Ивайло »

Има една поговорка секи е..бе жена си как си знае така и с ластиците на 1 харесават дайва други дренан и тн.Глупаво е да се каже е само това е ластика много зависи как е сложен колко е натегнат по средата на коляното ли е втулката на края ли е така че колеги ловете риби
Изображение
ето един хванат на 2.9 на дренан така че има много фактори както споменах по горе
Изображение
без пула бънг е вадена рибата
Иска ми се да ходя 6 дни в седмицата за риба.Луд ли сам незнам:)))
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Ластък

Мнение от Reptile »

Георги Кръстев написа: Времето ще го покаже, но аз лично съм изпробвал и пресукани и не....! Когато ти се откачи риба има ГОЛЯМ вероятност пресуканите ластици да ти се "набият" във второ коляно и няма вадене. Стават на топка и може да стане по-голяма бела!!! Вадил съм ги с тел...
Пак казвам лично е изпробвано!!! :wink:
Още едно предимство на сдвоените е че по-малко залепват по щеката.
Как точно се случва подобен инцидент? Ластика се пресуква в топ-сета ли какво става?
Ако върха е достатъчно отрязан и всичко се придвижва в него както трябва, не виждам как може да се случи, но щом си го преживял, вероятно има проблем.
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Ластък

Мнение от waglerbg »

:fish1:
Reptile написа:....
Как точно се случва подобен инцидент? Ластика се пресуква в топ-сета ли какво става?
Ако върха е достатъчно отрязан и всичко се придвижва в него както трябва, не виждам как може да се случи, но щом си го преживял, вероятно има проблем.
Стават заплитания (на топка) пред втулката/извън щеката, когато след като е бил разтегнат 1,5-2м рязко се отпусне, примерно рибата/ закачката се откачи.

Споменатият по-горе Сенсаски ластик е фабрично усукан и слепен, което евентуално ще спести тези главоблия, но още не съм го пробвал :fish1:
...read between the lines...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”