Оплитане на повода - как да го предотвратя

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от nkolev »

babydoctor написа:
nkolev написа: При някои по-специални модели, а си вързал от вътрешна страна, а си прерязал повода
Това е възможно единствено, ако лопатката е наклонена напред - а таквоз още не съм виждал. Халки - да, но лопатки не.
"...Искам някой да ми върже "Mustad - Limerik superior" - пред (от вътрешна страна) лопатката, да закачи тежест свободно (тежестта сама да си застане на извивката, т.е. при опън заедно с повод) и да ми твърди, че абсолютно правата лопатка няма да прерязва повода...."
Цитирам откъс от моя пост където говоря за права лопатка, а не наклонена нанякъде.
Изпробвайте в реални условия, както съм го написал и тогава да си говорим дали има един единствен "правилен" начин.
"...Всички куки с правилен наклон на лопатката навън могат да бъдат вързвани от двете страни,..." - тук отново се цитирам, защото съм сигурен в проверените си твърдения!
НДК
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от naso »

virbela1 написа:Моля да се има в предвид, че малък размер куки, няма дето са с халка.
Има такива куки. Аз например ползвам 18 и 20 номер на Drennan с ухо
Това са малките куки за големи риби :)
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от Бай Иван »

На мен пък ми харесват плетените влакна при рЕболов на плувка, даже ги използвам за цяла линия при директен, при тежки(хейверни) караконджоли в гъсти пъпури.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от naso »

Внимавай Иване, че ако закачиш некоя хайверна и тръгне навътре. Неможеш да си събереш после телескопчето
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от Бай Иван »

Никакъв проблем Насе. Няколко години под ред ловя ранни карадуки на дупките на Богров с директната 5-ца с плетено влакно. Там просто си трябва такова, тъй като клъвнели трябва да засечеш и директно да вадиш на боксир, без да си играеш и мориш рибата. Лошото в случая е, че дупките в последната година се промениха и затвориха и нямаше риболов. Дано тази е по-различна. :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от babydoctor »

nkolev написа:"...Искам някой да ми върже "Mustad - Limerik superior" - пред (от вътрешна страна) лопатката, да закачи тежест свободно (тежестта сама да си застане на извивката, т.е. при опън заедно с повод) и да ми твърди, че абсолютно правата лопатка няма да прерязва повода...."
Абе, отказвал съм се да отговарям на такива тъпни -виж колко време изчаках. Реших, че го дължа на младоците. Ловя от къде 54-та, на Реката започнах и на Лом-а. Немам скъсана кука до сега, влакно - да, кука не. Верно, че тогава куките си ги купувахме в Лом от Боре.циганина, с 0.30 май бяха, а ние ловяхме с 040-045 на плувка, квото батковците ни отмотат от шишетата. :D Както и да е, поканен си вкъщи, когато решиш, заповядай, пък ще направим тестовете и ще решим кой крив, кой прав. :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от nkolev »

Аз се извинявам, че разводних темата и я отклоних от въпроса зададен в началото.
Иначе оплитането на плетено влакно около основното е нормално и не предотвратимо при използване на тънък плетеняк (виж при шаранските поводи - където се ползват дебели плетени влакна с противоуплитащи монтажи и приспособления е друго).
babydoctor, не държа да ми отговаряте, а просто да вържете кука с права лопатка тип "кристал" примерно на мустад и да погледнете внимателно - нищо повече. Направете го за Ваше собствено успокоение и за да сте сигурен, че не съм прав.
Само да допълня отново, защото четете донякъде - правилно наклонената лопатка позволява безпроблемно да си я връзваме от която си искаме страна - без да реже повода, може би това е причина за дългогодишните Ви безаварийни риболови.
НДК
vidinskoribarche
Мнения: 72
Регистриран на: Вто Сеп 13, 2011 17:50
Риболов: На Леко
Местоположение: Видин

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от vidinskoribarche »

Коце написа:

Моето уважение vidinskoribarche, но по твоят метод може да се вържат само куки с дебело влакно. Тънко влакно ще се накъдри или деформира при затягането.
Коце, използвах дебело влакно и голяма кука, че тъмно , не се вижда пък и беше по малките часове, инак ще направя едно видео примерно с 0,12 и кука 14 номер да видиш че става и не се къдри, просто требват нрви и търпение и става. Ако требва да съм честен, до сега не съм забелязвал от коя страна ми е влакното от вътре или от вън. Никога до сега не ми сее случвало да ми се скъса кука или пререже или там каквото и да е било, ако стане ще пиша от коя страна съм го сложил и защо се е скъсало, обещавам да гледам вече от коя страна е , ма като се зам, съм сигурен, че ги слагам от външната страна винаги. И още едно въпросче, ами ако се сложи едно силиконово прозрачно шлаухче точно на възела което да покрива и лопатката , няма ли д а се избегне това прерязване на влакното, и дали това ще пречи на риболова ?
pescaBG
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Дек 20, 2011 9:41
Риболов: мач ...мач и със зор щека
Местоположение: Мадрид Испания

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от pescaBG »

Видински,
не си скъсал кука ,щото ловиш от лапините на Барио Фортуна
,ако пообиколиш и намериш некой от ония мрени , дет кат лапне и тръгва кат Ферари , не знам дали ще те спаси и на Бай Иван плетеняка
Какаракудис ,тука в Спанско са кат умрели , само дето размера голем, живец никакъв
Иначе , на Валдеканяс и въобще по оная мера Естремадура /Сихара,Гарсия Сола и прочие/,щаранът дърпа и куките хвърчат като пуканки, ако искаш и Боб Нуд да ти ги връзва
Пък повод 0, 12..,14...,16 не ще се накъдри ами и ще се топира
Риболова колкото е наука толкова е и късмет............понякога разбира се .
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”