Оплитане на повода - как да го предотвратя

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от dinko.kolev »

Здравей те , виждам че тук има хора с доста опит та искам да ги попитам - доста често ми се усукваше повода по време на замятане. Използвах 0,20 монофилно влакно навито на шпулата и 0,12 плетено влакно за повод (купих плетено влакно защото по здраво се стяга куката) повода беше не по дълъг от 15 см. При почти всяко замятане повода ми се оплиташе около основното влакно. След като смених повода с с нов от монофилно влакно този проблем отпадна (е оплети се 2 или 3 пъти). Как да предотвратя оплитането на плетеното влакно ?

Благодаря
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1707
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от PAMPASA »

dinko.kolev написа:Здравей те , виждам че тук има хора с доста опит та искам да ги попитам - доста често ми се усукваше повода по време на замятане. Използвах 0,20 монофилно влакно навито на шпулата и 0,12 плетено влакно за повод (купих плетено влакно защото по здраво се стяга куката) повода беше не по дълъг от 15 см. При почти всяко замятане повода ми се оплиташе около основното влакно. След като смених повода с с нов от монофилно влакно този проблем отпадна (е оплети се 2 или 3 пъти). Как да предотвратя оплитането на плетеното влакно ?

Благодаря
Като за начало НЕ ползвай плетено за повод - 0.12 брейд винаги ,ще е по-здрав от монофил 0.20 - като резултат при закачка ,ще се къса основното влакно :idea:
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от sharo1 »

НЕ ползвай плетено за повод
:wink:
За повод -флурокарбон,по твърд е от обикновен монофил + микровирбел
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от naso »

dinko.kolev написа:Здравей те , виждам че тук има хора с доста опит та искам да ги попитам - доста често ми се усукваше повода по време на замятане. Използвах 0,20 монофилно влакно навито на шпулата и 0,12 плетено влакно за повод (купих плетено влакно защото по здраво се стяга куката) повода беше не по дълъг от 15 см. При почти всяко замятане повода ми се оплиташе около основното влакно. След като смених повода с с нов от монофилно влакно този проблем отпадна (е оплети се 2 или 3 пъти). Как да предотвратя оплитането на плетеното влакно ?

Благодаря
Би ли казал, защо според теб се използва повод в риболова на лко :?: :idea:
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от dinko.kolev »

Ами ползвам плетено влакно защото когато завържа кукичката с монофилно влакно (кукички от 10 номер до 16 ) след няколко улова те се развързват. Когато са вързани с плетено влакно няма проблем. За връзването им ползвам тези приспособления за вързване на кукички
Ако използвам флурокарбон за вързване ще се отвързват ли?
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от sharo1 »

За връзването им ползвам тези приспособления за вързване на кукички
Тва го фърляй и може да се реши проблема,ма май с него(приспособлението) трябваше да почнеш
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от butnik »

Цял живот връзвам само с връзвачка и нямам една отвързана кука.Причината е в ръчичките,не в приспособлението.
По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от dinko.kolev »

butnik написа:Цял живот връзвам само с връзвачка и нямам една отвързана кука.Причината е в ръчичките,не в приспособлението.
Може и така да е - не твърдя че съм най-добрият във вързването на кукички.
Последно ако продължа да ползвам плетено влакно и поводите ще продължат да се оплитат?
А как стои въпроса с флуоркарбоновите влакна ?
nikolaiiliew
Мнения: 147
Регистриран на: Съб Юли 21, 2012 18:37
Риболов: Pole, Feeder, Match & Bolo Fishing
Местоположение: Русе

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от nikolaiiliew »

dinko.kolev написа:При почти всяко замятане повода ми се оплиташе около основното влакно.
Еми колега управи си монтажЪ :idea:
Николай Илиев
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от sharo1 »

butnik написа:Цял живот връзвам само с връзвачка и нямам една отвързана кука.Причината е в ръчичките,не в приспособлението.
Kолега,преди 2-30 г не знам ,па не съм и чувал да има връзвачки :shock:
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от antivik »

Отказвай се от връзвачката и аз съм от тези де ми пречат ръцете, и вързани с връзвачка се отвързват, хеле кога са малки куки с тънък повод/0,08 0,10/, ако има ня`къв чалъм, тези де го знаят да казват....
Па и брейд като повод е безсмислица, смисъла на повода е да загубиш само куката при късане, а не цялата линия.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от butnik »

sharo1 написа:
butnik написа:Цял живот връзвам само с връзвачка и нямам една отвързана кука.Причината е в ръчичките,не в приспособлението.
Kолега,преди 2-30 г не знам ,па не съм и чувал да има връзвачки :shock:
Ако се хващаш буквално за написаното ще уточня-от 96-97година.Да ,и аз бих връзвал без нея ако не работех с куки по-малки от 10 номер.Да кача ли снимки на класьорите да видиш колко сами са се отвързали :lol: :lol: :lol:
Някой ти подсказа да си преработиш монтажа,не е нито в плетеният повод нито в дължината му.
По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
Аватар
toko
Мнения: 3277
Регистриран на: Съб Май 28, 2005 9:41
Местоположение: София (иначе от Казанлък)
получил Браво: 3 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от toko »

Подкрепям butnik-a категорично. Използвам джаджа за връзване на куки на Трабуко от години и нямам развързана кука. Оплитането обикновено е следствие на куц монтаж и лоша презентация.
20 and counting.
...Ferguson is a fucking warrior. Fucking warriors don’t especially care if you like them or not. They care about winning...
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от naso »

Плетеното влакно няма място в риболова на плувка :idea: Pampasa ти го е казал още в началото. Примири се с това и се научи да връзваш куки с монофил. С връзвачка или на ръка, както ти е удобно. След това идват монтажите
vidinskoribarche
Мнения: 72
Регистриран на: Вто Сеп 13, 2011 17:50
Риболов: На Леко
Местоположение: Видин

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от vidinskoribarche »

Здравей, както много от нас и ти в началото си ''твърдоглав'' (6ез лоши мисли) и не смяташ горенаписаното за правилен и конкретен отговор.
Първо, тря6ва да те у6едим, че ползването на плетен повод при ри6олов на плувка е ненужно. Как ?
Ами сигурен съм ,че си мислиш , че ако ползваш основно 0.20 и за повод плетено влакно 0.12 което е със здравината на 0.18 примерно, ри6ата няма да ти скъса повода и ти един вид се подсигурявяш по този начин. Да ама не !
Плетеното влакно и флурокар6она като различие в цената , не е много голяма. да предположим , че е до 3 лева.
Стреми се към монофилни или флурокар6онни поводи. Ако ползваш монифилни , вземи си някое по скъпо влакно от порядъка на 8 10 лева, по издръжливи са. Колмик примерно имат до6ри влакна.
С ху6аво влакно 0.10 или 0.12 ще вадиш ри6и от порядъка на 1 2 или 3 килограма, зависи и каква въдица ползваш.
За оплитането, не смея да размишлявам на глас, но си мисля, че плетеното е по твърдо ако мога така да напиша от монофила , явно я няма тая гъвкавост като монофилното, което довежда до оплитането на повода в основното. друго което се сещам е неправилно хвърляне тоест когато като хвърлиш във водата и линията не ти е испънята на пред а куката с утежнението и плувката ти паднат на едно и също място , тогава също може да се получи оплитане на повода.
Определено спри да ползваш плетени а си вземи нормални поводи. с една идея по тънки от основните ти влакна
ако ползваш 0.16 си взимай 0.14 или 0.12 според случея. Не вярвам да имаш повече про6леми соплитането.
Куките ти се развръзват, защото не са стегнати до6ре. Незная с каква машинка ги връзваш, но когато го правиш стягай силно.
Направих ти едно клипче, как да си вържем кукичката правилно ! Дано ти е от полза, аз лично предпочитам този метод пред който и да е 6ило друг за връзване ! Ако ще ползваш троха на куката, не режи плътно до възела а остави малко влакно 3 4 милиметра, спомага за задържането на трохата. Направих клипа с голяма кука за да се види по до6ре процеса на връзване. Дано ти е от полза !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”