Как да спра развързването на флуорокарбона

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от dinko.kolev »

Здравей те, ето какво ми се случи. Днес вързвах кука 18 с флуорокарбон 0,12. Вързах няколко на ръка и няколко с помоща на куковързач. По време на риболова всички се развързаха :shock:
Как да си реша проблема - с капчица секундно или с Бронирания възел?
Какъв е опита ви с флуорокарбона?
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от waglerbg »

Не знам какво марка ползваш, но ако аз лично с Riverge-Colmic, Krypton- Milo съм нямал такива проблеми.Предполагам, че не си забравил да наплюнчиш възела :roll: :?:
По принцип, капацитетите препоръчват да потопиш в топла вода преди стегнеш възела :idea:
...read between the lines...
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от antivik »

При мен развързване се получава кога ползвам връзвачка и не само при флуора, а и с просто моно. Аз ли не я ползвам кат хората, връзвачката ли е калпава.... :? Инак кога си връзвам на ръка няма ник`ъв проблем.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Аватар
bolo7m
Мнения: 323
Регистриран на: Сря Дек 05, 2007 21:01
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от bolo7m »

antivik написа:При мен развързване се получава кога ползвам връзвачка и не само при флуора, а и с просто моно. Аз ли не я ползвам кат хората, връзвачката ли е калпава.... :? Инак кога си връзвам на ръка няма ник`ъв проблем.
А ми вързвай си ги на ръка,щом е така! :wink:
Мъдър е този,не който знае много,а необходимото.
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от Reptile »

dinko.kolev написа:Здравей те, ето какво ми се случи. Днес вързвах кука 18 с флуорокарбон 0,12. Вързах няколко на ръка и няколко с помоща на куковързач. По време на риболова всички се развързаха :shock:
Как да си реша проблема - с капчица секундно или с Бронирания възел?
Какъв е опита ви с флуорокарбона?
Наплючваш и затягаш няколко пъти.
Смени възела, към най-простия и тествай с различен брой намотки. Ако са много няма да може да стегне и ще се скъса при първото донатягане, ако са малко ще се развръзва. Трябва да тестваш.
Аз ползвам TORAY EXCELENT 100% и съм изтествал възел и брой намотки(10).
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от antivik »

bolo7m написа:
antivik написа:При мен развързване се получава кога ползвам връзвачка и не само при флуора, а и с просто моно. Аз ли не я ползвам кат хората, връзвачката ли е калпава.... :? Инак кога си връзвам на ръка няма ник`ъв проблем.
А ми вързвай си ги на ръка,щом е така! :wink:
:( А че с по-големките става, но дребните вече нещо очите трудно ги киризят, па и пръстите нещо станаа леко дървени и кукетат ми се губят между тях.... :cry:
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от outsider »

dinko.kolev написа: Какъв е опита ви с флуорокарбона?
Не го ползвам. И следователно , нямам никакви проблеми с него. 8)
Следваща точка от дневния ред? - кипя от жеалние да помогна , да знaеш :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от Мунчо »

Флуорокарбонът е много твърдо влакно, което лесно се чупи, трудно се затяга и е капризно на възли. Според мен, решението е да се ползва стандартен монофил за куки с лопатка. Не мисля, че при диаметър 0.08-0.10 и 0.12 има драстична разлика във видимостта, сравнена с нормален монофил с идентичен диаметър.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от dinko.kolev »

Вчера вързах няколко кукички и днес трябваше да ги изпробвам ама не стана. Забелязах, че възела не се затяга добре (въпреки плюнченето), за това капнах малко секундно. Предполагам, че секундното ще повреди флуорокарбона но ще ги изпробвам. предполагам, че при тънко влакно и малки куки ще използвам монофил.
Въпросче : в някои магазини се предлагат влакна за поводи (монофилни) по-добре ли е да се използват такива влакна за поводи или обикновинният монофил?
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от outsider »

Влакната за поводи от реномираните марки са с високо качество , и обикновено на разфасовки от 50 метра. Идеаятa е , че така свършва по-бързо , и винаго е прясно. (Няма гаранция.. :wink: )
Колега , не разбрах каква риба ловиш - ако си от клуб "шаранови риби" , добре е да имаш предвид че те на са особено надaрени откъм зрение :wink: , и дали повода ти е съвършенно невидим или не , не е от особено значение. Затова пък усещат неправилната презентация , и твърдия флуорокарбон е едно от двете неща ( другото са излишно големите куки) , с които можеш тотално да я съсипеш. По този повод са водени и ще се водят много спорове , но аз лично смятам , че флуорокарбона няма никаква работа в класьора с поводите - да не говорим , че при еднакъв диаметър е по-слаб от свестния монофил.
Поздрави
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от dinko.kolev »

Взех флуорокарбона предимно за - уклей, бабушка, скобар, каракуда (по дребна) но предимно за уклей (честно казано кефиме риболова на тази малка рибка)
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от outsider »

dinko.kolev написа:предимно за уклей (честно казано кефиме риболова на тази малка рибка)
Респект. Риболова на уклей е сериозна школа , майсторството се печели с много практика.
Прибери го флуорото в някое чекмедже :lol: , ако решиш да ловиш клен в много бистра вода , да речем. За уклей не ти трябва изобщо. Ксилото на Колмик е едно от най-често перпоръчваните валкна за поводи , с него няма да имаш ядове. Още нещо - за уклей , особено когато е активен , не ти е нужен прекaлено тънък повод - лесно се къса или оплита при откачване на много рибки една след друга. Алън Скоттърн препоръчва повод 0.12 при основно влакно 0.10.

ПъСъ - и аз като Reptile съм привърженик на 10-те намотки.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
to10or
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 13:10

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от to10or »

outsider написа:
dinko.kolev написа:предимно за уклей (честно казано кефиме риболова на тази малка рибка)
Респект. Риболова на уклей е сериозна школа , майсторството се печели с много практика.
Прибери го флуорото в някое чекмедже :lol: , ако решиш да ловиш клен в много бистра вода , да речем. За уклей не ти трябва изобщо. Ксилото на Колмик е едно от най-често перпоръчваните валкна за поводи , с него няма да имаш ядове. Още нещо - за уклей , особено когато е активен , не ти е нужен прекaлено тънък повод - лесно се къса или оплита при откачване на много рибки една след друга. Алън Скоттърн препоръчва повод 0.12 при основно влакно 0.10.

ПъСъ - и аз като Reptile съм привърженик на 10-те намотки.
:tup:.Само искам да добавя още един прекрасен монофил за поводи-Colmic Stream,надявам се да не прозвучи като реклама,но аз друго влакно за поводи не ползвам(0.103,0.115,0.128,0.145).Colmic Xilo е също много добро влакно,но като че ли малко по-бързо се къдри,в по-малките размери.Извинявам се предварително,че не е по-темата.
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от Reptile »

to10or написа: ..
:tup:.Само искам да добавя още един прекрасен монофил за поводи-Colmic Stream,надявам се да не прозвучи като реклама,но аз друго влакно за поводи не ползвам(0.103,0.115,0.128,0.145).Colmic Xilo е също много добро влакно,но като че ли малко по-бързо се къдри,в по-малките размери.Извинявам се предварително,че не е по-темата.
STREAM fluorine process e по-добро от XILO-то, но трябва да се изтестват възлите, които му подхождат най-добре.
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: Как да спра развързването на флуорокарбона

Мнение от miro253 »

Reptile написа:
to10or написа: ..
:tup:.Само искам да добавя още един прекрасен монофил за поводи-Colmic Stream,надявам се да не прозвучи като реклама,но аз друго влакно за поводи не ползвам(0.103,0.115,0.128,0.145).Colmic Xilo е също много добро влакно,но като че ли малко по-бързо се къдри,в по-малките размери.Извинявам се предварително,че не е по-темата.
STREAM fluorine process e по-добро от XILO-то, но трябва да се изтестват възлите, които му подхождат най-добре.
А кое го прави по-добро? Аз лятото в един магазин ги пипах и двете, но Ксилото ми се видя по-меко/може и да се заблуждавам/ и тъпо и упорито пак си го купих.

п.с. Това с десетте намотки на обикновения монофил ли го препоръчвате?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”