Избор на Fluorocarbon

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
dobriq
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 17:58
Риболов: щека,мач,болонезе,уип и др

Избор на Fluorocarbon

Мнение от dobriq »

Здравейте колеги..И Честита Нова Година...През новата година година Ви пожелавам,много здраве,щастие,късмет..Да се спъвате в пари ,и разбира се ..Наслука...
А сега ако може да попитам?..Решил съм да си взема флуорокарбон за риболов с мач,директен,фидер и болонеза...Проблема е че ми се дават максимум 20лева за ролка..Все пак съм на 14 години..Искам да попитам Добър ли е флуорокарбона Colmic Shade или да взема тука имаме един Balzer Shirasu..25m...Тук в Гоце Делчев не доставят много флуорокарбони и това са наличните за момента..И на двата флуорокарбона цената варира около 20лв+-...Колмика е по 14 лева ...Тука при нас...Кажете ако има по-добро предложение за тези пари да си поръчам по интернет...Мисля да си взема размери:0.14мм,0.16мм,0.18мм,.0.20мм..Може и други стига само да ми кажете дали стават...До сега ловя само с монофилни влакна...Използвам моделите на Colmic Mimetix,Colmic Stream..и Sensas Feeling Competition..Но един приятел миналата година ловеше с някакъв флуорокарбон ,но е злобен и не ми каза какъв е ..Резултата е че той хвана 6кг каракуди..А аз 2кг :) ...Захранките и линиите ни бяха еднакви...Благодаря на Всеки предварително :)
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от sharo1 »

Трябва ти само за повод,
за каракуди 0,14мм е достатъчен
Ползвал съм този -реално е 0,15мм(10 лв)
Formax Spectre Fluorocarbon 50 m- 0,14мм


Изображение

Има и по ефтини :tup:
SammY
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Дек 15, 2012 10:27
Риболов: плувка , дъно и спининг

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от SammY »

Аз ползвам Торей и съм доволен :) Трябва да си наясно , че ФК е по слаб от монофила . Торей си отговарят на размера .
dobriq
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 17:58
Риболов: щека,мач,болонезе,уип и др

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от dobriq »

Това ми е ясно...Че е по-слаб от обикновения повод...Но ако може да кажете дали са добри тези на колмик и балзер..защото не искам да поръчвам от интернет поради причините да не са стари влакната...А тука тези ги докараха пресни...:) Да някой ще кажат че е флуорокарбона не старее..Да това е така..Но ми е по-удобно от тук да ги взема :)
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от Pike »

А защо не пробваш Tubertini Gorilla Fluoro Carbon, той е микс, не е чист Fluorocarbon, съответно не е чак толкова слаб, а все пак е почти невидим във водата.
Аз го ползвам за поводи при спининг и съм доволен.
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от bozaka »

pike написа:А защо не пробваш Tubertini Gorilla Fluoro Carbon, той е микс, не е чист Fluorocarbon, съответно не е чак толкова слаб, а все пак е почти невидим във водата.
Аз го ползвам за поводи при спининг и съм доволен.
Да и аз съм с него и нямам никакви забележки :wink:
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
dobriq
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 17:58
Риболов: щека,мач,болонезе,уип и др

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от dobriq »

Благодаря на всички...Тука тъй като не докарват други поводи освен тези..Аз си заприходих 0.14мм,0.16мм,0.18мм Colmic Shade .,..и другите размери до 0.28 на Балзер :) ...Благодаря и наслука!!!
Аватар
Чичо Веско
Вносител
Мнения: 1302
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 14:39
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 8 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от Чичо Веско »

SammY написа: Трябва да си наясно , че ФК е по слаб от монофила.
Това е така, но не точно!
Всъщност много хора са в заблуда относно качествата и здравината а ФК(флуорокарбон) и затова ще кажа най-важното в един-два реда:
Първо да уточня че всичко по-долу написано се отнася за ЕДНАКВИ размери при сравнение на ФК с обикновен монофил(корда, влакно, месина, струна и т.н.).
И така - ако в магазина погледнете издръжливостта на скъсване(здравината) на който и да е обикновен монофил(ОМ) и я сравните с тази на който и да е ФК ще забележите(трябва) че ОМ е определено по-здрав от ФК. Да, това е така, но само в магазина, или само в случаите когато и двете нишки са на сухо(не са мокрени за над 30мин.) и без да са изложени на пряка слънчева светлина(повече от 2ч.).
НО КАКВО СТАВА при намокряне и при излагане за продължително време на слънчева светлина - ЕТО ТОВА Е ВЪПРОСА, на който много колеги пропускат отговора в обяснението за качествата на ФК! А отговора е:
При намокряне за повече от 30мин. и при излагане на пряка слънчева светлина за повече от 2ч. ОБИКНОВЕНИТЕ МОНОФИЛИ ГУБЯТ ДО 30% от техните показатели и най-вече от здравината си! Нещо, което при ФЛУОРОКАРБОНА ЛИПСВА!
С други думи ФЛУОРОКАРБОНА НЕ ПРОМЕНЯ СВОИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ при тези условия, при които УЖ по-здравите ОМ губят 30%.
Сметките вече можете да си правите и сами! :)

За по-любознателните:
Това се дължи на връзките между отделните молекули на двата вида нишки.
При ОМ се наблюдава т.н. "пиене на вода", т.е. молекулите на водата "влизат" между молекулите на нишката, като по този начин отслабват връзките на самите молекули, което пък води да намаляване на общата здравина на нишката.
При ФК връзките между молекулите са толкова "силни", че не позволяват навлизането на други такива и затова не им се променят показателите.
Всичко това е така и по отношение на стареенето, което се обуславя от слънчевите лъчи.
Разбира се, че ФК има и своите недостатъци, но те не са обект на тази тема.
:tup:
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от Коце »

Мале Чичо, удряш сериозен шамар на пазара и потребителите! :lol:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
dobriq
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 17:58
Риболов: щека,мач,болонезе,уип и др

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от dobriq »

А поне ще ми кажете ли дали направих добър избор с влакната на колмик..Специално модела Шейд?
to10or
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 13:10

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от to10or »

За Colmic Shade може да се произнесат хора,които са го ползвали или самият чичо Веско.По принцип влакната са едно от най-силните и качествени страни на марката Colmic.Лично аз ловя с 90 процента влакна на Colmic и съм доста доволен.Имам в арсенала си Colmic Riverge,който също е флуорокарбон(0.135мм) като специално здравината е доста добра,както и друг много важен параметър при флуорокарбона-издръжливост на възел.Все пак и разликата в цената между Colmic Shade и Colmic Riverge е доста очебийна :D.След като си ги накупил обаче всичките тези ролки,ползвай си ги,а ако вече хич не ти харесат-за рециклиране в коша за боклук и ще имаш една добра поука от цялата ситуация какво друг път да не купуваш.Поздрави от мен!
Аватар
Чичо Веско
Вносител
Мнения: 1302
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 14:39
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 8 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от Чичо Веско »

Коце написа:Мале Чичо, удряш сериозен шамар на пазара и потребителите! :lol:
Що бе, аз продавам и ФК и ОМ - всеки си взема каквото иска и откъдето си иска, нали затова си има човек глава на раменете :idea:
Марки и магазини - колкото щеш, сайтове - също :!: :tup:
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от Станимир »

to10or написа:...........Colmic Shade ...............................за рециклиране в коша за боклук .....................
В НИ-КА-КЪВ случай в коша за боклук! Аз с удоволствие ще ги "рециклирам" :mrgreen: :mrgreen:
Майтапа на страна - до сега на влакно Колмик, което да не ми хареса не съм попадал. Въпросното не съм ползвал, но се съмнявам всички други да са им добри а само това - греда. :mrgreen:
Пробвай го и дай инфо :)
Успех!
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
Чичо Веско
Вносител
Мнения: 1302
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 14:39
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 8 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от Чичо Веско »

dobriq написа:А поне ще ми кажете ли дали направих добър избор с влакната на колмик..Специално модела Шейд?
Да, за цената си е добър и ще си върши работата със сигурност - още повече, ако оставяш дължината на повода една идея по-голяма :idea: :wink:
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
dobriq
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 17:58
Риболов: щека,мач,болонезе,уип и др

Re: Избор на Fluorocarbon

Мнение от dobriq »

Благодаря Ви много !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”