Дължината на повода?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
diado_iago
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Яну 29, 2005 16:40
Местоположение: София

Дължината на повода?

Мнение от diado_iago »

Да поговорим за поводите :D

Колеги мисля че на всички ще е интересно да обменим малко опит за дължината на поводите при различните условия и при различните монтажи.Например аз на щеката ползвам поводи от 15 до 24 см. Има ли смисъл от по-къси или по-дълги и кога се използват?

По-вече риби и по-големи
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Ами аз лично да си кажа не ловя с щека, но и поводи не ползвам. Повода, това са още възли на линията и намаляване здравината и с доста голям процент. Ползвал съм всякакви влакна и възли и винаги има значително отслабване на кордата. По-добре цяла линия 0,12, отколко повод 0,12 и основно влакно 0,16, примерно. Няма да казвам коя линия ще се скъса по-лесно. Като ловя на язовир с дълга пръчка (3,60 - 3,90) с подвижна плувка, за да не се пресуква кордата слагам малко вирбелче (възлите на халка, запазват здравината до над 97%). Някой колеги казват, че повода пречел да се изхлузи ваглера при скъсване, но е по-добре да ползваме линия без повод и с по-голяма здравина, дори с риск да губим плувки, за да хващаме едрите рибки. Защото все пак сме тръгнали за риба (дори и с риск да губим такъми), а не с цел да не си запазим плувката за вечни времена.
Но това си е мое мнение.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Не съм съгласен, Мунчо, нали линията все пак трябва да се скъса на някое предвидимо място, а за тази цел най-удобен е поводът. Освен това поводът дава повече оперативност при смяна на куките и пести време. Ползвам поводи от 5 см. за дъно до 50-60 см., ако ми се наложи да легна с повече линия на дъното. С щека и аз не ловя.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Според мен за поводите всеки си има отделно мнение, което неможеш да наложиш на друг. Които примерно е ползвал повод 25 см. и е хванал доста риба и продължава да хваща със същия, просто неможеш да му промениш мнението. Аз на щека ловя с повод 25 и 30 см. незнам дали това е правилното , но имам успехи. За река си слагам малко по-къси 15 - 20 см. ако е по-силно течението, а и неми се заплитат. За фидер съм стигал и до 1 метър повод, но там наи-често ловя на 40 - 60 см. Имам си и мнение за видовете риба и според големината им си слагам и различен повод, така че пак казвам може да има правила но маи всеки си знае наи-добре.
Master Fishing
Гост

Мнение от Гост »

Методи,
Защо на река слагаш по-къси поводи като там с по-дълъг повод би трябвало да се даде по-естествено движение на стръвта при едно задържане и "подскачане" на стръвта или отлепване от дъното?

Аз не искам да налагам своето мнение само питам :)




По-вече риби и по-големи
diado_iago
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Яну 29, 2005 16:40
Местоположение: София

Мнение от diado_iago »

Извинете аз бях госта :oops:
pero
Мнения: 203
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 15:46
Местоположение: София

Мнение от pero »

По принцип всеки сам избира как да лови и колко дълъг повод да използва и каква дебелина на влакното. Тези различия се виждат и оказват най-голямо влияние по време на състезание - когато малките детайли са от значение.
Мога да кажа, че най често използвам 20 см повод,когато ловя на щека - когато ловя с къс телескоп дребни риби и гоня бързина повода ми е 10-15 см., когато ловя на мач 35-40 см.
Пак казвам понякога условията налагат друг повод.
Специално за река много зависи от типа риболов - но като цяло пак повода е приблизиелно около 25 см
Пламен е голям риболовец...!
--------------------------------------
Доброто, което правиш днес,
Ще бъде забравено утре -
Въпреки това, прави добро!
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Ами както написах по-горе маи всеки си има виждане, както пише и Pero. Да прав си за по-добрата игра на стръвта , като е по-дълъг повода и аз това го знам, но всичко е според случая, мястото и каква риба се търси.
Master Fishing
vikik
Мнения: 2789
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:46
Местоположение: София

Мнение от vikik »

А като ловиш с болонезе в средно бърза река колко дълъг да е повода?
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

за болонезе и река нормалният повод е около 25-30cm., но не това е най-важното, по важното е утежняването на линията и какво конкретно ловиш, напр. за скобар и морунаж освен основното утежняване задължително се слага малка съчма на 2-3cm. от куката за да държи стръвта ниско (на 1-2cm от дъното) и да не позволява на течението да я вдига.
Fish friendly
vikik
Мнения: 2789
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:46
Местоположение: София

Мнение от vikik »

kriki написа:за болонезе и река нормалният повод е около 25-30cm., но не това е най-важното, по важното е утежняването на линията и какво конкретно ловиш, напр. за скобар и морунаж освен основното утежняване задължително се слага малка съчма на 2-3cm. от куката за да държи стръвта ниско (на 1-2cm от дъното) и да не позволява на течението да я вдига.
да ето това не съм знаел и се чудех защо линията ми е високо....
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

колкото по-ниско толкова повече рибоци, само 2cm по нагоре и можеш да си капо.
Fish friendly
vikik
Мнения: 2789
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:46
Местоположение: София

Мнение от vikik »

А колко грама да е съмичката, 0,3 добра лие,
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Да и аз го приемам това за малка съчма ниско долу, но несум го практикувал. Можеби аз като ползвам по - къс повод 10-15 см съм успял донякъде да се приближа до дъното, но ще пробвам и с по - дълъг повод и съчма на него.
Master Fishing
vikik
Мнения: 2789
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:46
Местоположение: София

Мнение от vikik »

Някой може ли да ми препоръча книги специално за риболов на плувка и спининг и да са на български език.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”