Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
maxi
Мнения: 20
Регистриран на: Пон Авг 19, 2019 17:44
Риболов: на леко
Местоположение: София
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от maxi »

Колеги,
Някой ползвал ли е при мачов риболов за основна линия флуорокарбоново влакно?
Ако, да, моля, моля да сподели опит....
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от outsider »

Имаш конкретен проблем , и се чудиш дали ФК може да бъде решение , или имаш голямо желание да изпробваш ФК , и се чудиш къде можеш да го приложиш? :wink: :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от Д-р Флекс »

maxi написа: Сря Яну 06, 2021 15:32 Колеги,
Някой ползвал ли е при мачов риболов за основна линия флуорокарбоново влакно?
Ако, да, моля, моля да сподели опит....
Не знам, дали някой е вложил труд, време и средства в подобен експеримент, но и на мен ми е много любопитно да науча, как основна линия от ФК се "изнизва" при замятане от тесните мачови водачи, и каква дистанция може да се постигне, съпоставимо с монофил...
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от rap66 »

С изнизването няма проблем, но линията потъва на дъното. Засичаш и ваглера потъва :shock:
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от Doktor-5 »

E, то мачовите влакна по принцип са потъващи, даже по време на състезания ги пръскаме допълнително за по-бързо потъване. Предполагам на риболов с ваглер не изчакваш чак толкова дълго време ,че влакното да се покрие с тиня по дъното, а презамяташ в някакво темпо.
До колкото знам ФК се използва за шок лидери и поводи, когато ни трябва втвърдяване на части от монтажа. Някой го използват с цел "невидимата" му структура, за което аз лично имама особено мнение 8) .
Не се вкарвай във филми, има си специализирани за това влакна, дето по-умни от мен хора са ги измислили! :D
Успех! :tup:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от tommy12 »

Здравей,

Колкото е по-меко флурото толква е по-лесно за кастинг и по-лесно управляемо, по твърдото е по трудно управяемо,и по-малко се растяга.

По-долу са флуоро влакна, които ги ползвам със спинингова макара. До 7лб размер тези влакна са лесно управйеми.

Меко влакно 4лб отлично се изнизва: Kureha SEAGUAR R18 FLUORO LTD 100m 4lb

Меко влакно 4лб отлично се изнизва: SUNLINE Shooter FC SNIPER BMS AZAYAKA 82.5yds.(75m)-4lb


Ето едно твърдо което не е подходящо за спининг макара: Kureha Seaguar Hard R18 Fluoro LTD. Hard Bass
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от tommy12 »

Една добвка ще направя, флуорото не старее като монофила, но след време е добре да се пръска с кондиционер и да се почисти.
maxi
Мнения: 20
Регистриран на: Пон Авг 19, 2019 17:44
Риболов: на леко
Местоположение: София
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от maxi »

Защо да не се опита и колко толкова средства ще се вложат? Разгледайте темата на колегата мунчо за флурокарбонови - спинигови влакна и не би следвало да е толкова скъпо.
Общо взето мачовите влакна, пробвал съм 8-10 марки, от реномираните, имат проблем с потъването на къси дистанции, леки ваглери и по-тънки диамтетри, ако се сложат 0.18-0.20 мм. рибата се плаши.
В този смисъл на къси дистанции, при прилична дълбочина, леки ваглери, класическите мачови влакна са еднакви с обикновното моно.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от Д-р Флекс »

maxi написа: Вто Яну 19, 2021 15:11 Защо да не се опита и колко толкова средства ще се вложат? Разгледайте темата на колегата мунчо за флурокарбонови - спинигови влакна и не би следвало да е толкова скъпо.
...
Лично аз ще се радвам много да прочета репортаж с отчет за резултатите от такъв опит, колега. Със снимки, по възможност- :tup:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от outsider »

maxi написа: Вто Яну 19, 2021 15:11 Защо да не се опита и колко толкова средства ще се вложат?

ако се сложат 0.18-0.20 мм. рибата се плаши.
Да се опита , не ти пречи абсолютно нищо. Що се отнася до подчертания текст , чакай да те питам - ти да не ловиш с черното мачово влакно до края на линията , тоест , до самия повод? :roll:
Мога да допусна , че при някакъв техничен риболов на пропадане , в кристално бистра вода , и на някаква риба с много силно зрение - клен , да речем , може да се появят проблеми. При класически мачов риболов , особено с подвижен ваглер/слайдер , няма никакъв шанс да уплашиш рибата с влакното. Фидерните монтажи лекуват такива заблуждения от корен... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
maxi
Мнения: 20
Регистриран на: Пон Авг 19, 2019 17:44
Риболов: на леко
Местоположение: София
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от maxi »

@tommy12 – Благодаря за препоръката, точно това имах предвид при задаване на темата.
@Doktor-5 – Несъмнено си прав, вероятно не описах подробно ситуация-проблем-решение. Поздрави!
@Д-р Флекс – Да, разбира се, ще споделя опит, да ми се размръзне само язовирчето. Мисля да инвестирам в 2 ролки флуоро - 0.13 мм и 0.16 мм, ще пиша обезателно.
@ Бай Иване – става дума именно за високопланински язовир, бистра вода, с клен, бабушка, мряна, каракуда, костур и платички, и отвесни брегове.
Относно черното мачово влакно – ползвах максима хамелеон от размери – 0.12 мм и 0. 0.16 мм., не е черно на цвят. Монтажът е класически „на пропадане“?!
п.с. Зарових се в пешманиак (ти ми го бе препоръчал) и франсетата от 10 г. ловят с Бъркли 0.18 мм. флуоро, на кулисан, за основно.
п.с.2. За фидера си прав, но при 15 бр. кошници назад – паднали дървета във водата, се замислям дали е удачното решение тук.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от outsider »

maxi написа: Чет Яну 21, 2021 9:16
@ Бай Иване – става дума именно за високопланински язовир, бистра вода, с клен, бабушка, мряна, каракуда, костур и платички, и отвесни брегове.
Относно черното мачово влакно – ползвах максима хамелеон от размери – 0.12 мм и 0. 0.16 мм., не е черно на цвят. Монтажът е класически „на пропадане“?!
п.с. Зарових се в пешманиак (ти ми го бе препоръчал) и франсетата от 10 г. ловят с Бъркли 0.18 мм. флуоро, на кулисан, за основно.
п.с.2. За фидера си прав, но при 15 бр. кошници назад – паднали дървета във водата, се замислям дали е удачното решение тук.
Аз си мисля , че това , за което ползват французите ( и не само) флуорокарбона в монтажите си , е метър и половина -два влакно между основната линия , и повода. Целта на този участък е да могат да се придвижват тежестите по него нагоре-надолу в зависимост от необходимостта и ситуацията , без да се наранява основното влакно , като се използва единственото полезно качество на това влакно в нашия риболов - устойчивостта му на износване.
От изброените от теб риби единствено клена би могъл да види дебело , тъмно влакно , и то само ако последното стига до самия повод. При всички положения , продължавам да мисля че кОпаш героично в грешна посока. Споменах фидера не за да ти го препоръчам , за условия които ми бяха неисвестни - исках да подчертая монофилния шок-лидер 0.28 , да не приказваме за черните удължители от Амнезия 0.29 , които вкарвам между кошницата и повода. Дънната риба тъпо не обръща внимание на такива работи , само ти се вкарваш в разни филми и приключения.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от tommy12 »

На аБъркли фуорото не е добро, въпреки че е Японско. Сънлайн или Сигар. Освен че не добро.на Бъркли при един и същи тест е дебело като диаметър. Това се отнася за всички флуоро влакна под американска марка.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Мачов риболов с флуорокарбон за основна линия?

Мнение от yuri todorov »

Ще прощаваш, но не съм съгласен за Бъркли, поне не генерално!
Ползвам Ваниш и Ваниш Транзижън и за основна линия вече над 10 год. и считам, че е достатъчно добро и на нивото на японските влакна. Новото японско не знам как е.
Относно диаметъра определено е така, по дебели са.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”