Риболов с "близалка" ...???

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Риболов с "близалка" ...???

Мнение от ivo Vratsa »

Колеги кажеше нещо за риболова с "близалка".Какво представлява
самата тя и какви риби се ловят с нея...
БЛАГОДАРЯ ВИ :!: :!: :!:
Спининг клуб "Абичи"
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Еми до колкото знам тя си е само за щека. Аз лично съм пробвал няколко пъти да ловя с нея, но май несъм хванал пиниза и точния грамаж. Използва се в бързи места на реки , за да може да се задържа стръвта и да се движи възможно най-бавно. По-принцип и мен ме интересува точно как се лови с близалка и какъв е монтажа. Ако има компетентни , нека пишат / молбата е и към състезателите /.
Master Fishing
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Като се има пред вид, че за близалките е писано много, както и това, че са само за щека и с условности за гол телескоп, на принципа "не мое да не мое" бих искал да чуя мнение за използването им с боло на изтичане.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Не бих сложил никога близалка на болонезе и на изтичане ... Имам наблюдения, че колкото повече се задържа линията (при средно течение) толкова по-съмнителна става рибата, особено силно това важи за скобара. Стръвта трябва да се движи максимално естествено съвсем близо до дъното. Примерно за платика и морунаж аз лично задържам леко в края на хода или към края на бързото течение. Близалката ми се струва, че е по-подходяща за щекарите и то при много силно течение, нека ги чуем какво те ще кажат.
Fish friendly
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Ей виж на боло несъм пробвал и това ще е интересно дали ще стане нещо. А за задържането - понякога ми дава по-добри резултати отколкото ако се движи стръвта максимално свободно по течението.
Даже ноември месец на Роман ми даваше повече скобар на задържане отколкото на свободно изстичане.
Master Fishing
Аватар
kalinanimal
Мнения: 976
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 21:30
Местоположение: Младост 4 :)

Мнение от kalinanimal »

Етоя и въпросната плувка .


Изображение
Добре дошли под шарената сянка .
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Не съм специалист по близалките, нито съм състезател. Но може да съм полезен с нещо:

За да е чувствителна плувката винаги е преутежнена. Колкото е по-силно течението, толкова повече да се "дави". Утежнена е правилно, когато при леко задържане тялото не се показва а само антенката.

Дълбочината на такъма при този риболов е по-голяма от действителната дълбочина заради огъване на влакното от силното течение.

При правилно утежняване и дълбочина при постоянно леко задържане и отпускане на щеката плувката се вижда само с антенката, движи се значително по-бавно от течението и куката се закача по дъното само от време на време.
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Тука си прав , но според мене е , че отежнението на близалката е с голяма оливета и самата оливетка трябва да е на самото дъно или на няколко сантима по високо , а повода да се рее по течението . Чувал съм че трябва и на повода да се слага малка съчма за да го придържа към дъното.
Master Fishing
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

babydoctor написа:Като се има пред вид, че за близалките е писано много, както и това, че са само за щека и с условности за гол телескоп, на принципа "не мое да не мое" бих искал да чуя мнение за използването им с боло на изтичане.
Имаше тема за Cralusso преди хакването на форума,но липсваха отзиви.
Коментари и мнения за риболов с Cralusso и болонезе - в сайта на Юрий Радугин.
Последно промяна от stefan на Чет Мар 03, 2005 9:08, променено общо 1 път.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Методи, сигурно си прав за оливетката на дъното. Аз поне работя с класически вариант - оливетка над дъното и по-голям дропер (задължително), който се "люлее" на и около дъното. Така куката се движи непрекъснато, но по-бавно от течението. Задържам по-дълго пред точките в които има някаква неравност (напр. по-високо камъче). Там се задържа подхранката и съответно ... гадовете :wink:
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

И твойто мнение го приемам за правилно , още повече че ти май повече си ловил с близалка. Та май само опитите в риболова ще покажат по резутатния вариат на монтаж и движение на близалката. Надявам се някой ден да го изпробваме взаимно най-сполучливия вариант:)
Master Fishing
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Metodi написа:... Надявам се някой ден да го изпробваме взаимно най-сполучливия вариант:)
Април, Невестино: морунаж, мряна, скобар, каракура, клен, уклей, кротушка, бабушка, ? пъстърва?. Това е варианта :roll:
бърбъл

Мнение от бърбъл »

Пробвал съм с близалка на директен, нямам щека. Става, и ефектът е същият като на щека, ако поддържаш разстояние не повече от метър от върха на пръчката до плувката. Проблемът е, че ти трябва значително по-къс такъм от дължината на пръчката и при вадене на рибата трябва да я извличаш странично на брега и не можеш да действаш сам с кепа. Някъде по списанията имаше анонс / но само толкова!/ за специални близалки за болонезе! Според мен би трябвало с тях да не се изтича, а замятайки на нормална дистанция с болото, оставяш течението да изпъне влакното, а въдицата стои неподвижна и изправена. На практика течението ще придвижи /бавно!/ такъма по дъга, докато стигне нивото, докъдето стига дължината на пръчката навътре в рекета, там ще я задържи, ако е правилно утежнена.
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

kalinux написа:
Metodi написа:... Надявам се някой ден да го изпробваме взаимно най-сполучливия вариант:)
Април, Невестино: морунаж, мряна, скобар, каракура, клен, уклей, кротушка, бабушка, ? пъстърва?. Това е варианта :roll:
Приемам варианта с радост.:) Само очаквам сигнал:)
Master Fishing
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Metodi написа:
kalinux написа:
Metodi написа:... Надявам се някой ден да го изпробваме взаимно най-сполучливия вариант:)
Април, Невестино: морунаж, мряна, скобар, каракура, клен, уклей, кротушка, бабушка, ? пъстърва?. Това е варианта :roll:
Приемам варианта с радост.:) Само очаквам сигнал:)
И аз и аз :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”