Споделено представя: "Основи в риболова с ваглер"

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Споделено представя: "Основи в риболова с ваглер"

Мнение от Pike »

Основи в риболова с ваглер
Милен Нинов [Милен]
05.03.2005 г.
В този материал ще се опитам да разкрия на колегите основите на риболова с плувка тип "ваглер". Този вид риболов у нас се нарича също "мачов риболов" или "английски риболов". По своята същност това е риболов на плувка, която е закрепена за основното влакно само в долния си край. ...
[пълен текст]

----------------------------------------------------------------------------------------
От читателите към автора
Това е мястото за вашите въпроси и коментари към авторът на материала.
Габровец

хай

Мнение от Габровец »

Коя акция е най добра за затворен водоем :?:
Божидар Иванов

Re: хай

Мнение от Божидар Иванов »

Габровец написа:Коя акция е най добра за затворен водоем :?:
Азззз съммммммммммм :oops:
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Божо, много зависи от това какви и колко тежки ваглери ще мяташ ... не е толкова до водоема ...

Както и рибата, която мислиш, че ще закачиш ...


Ама нека Милен да каже ,,, :wink:
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

:idea: Sasho ,ще ходя по работа в Румъния и мисля да си окомплектовам един Матч ,ако може посъветвай ме какво да си подбера :?:
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от bozaka »

Аз ловя с 5-20г. На SILSTAR taktiq match F4800-390 3.90 metres sections:3, графито-карбон имам го от май 96год. На мен ми пасна като го хванах за първи път до толкова, че след като си го купих се сетих да проверя за акцията.
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Божо, ми то аз едно лято съм мятал само мача и се страхувам, че не мога да те посъветвам много адекватно. Повечето ми познания са на теория, а знаеш че ако с гледане се ставаше майстор, то кучето щеше да е касапин ... :D
Аз имам един СПРО ЕКСКЛУ МАЧ и засега съм доволен. Акцията му е 10 - 25 гр. Спокойно се мята линия около 15 грама. Повече не съм пробвал, защото колегите като ги питах в стария форум и се изказаха скетично малко за пръта... :?

Въпреки всичко ще те посъветвам да играеш на сигурно и да си вземеш една ОДЕСА на Шекспир на 4.20. Няма грешка, а и колегита са адски позитивно настроени към нея...

Пусни едно питане във "Въдици", ако искаш и си готов...


Поздрави
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
Милен
Мнения: 1982
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:08
Местоположение: София

Re: хай

Мнение от Милен »

Габровец написа:Коя акция е най добра за затворен водоем :?:
Здравей Божидаре,

Както SASHO е написал, акцията се избира според рибите, които ще ловиш.

Акцията описва това как се извива въдицата, когато се закачи риба. Най-общо се разделят на 3 типа:

1. Върхова или бърза акция
2. Прогресивна акция
3. Пълна акция (по цялата дължина)

Върховата акция се изразява в превиване само на върха, като останалата част на въдицата остава твърда без да се огъва. Този тип въдици са подходящи за бързо прибиране и замятане на голяма дистанция. Недостатък на въдицата е, че всеки напор на рибата се предава директно на ръката и изморява китката. Също така въдицата почти не действа като амортисьор при рязко движение на рибата, което може да доведе до скъсване на влакното, или да се откачи куката от устата на рибата.

Прогресивната акция се характеризира с огъване на въдицата на около 2/3 от върха. Това се изразява в стабилно извиване на въдицата, но в същото време долната част позволява да се контролират по-големите риби. Тези въдици несъмнено дават по-голяма сигурност при ваденето на рибата за сметка на по-близка дистанция на замятане. Тази акция е най-универсална.

Пълната акция се изразява в огъване на въдицата по цялата дължина. Тези въдици дават най-голяма сигурност при ваденето на рибата. Меката акция не позволява замятане на големи разстояния.

Бих ти препоръчал мач с прогресивна акция - той ще ти даде добра дистанция на замятане и сигурност при вадене на всякакви по размер риби. Повечето въдици е добре да се хванат в ръка и да видиш дали ти пасва на теб, затова не бих се наел да ти препоръчам конкретен модел.

НАСЛУКА!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Споделено представя: "Основи в риболова с ваглер&am

Мнение от babydoctor »

pike написа:Основи в риболова с ваглер
Милен Нинов [Милен]
05.03.2005 г.
... ще се опитам...
[пълен текст]
СИЛНО СПОЛУЧЛИВ ОПИТ! Благодарности

:D Също и на Пайк, че ни урежда с интересни четива :D Очаква се Болонезе :lol: :lol: :lol:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Милен
Мнения: 1982
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:08
Местоположение: София

Мнение от Милен »

Благодаря за оценката!

Темата е доста широка и има тънкости, които в следващата част ще се опитам да опиша.
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

На мен би ми било доста интересно да споделиш ако имаш опит с риболова на ваглер на течение с мач.
Бях чел някъде по чуждестранните сайтове, но нещо не ми стана много ясно как точно стават работите.
Аватар
Милен
Мнения: 1982
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:08
Местоположение: София

Мнение от Милен »

theater, ще се постарая да опиша и риболова на течение.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Честно да ви кажа много ми се струва тъпо да ловиш на течение с ваглер ... винаги предпочитам статичната плувка за течение, т.е. от Болонезето няма по-добро. Не виждам нито 1 причина да се слага ваглер. Единствено ако дълбочината е 10м. например тогава би могло да се сложи слайдер.
Fish friendly
milchon
Мнения: 73
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 12:13
Местоположение: Dubai

Риболов на течение с ваглер?

Мнение от milchon »

Милен написа: Ще се постарая да опиша и риболова на течение.
Това ще е наистина интересно! :!:
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от bozaka »

kriki написа:Честно да ви кажа много ми се струва тъпо да ловиш на течение с ваглер ... винаги предпочитам статичната плувка за течение, т.е. от Болонезето няма по-добро. Не виждам нито 1 причина да се слага ваглер. Единствено ако дълбочината е 10м. например тогава би могло да се сложи слайдер.
Аз съм заклет привърженик на мача. Но честно да си призная и аз не виждам нито една прична да избера да ловя с мач.... Болонезе му е мамата!
Но пък ше ми е интересно от споделеното с Милен, наслука:)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”