Мултипликатори

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от milen_ilchev »

debelia6i6 написа:Бахмааму, вие ме изкарахте виртуоз :mrgreen: Аз до сега, ловя само с обран луфт на шпулата и ми се получават нещата... в повечето случаи :mrgreen:
По-назад в темата, някой беше казал това за обрания луфт, а и този спокойния, тука обяснява същото на 2.25мин. https://www.youtube.com/watch?v=DoZ0ghl ... tml5=False
Ама това за SV шпулите, не знам за AIR такива дали важи(Каквото и да значат двете)...

sestrata написа:Започваш с по-стегнат тенсинг и докато примамката лети, следиш въртенето на шпулата да не изпреварва полета на примамката. Това е видно по появата на "уши" от влакното. Ако всичко е наред, отпускаш един зъб на тенсинга и така, докато се появи "ухо". Връщаш един зъб обратно и готово. Това е твоята настройка.
Това, паралелно с магнитната ли да го настройвам, или трябва да е на нула? Аз тия ушички ги обирам с магнитната на зилиона, за новата не знам. Кашата в главата ми, става все по-голяма :mrgreen: ще има проби в събота и неделя и на двете...

пп.Тая Alphas air, няма кликер на тенсинга и цифрички на магнитната, голямо кьорене и броене на микро чертички пада, от сега взе да ме дразни :mrgreen:
Така като чета какво пишеш си мисля, че ти колега повтаряш моята грешка. В началото и аз търсех максимална дистанция и понеже нямаше кой да ми покаже доста се измъчих. Този такъм иска известено време за свикване. После нещата стават лесно!
Клипчето за настройките на спирачката е на производителя "Дайва". Така се настройва не само SV шпулите, но и по-старите им модели шпули. Така се настройват и Шпулите на Абу Гарсия също според производителя им. Обира се само луфта. При много леките примамки това не е много вярно. За примамки под 3-4 грама аз натягам тенсионната с около 2-3 клика. При по-тежките връщам на свободна шпула. Колкото е по-лека примамката, толкова по-голяма е магнитната спирачка и обратно. Колкото с по-лоша аеродинамика е примамката, толкова магнитната спирачка е по-натегната. Разбира се може да комбинираш и двете, като натягаш тенсионата и отпускаш магнитната.
Твоята макара ще работи добре с примамки от 3 грама нагоре. С около 4-5 грама вече ще е във вихъра си. Може да се оправи и с примамки по-леки от 3 грама, но няма да е съвсем комфортно. Специално за БФС смятам, че лагерите и маслата са много важен елемент и е хубаво да ги замениш оригиналните с хибридни. Добавят някой метър и най-вече комфорт в замятането.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от milen_ilchev »

milen_ilchev написа:Колкото е по-лека примамката, толкова по-голяма е магнитната спирачка и обратно.
Важи за областта на малките грамажи в порядъка 2-5 грама най-вече. Над 8 грама настройването на магнитната спирачка най-много зависи от аерединамиката на примамката.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от quietriot »

В кастинга всичко е относително и условно , всяко правило има няколко ако, затова трябва опит , като карането на кола е , начучаш се с времето да си автоматичен в рекацииите си при опеределни ситуации, затова тренирай. Трябва да почувстваш кой тип пръчки ти харесват , дали басовите че са по колести , или спинговия ( по мекия тип) като райза например и гад чейсър( това е мое име ). За определени тип риби си трябва тип пръчка , за воодем си трябва пръчка , за вид примамки си трябва пръчка. Затова опита си казва думата и е най важното, също и краденето на занаят , в момнта ти отваряме очите на гяволии дето можеше да се луташ с месеци без да се сетиш как става.
Не искам да те плаша, но понякога нещата озглеждат така : :lol:
Изображение
снимката е стара , някои пръчки заминаха , появиха се нови....но общата бройка е подобна +/-2 да речем.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от sestrata »

ivanpl написа:Та вероятно Павел е открил топлата вода за магфорса и Тенрюто :)
Това становище не е особено коректно. Изразът "открил топлата вода" подхожда за дебил, който решава дилемата дали да обели кренвирша преди да го изяде. :) В случая дискутираме специфични детайли, далеч от общоизвестната конкретика. :wink:

ivanpl написа:На мен лично тази пръчка ми е "Ту Фаст" за пъстървовия финез,
Според мен тази въдица е "Вери Слоу" :lol:
ivanpl написа:каст контрол и по-малко магнит или центрофуга ... това за над 2 гр, по надолу ... наобратно, ама си е тегаво отвсякъде.
Кои примамки под 2 гр (заедно с карабинката) ползваш за пъстърва? Ако идваш в неделя на Злокучане бих искал да ги видя.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
debelia6i6
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 11:22
Риболов: оплитане, късане и садене на примамки
Местоположение: Норвегия
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от debelia6i6 »

Благодаря за съветите !
По принцип, бързо схващам, само малко повече трябва да ми се обяснява :mrgreen:
Спирам с глупавите въпроси и започвам практика, да видим до къде ще я докарам :11:
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от milen_ilchev »

Само практика без малко теория не става. Първоначално работи с малко по-натегнати спирачки без да търсиш дистанция за да не правиш гнезда. С времето ще си изградиш усет за нещата.
Като работиш на предела на възможностите и търсиш максималната дистанция гнездата са сигурни. Те могат да се предизвикат от внезапен порив на вятъра, закачен храст и т.н. Това се случва и на най-добрите и да не те отчайва.
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Мултипликатори

Мнение от ivanpl »

За топлата вода друго имах предвид, вярвам си ме разбрал ;)

Примамки под 2-та грама ползвам само по изключение - силиконово червейче 3см с 1гр. главица, но пак казвам ... много тегаво ... изисква си свободно пространво :?
Комфорта започва от 2+ гр.
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от sestrata »

ivanpl написа:За топлата вода друго имах предвид, вярвам си ме разбрал ;)
Не, не те разбрах какво имаше предвид за топлата вода, магфорса и тенрюто. :)
Сега... Как съм си организирал такъмите аз: Оставил съм налични 11 кастингови въдици - 2 тенрю, 2 тейлуок, 2 дайва, 1 шимано, 1 ламиглас, 1 ол стар, 1 блек шадоу, 1 чейсър. Макари съм си оставил SS Air (2-20 гр) с влакно #0.6 за нормални риби, J Dream (5-50 гр) с влакно #2.5 за дунавски и Curado 201 с влакно #4.0 за силов риболов. Те покриват почти всяка риболовна ситуация, която ме интересува в момента.
Обърни внимание! Със всяка от въдиците мога да метна 2 гр воблер на прилична дистанция, когато им сложа Daiwa SS air. Затова многократно повтарям в този подфорум - Човекът и макарата мятат колкото могат. Въдицата избираме според рибите, водоема и техниката. Никой да не си прави илюзии, че с еди коя си въдица ще постигне чудеса, ако макарата му е боклук или си е купил чудесна макара, но още прохожда с кастинговата техника.
Затова, магфорса и тенрюто нямат връзка нито по между си, нито с откриването на топлата вода. Забравяне за спининга и риболов във всеки възможен момент с кастинга, независимо от резултатите. Това е начинът всеки за себе си да "открие топлата вода" - красотата на този спорт.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Мултипликатори

Мнение от ivanpl »

Магфорса и Тенрюто го цитирах, защото на колегата комплектчето е същото, иначе на мен лично не са ми интересни 8)

Всичко е въпрос на стил и вкус, аз се кефя на максимално да използвам еластичността на пръчката при минимално движение на китката ;) викам му "Мурата стайл". При всеки си е индивидуално - "на вкус и цвет товарищей нет".
Само да уточня, че 70-80% от риболовите ми са пъстървови (не на Панега)
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от milen_ilchev »

tommy12 написа:Здравейте, и аз я чакам да пристигне макаричката, ще пристигне при мен тази седмица, щом я получа ще и направя едно ревю, имам добра база от бфс макари за сравнение, включително старият Аldebaran с honeycomb шпулата на Аvail, която е 6 грама и 2009 година Аldebaran-a със ZPI шпула която е 6,3 грама. Между другото новата бфт спирачна система на Шимано копират спирачната система на Аvail за microcast шпулата, но с подобрения.
Какво стана с тази макара? Пристигна ли?
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от quietriot »

Появиха се и цените , ЛТЗ -та ще замине явно .....
http://www.cloudninetackle.jp/product-list/259
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от milen_ilchev »

А дали някой е пробвал новите модели на Абу и Шимано. Като характеристики са почти еднакви. Шпулата на Шимано според производителите е 7,2 грама срещу 6,3 на Абу. Магнитните спирачки действат различно. На Абу е постоянна. На Шимано променлива. На мен визуално Абуто ми харесва повече.
boyko
Мнения: 105
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 22:51
Риболов: спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от boyko »

quietriot написа:Появиха се и цените , ЛТЗ -та ще замине явно .....
http://www.cloudninetackle.jp/product-list/259
Май,май...ще замине...
boyko
Мнения: 105
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 22:51
Риболов: спининг
дал Браво: 5 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от boyko »

Много ми легна на ръката!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от quietriot »

milen_ilchev написа:А дали някой е пробвал новите модели на Абу и Шимано. Като характеристики са почти еднакви. Шпулата на Шимано според производителите е 7,2 грама срещу 6,3 на Абу. Магнитните спирачки действат различно. На Абу е постоянна. На Шимано променлива. На мен визуално Абуто ми харесва повече.
Ще ти кажа като го взема, след като се появи при Казу,още го няма.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”