Мултипликатори

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
mladenkataa
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Юни 06, 2012 8:14
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път

Мултипликатори

Мнение от mladenkataa »

Здравейте, искам да попитам малко за мултипликаторите. Искам да разбера какво точно да гледам на един мултипликатор, смисъл ще го използвам за риболов основно на щука и бяла риба. Гледах тия на Abu Garcia, Shimano, Daiwa, но не мога да харесам модел. Гледах във форума тука и четох за Абу Гарсиа че са добри и евтини. Искам вашето мнение да ме посъветвате, ще съм ви много благодарен :)
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от Д.Граховски »

За спининг ли ще го ползваш колега и имаш ли опит с подобен тип макари,че е много различно от обикновена безинерционна макара.И ако ще слагаш малки примамки по-добре си вземи обикновена макарица.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 642 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от yuri todorov »

mladenkataa написа:Здравейте, искам да попитам малко за мултипликаторите. Искам да разбера какво точно да гледам на един мултипликатор, смисъл ще го използвам за риболов основно на щука и бяла риба. Гледах тия на Abu Garcia, Shimano, Daiwa, но не мога да харесам модел. Гледах във форума тука и четох за Абу Гарсиа че са добри и евтини. Искам вашето мнение да ме посъветвате, ще съм ви много благодарен :)

Здрасти!

Ще започна с това че приемам, че става дума за риболов различен от тролинг.

Когато става дума за избора на първи мултипликатор, с който да се учиш да хвърляш и понавлезеш в темата, избора е труден. Ако направиш прибързан и грешен избор и вземеш някой какъв да е т.е. ,,неподходящ,, това може да ти създаде първоначални разочарования и да те откаже от темата доста бързо.
Познавам доста хора които са пробвали за малко, но не им е ,,харесало,,

DAIWA ADVANTAGE 153HSTLA, беше първия мой мултипликатор, преди това бях пробвал с други за малко. С него се учих да хвърлям и улових първите си риби. В началото ми харесваше и ме устройваше напълно, но с напредването и усъвършенстване в кастинга реших че е прекалено тежък и не е достатъчно инертен, затова го подобрих малко подменяйки това-онова. Така или иначе след време си взех още един, по-лек и скоростен, после и други и вече имам и използвам различни модели в различните ситуации.

Има много и различни гледни критерии, при избора на мултипликатор.
Както е отбелязал вече колегата Д.Граховски, важно е какви - по-точно колко тежки примамки ще се използват при риболов, това е един от основните критерии при избора ни. Други също важни критерии са, с каква пръчка ще използваме макарата, какво влакно ще използваме - вид и дебелина, къде ще ловим и т.н. Предавателното число също има значение. Не е без значение и колко пари сме готови да похарчим.

Колкото до това ,, четох за Абу Гарсиа че са добри и евтини,, смятам че е по-точно да се каже - и по-евтините им модели са добри! Наистина съотношението цена-качество в ниските ценови категории на Абу са оправдани и си заслужават, високите не ги коментирам там и при Абу, и при Дайва и Шимано, всичко си е ОК.

Мога да споделя още по темата. Ако имаш някакви въпроси, може и на ЛС

Поздрави!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Малко инфо

Мнение от ivanpl »

И аз да запитам, Юри според теб може ли нормално да лови с "чайник" от брега ? Иде реч за лек до среден джиг (10 - 20 гр), каква дистанция(ориентировъчно) може да се постигне?

Питам, защото според един руски корифей (Питерцов), чувствителността нараствала с пъти спрямо безинерционната катушка. Като гледам обаче 90% само от лодки стържат.

Линк към видеото
http://youtu.be/v0qNwVmdm00
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 642 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от yuri todorov »

ivanpl написа:И аз да запитам, Юри според теб може ли нормално да лови с "чайник" от брега ? Иде реч за лек до среден джиг (10 - 20 гр), каква дистанция(ориентировъчно) може да се постигне?

Питам, защото според един руски корифей (Питерцов), чувствителността нараствала с пъти спрямо безинерционната катушка. Като гледам обаче 90% само от лодки стържат.

Линк към видеото
http://youtu.be/v0qNwVmdm00
Не знам какво влагаш в това ,,да лови с "чайник" от брега,,

За всякакъв риболов от брега става и може да се лови и с кастингова макара.
С последните поколения BFS мултипликатори и пръчки и 3-4 грама се контролират перфектно. Дистанцията на която можеш да хвърлиш също както и при спининговата макара, е функция на няколко основни фактора. При варианта с мултипликатора най-вече зависи от синхрона на ансамбъла макара-пръчкаи способностите на хвърляча. Тежеста на примамката, дебелината на влакното и запълненоста на шпулата при мултипликаторите, нямат такова голямо значение и не оказват влияние на дистанцията както при спининговия такъм. Важно е макарата да ,,тръгва,, и да има добра инерция и спирачка. Хора със средна и над средна натренираност и навици, хвърлят достатъчно далече за да не им се налага да разсъждават върху казуса дистанция и как да я постигнат.

Има едно много красноречиво видео за порядъка на дистанциите които се постигат, ще го потърся по късно.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Малко инфо

Мнение от ivanpl »

Малко криво съм се изразил :? ...

Да разбирам, че при добър баланс макара, пръчка, хвърляч може спокойно да се лови с мултипликатор от брега :fish15:
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Малко инфо

Мнение от Мунчо »

Това, че в българската действителност мултипликаторите се свързват пряко с риболова от лодка не е показател за нищо, понеже при нас нищо не е като хората - в това число и "риболова" от лодка, доколкото може да се използва подобно определение.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 642 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от yuri todorov »

Намерих въпросното видео!

Есенцията е в Chapter 1 ANTARES
Джим Мурата - едно от ,,лицата,, на фирмата, показва на практика какви са възможностите на новия Антарес с тежест от 21 грама. В началото са технически детайли, действието започва да тече чак след петата минута

Приятно гледане!

http://tv.shimano.co.jp/movie/dvd/2012_bass/


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Малко инфо

Мнение от ivanpl »

:shock: Сега след това видео разбрах колко ми е бил тъп въпроса .

Техниката иначе напомня малко на хвърляне на чук в леката атлетика, само дето постига по-голяма дистанция :lol:

Пак ми уплакна очите, жив и здрав, благодаря ;)
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 642 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от yuri todorov »

ivanpl написа::shock: Сега след това видео разбрах колко ми е бил тъп въпроса .

Техниката иначе напомня малко на хвърляне на чук в леката атлетика, само дето постига по-голяма дистанция :lol:

Пак ми уплакна очите, жив и здрав, благодаря ;)
Да!
Вижда се че постигането на голяма дистанция не винаги е свързанано с по-дълга въдица, по-голяма тежест и т.н.

Вече стана дума че дистанцията постигана ,,с мултипликатора най-вече зависи от синхрона на ансамбъла макара-пръчка и способностите на хвърляча,,
А способностите се повишават най-добре с перфектен такъм и тренировки за изчистване на техниката на замятане.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Малко инфо

Мнение от ivanpl »

Като цяло ми се поизясниха доста неща за милтипликаторите:
- не са само за близки дистанции и от лодка
- могат да се използват по-дебели влакна без от това да страда дистанцията, спрямо безинерционната "катушка" (така поне казват руснаците)
- чувствителността се подобрява
- замятането е доста "трики"
- заради самото си устройство милтипликаторите би трябвало да са с доста по-дълъг живот и по-дуракоустойчиви

Не ми е ясно защо обаче, из това дето гледам и чета за тях, ги ползват 90% от лодка, а за от брега същите хората си ползват нормални макарета :roll:

И последно към Юри, какво мислиш за един такъв Abu комплект:
Silver Max + Vendetta Cast
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 642 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от yuri todorov »

ivanpl написа:Не ми е ясно защо обаче, из това дето гледам и чета за тях, ги ползват 90% от лодка, а за от брега същите хората си ползват нормални макарета :roll:

И последно към Юри, какво мислиш за един такъв Abu комплект:
Silver Max + Vendetta Cast
Не знам какво и кого си гледал и чел! Предполагам ,,руско,,.

Имам две от Vendetta-та Cast, харесват ми. За цената си едва ли имат равни.
Сега има и ново попълнение на Vendetta Cast , от US каталога.
Задълбочени впечатления от Silver Max-а нямам. Работи нормално с примамки над 10 грама и не е скъп, така че можеш и да пробваш.
:)


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от sestrata »

Понеже не са много риболовците в България, които ползват мулти, ще споделя и моя скромен опит.
Ловя само от брега с нископрофилен мултипликатор трета година. Ползвам Shimano Curado 201DHSV с въдица Shimano Compre CPCX610MHB2 - 6'10", 10-28 gr. Работи нормално с джигове в диапазона 10-40 гр, като силата и е около 20-30 гр. В САЩ подобен комплект струва около 250 долара и се счита за "работен кон". Макарата е с алуминиев корпус, можеш да я хвърляш по камъните без последствия. Влакнотo, което съм навил е Daiwa Samurai 55 lb, (шпулата е за #3-#5 P.E. или 10-14 lb монофил - 0.30-0.36 мм)
Кастингът е приличен (25-45 м), което напълно ме устройва. За по-големи дистанции е нужен по-прецизен такъм на съответната цена.
За да могат да се замятат успешно примамки 2-9 гр, освен въдица с отговарящ тест е необходима и подходяща макара - например Daiwa PX68, PX68 SPR, Alphas Finesse; Shimano Aldebaran Mg, Aldebaran BFS и т.н.
Могат да се ползват и стандартните бейткастери, с лек тунинг и ако се закупи специална олекотена плитка шпула., каквито се продават за повечето популярни модели за около $100.
http://www.japantackle.com/Tuning_parts ... _daiwa.htm

Верно, нямаме много надъхващи български клипове по темата, но се надявам да стават все повече... :)
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 642 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от yuri todorov »

Павка, привет!

Ти си от хората с доста опит и усет, и за много неща си на прав път.

Два грама примамка обаче определено все още е ,,фикция,, дори и за най-насъскания, олекотен и скъп мулт. Реалностите от това което съм виждал и пробвал към момента, започват някъде от около 3,5-4 грама. Не че това е от огромно значение, но нека да не въвеждаме заинтересования читател в заблуждение. Сигурен съм че рано или късно и тази ,,психологическа,, граница ще бъде преодоляна но поне засега така стоят нещата.


Ето едно приятно клипче показващо възможностите на ABU REVO LT

http://www.youtube.com/watch?v=vl9JymGUqAw" onclick="window.open(this.href);return false;


Да добавя моите впечатления относно ,,лекия тунинг на стандартни байткастери,, Нещата не опират само до купуванета на по-лека шпула за 100 или 150 $. Само с нея не се получава ефекта на пълното щастие. Почти винаги трябва да се купят също и съответните ,,по-свободни,, лагери - хибридни или чисто керамични, нова адекватна и ефективна спирачка, тънки смазки и т.н. Така че накрая истиската цена на подобни операции излиза доста повече от 100 долара. Ефекта от един такъв правилен тунинг обаче е поразителен и напълно си заслужава, защото след интервенцията макарата ни придобива съвсем нов облик, става по-лека и оборотна, а дистанциите които се постигат с много малките примамки наистина се увеличават доста драстично.


Само информативно : Един стандартен мултипликатор Абу Премиер работи напълно уверено с примамки от 7 гр и се постигат отлични дистанции , като дори и при 5 гр. имаме някакъв контрол върху хвърлянето, но пък дистанцията е незадоволителна.

Поздрави!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Малко инфо

Мнение от tommy12 »

Здравейте,

Ето една макара която се справя и с ultralight примамки под 3 грама без проблем!

Изображение

Изображение

Изображение


Шпулата е тунингована от КТФ.
Тази макара има ограничение да не се ползва с плетени влакна!
Удоволствието, точноста на хварляне с този тип макари е супер!
Sushto e idealna za pusturvov ribolov na malki rekichki

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... aVbNQETPqU" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”