Далечни хвърляния с примамка

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от tommy12 »

karaburov написа: Вто Фев 11, 2020 12:34
pux написа: Пон Фев 10, 2020 11:41
karaburov написа: .
Това,че ходиш на състезания не ти дава право да "гледаш от горе и пишеш с надсмешка"
Ти къде ловиш освен на река,море и езера(язовири) на стадиона ли? Щото ние на стадиона не ловим,а само къде има вода....
:fish6:

Нито за момент не съм погледнал отгоре или писал с насмешка, написал съм това което мисля, че ми звучиш че "има само една истина и това е моята".
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от tommy12 »

Решил съм да направя едно ревю на Шимано Зодиаз с монокок дръжка 2ву частник 2.29м дължина медиум с тест 7-21, и новото Шимано Метаниум МГЛ. Разбирасе щом ги пуснат в Април.
Комбото изглежда универсално и походящо за БГ.

http://fishing.shimano.co.jp/product/rod/5936

http://fishing.shimano.co.jp/product/reel/5922
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от bat.galin »

според както чета, таз тема трябва да се казва "100+"... 8) 8) 8)
пп. ...със или без ревю :D
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от petur »

tommy, аз нещо не намирам в каталога кастингов модел на тази дължина! Скоро купих от старата серия 4-12...ммм не е кой знае какво,все пак бюджетен модел за Шимано,това разбирасе е мое виждане. Исках да те питам-според теб ще има ли смисъл от тази дръжка? Как ще промени пръчката? На мен по-скоро ми се струва рекламен трик! В някои сайтове ми се видя по-скъп новия модел,ще има ли разлика в цената?
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от tommy12 »

Моделът е 176М-2, цена в момента на пре-ордер я имат няколко магазина в Зенмаркет за около $140, относно дръжката ще дава разлика всичките кастинг пръчки които ползвам ежедневно са с такива дръжки от серията Poison Glorious , тази дръжка най-първо беше пусната преди години в най скъпият модел на Шимано Ултима. Зодиас-а наистина е бюджетен вариант, но цена и качество е в пъти по-добре от сега много навлизат в БГ и при мен например китайски или корейски бланки под руски или украински бранд. Например такъв бранд който го има при мен и е много агресивно рекламиран е Фаворит. Един път бях поръчал от лубопитство от ниско буджетният им модел качеството беше много лошо, криво поставени водачи и тн. В най скъпите модели на Фаворите от можеби преди година изкопираха тази дръжка от Шимано и пак го няма това усещане от Шимано, а е $400 пръчка , това по между другото. :)

https://zenmarket.jp/en/yshoppingproduc ... 907&c=2919

https://zenmarket.jp/en/yshoppingproduc ... 907&c=2919
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Днес проведох малък експеримент с цел да установа, доколко дебелината на влакното се отразява на дистанцията при кастинг. Съществува схващане, че мултипликаторите са подходящи за дебели влакна и нещо повече - сравнено с тънките, разликите са несъществени! На теория, разлика би трябвало да има! Някои технически въведения при конкретни модели (по-малка ширина на шпулата, T-Wing, неотключваем редач), също навеждат на подобни мисли. Как обаче стоят нещата на практика?

За целта, използувах следното комбо:
- пръчка: 7', с мощност ML
- макара: Shimano Metanium с плитка и дълбока шпула
- влакна: Sunline PE, #1 и #2
- тежест: олово с форма на куршум - 20 гр.
Влакната са избрани така, че да запълнят шпулите, 2 мм под горния ръб. Знам - някой може да възрази, че експеримента не е достатъчно коректен, заради разликите в шпулите, но ако трябва да ползвам съответните влакна на реален риболов, аз бих постъпил точно така! От друга страна - дебелото влакно не може да се събере на плитката шпула, а пък тънкото запълва дълбоката не-повече от 1/4, което не е особено смислено.

Мятах със всяка от шпулите по ок 30 мин., като броих оборотите на дръжката или марките на влакното. С плитката шпула и тънкото влакно средните дистанции са от порядъка на ок. 75- 80 м. Най-добър резултат - 87 м. Със дебелото - средно 60+ м., най-добър резултат - 72 м. Т.е. ако правилно го смятам, разликата е ок. 20%, което за мен е съществено!!!

:) Любопитен детайл, свързан с един периферен показател - оборотите на дръжката. И при 2-та теста, оборотите на дръжката - респективно на шпулата са практически едни и същи. Този момент го забелязах още преди време - специално с тази конкретно макара съм правил до 180 оборота с плитката шпула и PE #1. Оттук бих направил извод, че максимална дистанция ще се постигне с най-тънкото възможно влакно, с което успеем да развием тези 180 врътки :wink:.

Експеримента е без спирачки! Дори един пул скъсява дистанцията с поне 10 м., без значение от дебелината на влакното.
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от searnox »

Колеги и аз ще споделя малко опит. Смених пръчката от 2,09 на 2,32. Моите впечатления са красноречиви. Със същата макара и размер влакно при воблерите има несъществено увеличаване на дистанцията. Но смея да твърдя, че се постига по-лесно. Колкото и да млатех с 14гр. 10см воблер не изкарах повече от 50м. колкото беше и преди. Л миноу 66 - хеви лети на средно 52м. С клатушки обаче нещата седят по различен начин. Там доста консистентно постигам дистанци над 70м като рекордното постижение според брояча беше 86м. Шубе ме е да отхлабя още 1 спирачка да видя какво ще се случи :)
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:D
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Времето навън предполага ...малко теория на кастинга на дистанция :lol:.

Нещата които ще напиша по-долу не са нови, още по-малко аз съм ги измислил, но се потвърждават напълно от близо 4 годишните ми опити в тази насока.

Най-общо казано, постигането на максимална дистанция със замятане, зависи от точно 2 фактора:
- максимална начална скорост на примамката
- минимално съпротивление на линия, спирачна система и примамка

Нека разгледаме по-подробно тези фактори:
- максималната скорост на примамката е ясна и се осигурява от: по-тежка примамка, по-дълга въдица и по-голяма сила на замятане
- минимално съпротивление на линия, спирачна система и примамка
-- колкото по-кръгла, гладка и тънка е линията, толкова по-малко съпротивление оказва. Мит е, че линията няма значение за дистанцията при кастинг такъмите! Да, сравнено със спининг, влиянието и е по-малко, но еднозначно има отражение и всеки който пробва, бързо ще го установи.
-- спирачна система на макарата: колкото и странно да изглежда, доколкото ми е известно, този аспект още не е обсъждан в този подфорум, в контекста на дистанцията. Ще кажа моето мнение на база на 3-те спирачни системи, които съм пробвал:
--- центробежна спирачка: това е исторически най-старата система със променливо спирачно усилие. При нея спирачната сила е квадратична на скоростта на шпулата и предполага много голямо съпротивление при много висока скорост и минимално при много ниска. Според мен тя е много, много подходяща за замятане на голяма дистанция, особено ако позволява фина настройка. Не случайно, някои от рекордите в кастинга все още се държат от безсмъртните модели на Абу, конструкция на повече от 50 години! В реални риболовни ситуации тази система може да създаде известни проблеми при ветрове с променлива сила и посока т.е. изисква по-честа настройка спрямо примамките или, ако такава не е възможна - по-внимателно замятане и допълнителен ръчен контрол.
--- линейна магнитна спирачка: тук спирачното усилие е линейно пропорционално на скоростта на шпулата. Това означава, че когато настроим спирачката да "удържа" високите обороти, то при средните и ниските, ще имаме по-голяма спирачна сила от необходимото. Това не предполага максимални дистанции по принцип. Трябва обаче, да се има предвид, че макарата освен спирачка има и други конструктивни параметри, които при удачно съчетание могат да направят макара с линейни магнити добър кастер!
--- магнитно-центробежна система: за да елиминират горния недостатък, Дайва предлагат вариант на спирачката, който включва центробежна компонента и съответно по-силен магнит при пиковите обороти. Тук спирачната сила е кубична спрямо скоростта на шпулата. Постигат се много големи дистанции. Проблеми с ветрове и честа смяна на настройките няма.
--- постоянна осева спирачка: тя няма отношение към дистанцията или по-точно, според мен трябва да е елиминирана до съвсем лек аксиален луфт.
--- ръчен контрол: според мен така могат да се постигнат най-големите дистанции; причината е, че позволява прецизен, изцяло асиметричен контрол, съобразен с конкретното замятане и условия. Изисква много, много тренировки и усет, но резултата си заслужава!
Освен от спирачната система, съпротивление също идва от размера и геометрията на редача, теглото и геометрията на шпулата, лагерите и тяхната смазка. Дори дребни наглед детайли, като смяна на смазката или запълване на шпулата могат да подобрят или влошат резултатите.
-- съпротивление на примамката: ясно е, че по-компактна и аеродинамична примамка ще има по малко въздушно съпротивление и съответно ще лети по-надалеч. Не толкова ясно, обаче е, че конкретна примамка отива на различна дистанция, в зависимост от траекторията на полета и условията. В идеалнят случай траекторията, която е с минимално съпротивление м/у 2 точки е правата линия. В нашия случай, тя не върши работа, защото земното притегляне бързо ще я неутрализира. Т.е. на нас ни трябва траектория нито много ниска, заради гравитацията, нито много висока, за да не губим разстояние, заради параболата и излишното съпротивление. Тази траектория не е еднозначна и зависи от условията. При тихо време е добре да е по-ниска - твъдри се, че оптимално е м/у 20 и 30 градуса спрямо водната повърхност. При насрещен вятър също като че ли ниската траектория е по-удачна. Когато, обаче имаме попътен вятър, можем да се възползваме от съпротивлението с по-висока траектория - 45 до 60 градуса :).

Надявам се, да съм бил полезен :).
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Хайде още малко теория - на замятането с кастинг макара на дистанция.

Както споменах в предния пост, основна цел на замятането е да придадем максимална начална скорост на примамката. Дължината на въдицата е основен фактор - колкото по-дълга, толкова по-голяма начална скорост може да осигури. Тук обаче, ще се абстрахирам от дължината и ще разглеждам само техниката на движението, което осигурява най-голямо ускорение при фиксирана дължина.

От всевъзможните замятания, прилагани в нормални риболовни ситуации, замятането над глава може да осигури най-далечни дистанции. Това замятане се изпълнава основно по 2 начина. Често срещано явление по морето е колега, отпуснал повода ок. 2/3 от дължината на въдицата, застнал неподвижно преди замахването на позиция "2 часа" да се измахва с все сила. Това е т.н. "шаранджийско" замятане и има проста практическа причина - нежеланието да се компрометира връзката на лидера с основното влакни, като преминава през водачите. Влага се максимална възможна сила при замаха. Този тип замятане няма приложение в кастинга - поне аз никъде не съм виждал да се използва. Другата постановка е по-технична и предполага 2-разово, непрекъснато натоварване на бланката - мах назад до "2 часа", който "зарежда" бланката и веднага последващ мах напред до "10 часа", който допълнително натоварва пръчката и изстрелва примамката. Механиката на това движение е ключова за да няма "тъжни изненади" :). Движението е идентично със самурайското отсичане с меч :) - не че очаквам масово колегите да са наясно с техниката, но поне е по-нагледно за обяснение. Ако възприемем пръчката като меч, то отсичането напред е синхонно движение на цялото острие т.е. всички точки от острието описват траектории, които представляват прави линни, успоредни на земната повърхност. Това движение не е интуитивно - при интуитивното движение, където се влага максимална сила, водещ е само върхът на въдицата. Това е естественото, масово спинингова замятане - със сила и почти без техника. Това е и причнината за по-трудното усвояване на замятането над глава при кастинг - трудно е не усвояването, а отучаването от погрешната постановка, идваща от сининга. А както е известно, вече изградените навици, доста трудно се преодоляват :wink: .
Друг съществен елемент е колко повод да отпуснем при замятане. Моите наблюдения показват, че при по-бързи въдици най-добре работи повод ок. 1/3 от дължината; при по-прогресивен строй по-дълъг повод 1/2 или дори малко повече дава оптимален резултат.
Замятането над глава дава много добри резултати на практика, но има недостатък. При това замятане много трудно може да се "уцели" подходящата траектория на полет, предвид условията, както описах в предния пост. За оптимална траектория най-добре работи 3/4 страничното замятане. Освен това такова замятане дава възможност допълнително да ускорим примамката, над предела допустим само със натоварване на бланката при замах. Това става, като използваме допълнително центробежна сила, която се генерира при завъртане. И тук идваме до най-мощното и най-далечно замятане, генериращо максимална начална скорост. Ето нагледно примерче:
Тук поводът е почти колкото дължината на въдицата. Колкото е по-дълъг и колкото е по-голяма скоростта на завъртане, толкова по-голяма скорост на примамката може да се генерира. Има различни постановки на това замятане - с полуобръщане или цяло завъртане, както и по-дълго въртене при състезателите. В общия случай полузавъртане или цяло с една съпка напред върши достатъчно работа, ако е добре отработено и синхронизирано. Единственото необходимо е относително равна площ за стъпката напред и пространство за размах :). Изглежда по-сложно, отколкото е на практика и реално е напълно приложимо на много места - равни тревисти брегове, бетонни пристанища, пясъчни плажове и т.н.

Надявам се да съм бил полезен :)
Аватар
Krisko
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Юни 27, 2007 11:44
дал Браво: 30 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Krisko »

Направи ми впечатление спираловидно разположените водачи на въдицата . Имал съм ръчно изработена пръчка от Италия за сом при вертикален риболов от лодка - превъзходно поведение при големи риби и натоварвания . За първи път обаче виждам кастингова въдица с подобно подреждане на водачите . Ще се радвам да чуя мнения по въпроса ! Дали играе някаква роля при далечни хвърляния с примамка ?
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Krisko написа: Вто Яну 19, 2021 22:39 Направи ми впечатление спираловидно разположените водачи на въдицата ... Дали играе някаква роля при далечни хвърляния с примамка ?
Според мен - не. Спиралното разположение играе роля при вадене на едри риби, особено от лодка, където на близка дистанция се наблюдава едно усукване на бланката, ако водачите са отгоре. Keebow, чиито дизайнер и тестер е Gong Lei, имат такива серийни модели. Има и други марки, които правят серийно спирали, че даже и в Aliexpress съм виждал :lol:.
Аватар
Krisko
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Юни 27, 2007 11:44
дал Браво: 30 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Krisko »

Изгледах още няколко клипа при които се постигат дистанции 100-140 м. Колкото и странно да ми се вижда , открих и други въдици със спирално разполагане на водачите . Започвам да си мисля , че при някои опити за постигане на големи дистанции умишлено са използвани такива въдици :roll:
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от tommy12 »

Една причинакоято аз знам е, да няма влакното допир с бланката.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”