Далечни хвърляния с примамка

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от searnox »

Колеги, посъветвайте ме как да реша един неприятен проблем. Въпреки, че бради се получават относително рядко, поне един път на риболов се случва и докато нещата не са сложни за разплитане, поне до сега, ако е по тежка примамката се скъса конеца и полита към дълбините някой воблер или клатушка.
Как може да се реши този проблем? Ползвам 40лб влакно на госен. 2,1м тояга
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

Свикни да допираш шпулата леко с палец. Обаче ако закачиш трънка зад тебе господ да ти е на помощ. :lol:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от yuri todorov »

НемА се плашиш! Борба е...
Но пък при отстрелите се постигат ,,най-завидните" дистанции....Или поне се вижда, докъде в същност може


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

searnox написа:... Ползвам 40лб влакно на госен...
:) За да отстрелваш с PE #2.5 трябва да мяташ бая юнашки! За сравнение аз обикновено ползвам PE #1.5 с примамки до 35 гр. и не отстрелвам, въпреки, че понякога стават фалове. Дори последните 2 морета слязох на PE #1.2 със същия успех. Ползвам ок. 2 м шок лидер, който освен всичко обира и малко енергия при фал.

Като цяло всичко се свежда до практика. Само така ще изчистиш техниката си на замятане! Освен това е полезно да обърнеш внимание кои примамки на каква настройка на конкретна макара мяташ без проблем и при какви условия. С времето спирачното усилие може да се намалява, но това е бавен процес - при мен общо взето ставаше с една степен на година, така като погледна ретроспективно :lol:
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от searnox »

Няма ли шанс възела между двете влакна да се спре на върха и да стане мега фал?
При мен са 2 от 4 центробежни спирачки и магнитна изключена. Опитах да Махна още една спирачка и резултата беше 10гр Дуо рюки у реката!
a_kafe
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юли 02, 2019 11:49
Риболов: Спиннинг, кастинг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от a_kafe »

searnox написа:Няма ли шанс възела между двете влакна да се спре на върха и да стане мега фал?
При мен са 2 от 4 центробежни спирачки и магнитна изключена. Опитах да Махна още една спирачка и резултата беше 10гр Дуо рюки у реката!
Колегата PUX е изчерпал темата :-) . Пробвай Олбрайт възел за повода. Тествай първо на здравина, после дали минава свободно през редача на макарата и водачите. Дори и да стане фал, 2 метра повод буферират достатъчно. Относно палеца върху шпулата - става, но "мустака" на възела
от флурокарбон ме поряза...ползвам по дълъг от 2 метра повод.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

a_kafe написа:Колегата PUX е изчерпал темата :-) ...
:) Темата далеч не е изчерпан! Има още мнооого хляб в нея, но за съжаление колегите или не наблягат на този аспект на бейткастинга, или не желаят да споделят ...

По-горе споменах, че към момента резултатите показват, че с мултипликаторите които имам, се постигат приблизително еднакви далечни дистанции, като общата закономерност е, че с по-дълга въдица се хвърля по-надалеч :). Една интересна особеност: двете ми Дайви, се представят оптимално на минимална степен на спирачката - 1 или 2. Изненадващо, най-старата ми макара - 05 Шимано Метаниум, се оказва изключително балансирано констуирана, и позволява стабилна и безпроблемна работа на дистанция, без никакви спирачки, с минимален или никакъв контрол с палец! - тия дни при тестовете с нея направих серия от 10-тина поредни замятания на 90 м.(цялото навито влакно) с пръчка 2.60 и пилкер 22 гр. Всяка добавена настройка обаче, драматично скъсява разстоянието. С 2-те Дайви без спирачки също може да се мята, но се вижда веднага, че не показват най-доброто от себе си ... Още, най-далечните резултати се постигат когато пръчката "сработи" сама при замятането - всяко излишно изсилване не води до нищо добро :lol:. Съответно, всяка пръчка има комфортен диапазон, при който сработва сама и той не е чак толкова широк! Примерно Shimano Dialuna B86M със заявен тест 10-45 има диапазон при който дава най-добри резултати някъде м/у 17 и 30 гр.
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от searnox »

Пфу! По дълга пръчка тогава ми трябва, явно. Да предложите нещо смислено с разумен бюджет в порядъка на 350-400лв. Подходяща за риболов на дунавски распери 240см.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от b_lomsky »

Пръчката е по примамки, не за определени риби. Ето това https://www.filstar.com/bg/%D0%9F%D1%80 ... .Rod/5635/

Относно брадите - при закачка не тегли от шпулата, че се впива влакното и оплитането ти е в кърпа вързано.
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от searnox »

b_lomsky написа:Пръчката е по примамки, не за определени риби. Ето това https://www.filstar.com/bg/%D0%9F%D1%80 ... .Rod/5635/

Относно брадите - при закачка не тегли от шпулата, че се впива влакното и оплитането ти е в кърпа вързано.

Не е налична :(
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Вчера, докато правех инвентаризация на такъмите :), изскочиха разни парчета стари влакна, забравени кой знае откога. Бях тръгнал да ги изхвърля, но реших, че заслужават по-достоен финал, предвид не лошото време и факта, че не бях хвърлял почти 2 месеца! Този път малко промених параметрите на теста и използвах по-къса въдица и по-лека тежест:

Пръчка: Gad Gancho 7', 4-16 гр.
Макара: Metanium XT
Влакно: PE, ok. #0.8
Тежест: капковидно олово 11.1 гр.

Започнах леко с един пул на центробежната спирачка и резултатът беше не повече от 55 м. (колкото най-горното парче едноцветно влакно). Допускам, че този резултат може да се подобри, защото не бях смазал ринга на спирчаката, нито стоковите лагери на шпулата. После изключих пула и дистанцията нарастна до 110-120 оборота на дръжката т.е. ок. 60-65 м. Така помятах ок. час след което реших да приключвам и започнах да "сурвакам" по-юнашки :). Като резултат дистанцията се увеличи още до 130-140 оборота, като най-доброто постижение беше 146 оборота (77 м., както по-късно надлежно установих в къщи с line counter-a). Бях малко изненадан, защото не очаквах резултат над 60-65 м., но ... това е положението :). Така или иначе, не успях да отстрелям оловото и имам възможност за поне още един тест. Има още накъде да подобрявам контрола с палеца, така че това не е максимума, определено!

P.S. Метрите, които споменавам по-горе са развитото влакно от шпулата, не разстоянието на което е метната тежестта /държа да отбележа/! Може някой ден да си поиграя, за да видя какво е средното процентното съотношение м/у 2-те, но според мен едва ли е повече от 8-10%.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от b_lomsky »

Ако се окаже, че метрите са разстоянието на което си заметнал ме запиши на уроци.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

b_lomsky написа: Чет Яну 16, 2020 12:06 Ако се окаже, че метрите са разстоянието на което си заметнал ме запиши на уроци.
Едва ли аз мога да те науча на нещо. Но ако човек прояви повече търпение и има желание, вярвам че и сам може да се справи. Ето това кратко клипче показва всичко:
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от karaburov »

pux написа: Сря Яну 15, 2020 11:48 Вчера, докато правех инвентаризация на такъмите :), изскочиха разни парчета стари влакна, забравени кой знае откога. Бях тръгнал да ги изхвърля, но реших, че заслужават по-достоен финал, предвид не лошото време и факта, че не бях хвърлял почти 2 месеца! Този път малко промених параметрите на теста и използвах по-къса въдица и по-лека тежест:

Пръчка: Gad Gancho 7', 4-16 гр.
Макара: Metanium XT
Влакно: PE, ok. #0.8
Тежест: капковидно олово 11.1 гр.

Започнах леко с един пул на центробежната спирачка и резултатът беше не повече от 55 м. (колкото най-горното парче едноцветно влакно). Допускам, че този резултат може да се подобри, защото не бях смазал ринга на спирчаката, нито стоковите лагери на шпулата. После изключих пула и дистанцията нарастна до 110-120 оборота на дръжката т.е. ок. 60-65 м. Така помятах ок. час след което реших да приключвам и започнах да "сурвакам" по-юнашки :). Като резултат дистанцията се увеличи още до 130-140 оборота, като най-доброто постижение беше 146 оборота (77 м., както по-късно надлежно установих в къщи с line counter-a). Бях малко изненадан, защото не очаквах резултат над 60-65 м., но ... това е положението :). Така или иначе, не успях да отстрелям оловото и имам възможност за поне още един тест. Има още накъде да подобрявам контрола с палеца, така че това не е максимума, определено!

P.S. Метрите, които споменавам по-горе са развитото влакно от шпулата, не разстоянието на което е метната тежестта /държа да отбележа/! Може някой ден да си поиграя, за да видя какво е средното процентното съотношение м/у 2-те, но според мен едва ли е повече от 8-10%.
Добре,че не ходиш по Дунава ... с тия метражи ще трябва да вадиш Румънски билет ....
Aleksaandar
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Яну 20, 2020 20:03
Риболов: Спининг/плувка/дъно

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Aleksaandar »

Добър вечер колеги! От няколко месеца се захалих по спининг риболова и тъй като съм нов, имам въпрос въпрос:
Използвам пръчка filstar finesse spin(3-12), макара daiwa crossfire 2000 и тринишково влакно lazer samurai 0.5.Та въпросът ми е защо когато хвърлям в по-силно течение се образуват бради по влакното
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”