Бейтфинес

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от petur »

Стковите лагери ми харесват, не съм ги сменял! Направих бързи тестове на Марица, въртеше вятър и настройвах често. Имах ново siglon #0.5 шпулата събра спокойно 150м.без препълване. С воблерче около 5гр.,магфорс на 8 към 20крачки-грубо да каже 20м. Пръчка 2м. 2-10акц. С глави 4-5гр. + силиконче и магнит на 6, позволяваше свободни и даже силови хвърляния с прилична дистанция и без спиране с палец. Най-малката ми тежест беше 3гр., но бързо я скъсах и не съм мерил. В началото докато си правех експерименти, при едно ”гнездо,гръмнах”5гр.глава.
През цялото време имах чуството,че нещо ,някъде се трие...не както трябва. Що ми се струва,че с този конец и пръчка, оригиналната шпула пак ще хвърля толкова. Утре ще разгледам внимателно дали има следи от триене.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от BornToDrink »

Е, ако още шпулата спира при накланяне към дръжката явно има проблем и според мен шанса да е от пин-а не е малък.
Но ти ще кажеш. :)
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от searnox »

Колеги, от къде пазарувате шпули за по леки примамки, искам да пробвам с 5-7гр, воблери но не съм убеден че ще имам ефекта, който търся?
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от petur »

Зависи колко пари ти се дават, от алито са 50-80лв., от японските сайтове са по 80-100 долара.
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от searnox »

Има ли достатъчно разлика да оправдае разликата в цената?
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от petur »

Аз лично нямам толкова опит за да ти дам съвет.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от Владимир »

searnox написа:Има ли достатъчно разлика да оправдае разликата в цената?
Не винаги,ако питаш за шпула!?
Предполагам е от значение и класа на макарата.


Пп.Примерно при Песцифан Торент,не се забелязва разлика в кастинга с по-леката шпула!
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от milen_ilchev »

searnox написа:Има ли достатъчно разлика да оправдае разликата в цената?
За каква макара ти трябва?
Китайските шпули не са лоши. Изработката е отлична. Но магнитния им индуктор не работи така добре, както на оригиналните. Но за половин пари получаваш нещо много близко до оригинала.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от petur »

Понеже ,имам една китайска и много се чудих все пак какво да коментирам, Милен го каза , близко до оригиналното, но за мен-не като оригиналното!
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от yuri todorov »

Освен практична, въпроса има и малко, морална страна, по която също си струва да се разсъждава!

Защо да им купувам ментетата?!?!

Близки до оригинала или не, това са директно изкопирани изделия, за които никой не се е напънал излишно и не носи фирмена отговорност за качество и здравина. Друг е въпроса, колко точно близки са ?!... Който се е сблъсквал, знае! Какъв е смисъла на японска макара за 300+ доларес, да купуваш съмнителна шпула за 30....Аз лично, не намирам такъв!

Коментари и подмятания от рода на, Ама те са еднакви и се правят на едно и също място, когато става дума за тунинг детайли с име и марка с история и критерии, и за която се плаща, не са стойности и верни!

Всеки има глава на раменете! :tup:


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от searnox »

За каква макара ти трябва?
Shimano Chronarch Ci4+ е макарата.
Защо да им купувам ментетата?!?!
Юри, напълно съм съгласен с теб с една единствена уговорка. Когато купуваш нещо марково 1/2 от цената ако не и повече отива за Марката и всички усилия, които тази марка е положила да рекламира, популяризира и разпространява продукта си. Това до някъде е Ок но големите Марки държат големи цени, а проблема е, че високите цифти, за които претендират не са обвързани толкова с качеството на продукта колкото с маркетинга порай името. Както споделих, съгласен съм с теб и за това съм избрал не евтина макара. Но ментетата не винаги са лошо нещо, с оглед, че плащаш повече за продукт от колкото за име.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от BornToDrink »

Моралната страна е малко... с повече от една гледна точка.
Коя шпула е "оригинална"?
За мен всичко, което е афтърмаркет е "менте". Дали ще е алиекспрес или хеджхог е все неоригинална част.
Вече всеки си избира колко е готов да отдели като пари и какво да купи.

Относно цената на макарите, то не е само маркетинг, а и R&D.
Всеки си добавя технологии (T-wing, центробежно-магнитна спирачка, DC и т.н.) и е инвестирал в намирането на решения или подобрения.
Правячите на шпули не са открили нито шарения алуминий, нито по-горните неща, а просто копират и донякъде тунинговат оригиналната част.

В този ред не виждам как някой си китайски гараж е ментак, а пък други гаражи, наричайки се "студио" са видиш ли "оригинални". :)
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от milen_ilchev »

searnox написа:
За каква макара ти трябва?
Shimano Chronarch Ci4+ е макарата.

За този модел в Алиекспрес не намерих шпула.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Бейтфинес

Мнение от Мунчо »

Вчера опитах да вляза "през задния вход на гъзарията" :lol: или казано по-сериозно - да пробвам що е това кастинг, но по-скромно. За тази цел избрах един по-достъпен начален комплект - въдица "Тайлоук Троутия" 55 L/C и макара "Хайбо Стийд"(червения вариант с магнитна спирачка). За въдицата какво да кажа - отлична изработка, много приятен бърз и пъргав параболик - динамиката на бланката помага отлична за замятане на неголеми примамки. При тест 1-7 грама в бърза вода позволява комфортно водене и манипулиране с воблери тип миноу в бърза вода, блесни до 4 грама, което ме удовлетворява.
Макарката на външен вид прави приятно впечатление, избрах я и заради позитивните отзиви за този модел - много добро качество на изработка, няма луфтове, козметични слабости, полага влакното равномерно на шпулата, толерансите са много прецизни - разстоянието между краищата на шпулата и леглото на корпуса са минимални - с прищипано 0.20 между стените излиза с известен напън. Самата шпула с лагер тежи 10.3 грама. Допълнителни китаецът дава хибридни лагери и магнити - макарата фабрично е с монтирани 5, има гнезда за още 6 с редуващи се полюси. За мен обаче се оказва, че едно гнездо е излишно, защото при монтирани пълен брой, един до друг се оказват два еднакви полюса, така че последното оставих празно, според мен не е фатално. Естествено, като всяка хубав китайска работа, тук също има известни слабости - в дъната на гнездата, където фабрично са монтирани магнити, има метална основа, където последните залепват и не мърдат. Допълнителните гнезда са просто пластмасови вдлъбнатини, откъдето те изпадат или се залепят един за друг, така че трябва да бъдат залепени, което ни лишава от възможност да ги демонтираме, един ден. Индукторът е поместен в шпулата и представлява проста стоманена пластинка с кръгла форма, плътно затварящ десния отвор на шпулата, върху който оказва влияние магнитното поле, чрез промяна разстоянието на магнитите. И действително сработва. Шпулата се върти много леко, плавно, гладко(и дълго), като сложих хибриден лагер, стана още по-пъргава(и осезаемо по-шумна), но може би обърках нещо при монтажа, въпреки че за целта придобих специален инструмент и ще изкоментирам този момент по-долу.
Влакно ползвах китайско найлонче 0.20, реално малко повечко, избрах оранжево за видимост и нагласих две шпули по 300 метра. Последното не е прекалено меко, което е само в плюс, защото както установих, намотките при брадясване се впиват по-слабо и се разплита по-леко.
Практическата първа проба и сблъсък с материята избрах да се случат на пъстървовото състезание на Вит в неделя. Нямах намерение да ловя риба или се състезавам - просто да похвърлям на реката. С нетърпение снадих комплекта, заметнах както си мислех, че става тази работа и получих осезаемо окосмяване. Още три замятания и започнах да съжалявам. В този момент обаче гърчовете ми бяха забелязани от Симеон и Евгени, които отзивчиво и колегиално ми дадоха безценни напътствия в тази съвсем различна и непозната за мен вселена от различни усещания. В техните ръце макарката сработи по доста различен начин и за мое(а и тяхно) учудване с воблер 2.5 грама се постигнаха доста прилични дистанции, а с по-тежки - откровен неприлични. Като цяло общо взето всички бяха изненадани от поведението й. Най-лесно като начало за мен се оказа страничното замятане с една ръка и отсрелване(не безвъзвратно) на примамката с върха на въдицата. Устнових, че общо взето тук силовото замятане е излишно, да не кажем - вредно. Също така в началото срещнах трудности и с точното подаване на примамката - постоянно отлиташе в ляво, а брадите следваха една след друга(за щастие - не необратими). Докато установих, че палецът има практична, а не само естетична роля и го вкарах в употреба. Честно казано, до този момент бях мислил, че по магичен(въпреки, че ясно осъзнавам безпочвеността на казаното) начин макарата регулира кога да спре... въпреки, че тя не регулира нищо в последния етап от плета на примамката. Та след като почнах "да го слагам", нещата придобиха един по-малко досаден вид и дори без да искам хванах две рибки. Като установих обаче, че е вредно докато човек се учи, да се опитва да прави и още нещо, защото в крайна сметка нищо не се получава както трябва. За момента оставам на страничния каст - през глава не мога да разбера кога да пусна пръста - стават колосални омотавания, изстрелвам примамката практически вертикално... Проблем срещам и с подмятане на много близка дистанция - 4-5 метра, явно там също трябва специфичен подход.
В резюме трябва да кажа, че с аеродинамичен пъстървов воблер 3-4-5 грама или компактна блесна 3-4 грама като "Смит Ниакис" и "Пантер Мартин" 3 разстоянието на замятане е идентично с това при спининга, да не кажа повече, поне за моите пигмейски възможности. Държа да отбележа, че съзнателно не съм гонил разстояние, осъзнавайки непрактичността на горното в този момент. С "Риджи" 35 се постига примерно не повече от петнадесритна метра, с триграмов тумбест кефалски воблер с широка лопатка, поради съпротивлението дистанцията пак не е кой знае колко голяма, но общо взето и при спининга с посочените примамки и къса пръчка разликата не е фрапираща. Симеон и Евгени обаче постигнаха осезаемо по-голяма дистанция, което показва, че в тази работа "има хляб"(а вероятно - "и салам").
Както казах, след като започнах да си ползвам палеца, и хвърлянето потръгна - брадите станаха осезаемо по-рехави и редки - получавах ги основно ако се заблея нанякъде. Наложи се само още един път да сменя влакното. Тогава се прояви втория проблем при макарата - изведнъж дстанцията на кастинга намаля осезаемо, както и иначе кадифено гладкия ход на шпулата _ Симеон ми обърна внимание на това обстоятелство, при това с крайно охлабени магнити и осева спирачка. Отдадохме го на влязло някъде парченце влако от предни подстригнвания или мокър лагеи действително след смяна на влакното с ново нещата се оправиха. В края на риболова обаче този проблем се прояви отново. Случайно наведох макарата наляво(където са зъбните колелета и респективно - фиксатора на шпулата, предаващ въртеливото движение след заключването й - просто цилиндърче с кръстати изрезчета на 90 градуса и леко възвратно постъпателно движение при отключване-заключване, в които влиза фиксиращия лагера щифт) и чух потракващ звук, който свързвам с лек контакт между споменатия вече щифт и фиксатора. След като извадих и вкарах шпулата нещата се оправиха сами, но в мен остава съмнението, че или този детайл фабрично не е напаснат добре(което е естествено за китайски продукт, иначе постарали се да направят добре, но откровено китайски все пак) и трябва да се изтъни лекичко отгоре, или при демонтажа на лагера съм повредил нещо с избиването, въпреки че на външен вид оста изглежда непокътната, а шифта симетрично стърчи двустранно и краищата му уж(не съм ползвал увеличение) не са подбити. Странно е, както казах, че проблема се проявява и изчезва с просто отваряне - възможно е някой от профилните изрези да е по-плитък или дълбок и при отключването и заключването на шпулата да попада в неподходящото легло. Самата шпула струва смешните 12 долара, но остава проблема с проявата на този дефект, ако проблема не е там, или ако купя нова и подменя и нейния лагер.
Та това са скромните ми първоначални впечатления, като цяло аз така или иначе няма да остана на тази макара, която мисля да ползвам за учебно пособие, просто са дразнещи тези уж дребни нюанси, които иначе отлично илюстрират китайския почин при правене на изконни китайски неща... И използвам случая да благодаря на колегите, които изключително много ми помогнаха...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от BornToDrink »

Сега като каза за "пин-а" на лагера на шпулата.
Случвало ми се е при некадърно сменяне на лагер от моя страна да деформирам уж много леко пи-на (и/или да не го вложа симетрично) да има сходни симптоми.
Лека занимавка с налични инструменти и вече проблема беше в миналото.

Но ако трябва да бъда честен, макарата е страхотна за парите си.
Хем потресаващо евтина, хем работи и то с учудващо леки примамки.
Също така е малка, ергономична и добре изработена.

Останах много учуден като те видях с такова нещо в ръце, но се радвам, че лигата ка мултитата се увеличава. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”