Избор на комплект за начинаещ

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
VladYakim
Мнения: 287
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 11:19
Риболов: спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Избор на комплект за начинаещ

Мнение от VladYakim »

Здравейте,

Започвам с уговорката, че попрехвърлих темите тук, но съм все така абсолютно невеж в кастинговия риболов.

Замислям се да заприходя един кастингов комплект за проба. Ултимативната ми цел е в недалечно бъдеще да използвам кастингови такъми за риболов от каяк.

За сега обаче ще се огранича до риболов от брега. Като искам да се пробвам за риболов на клен в реки и костур в затворени водоеми.
Приемам съвети за избор на въдица и макара, които да отговарят на следните изисквания:

1. да може да се борави с примамки от 3 до 10 гр - ще ползвам кранкове и въртящи блесни основно
2. да може да се закупи от България или в краен случай страна от ЕС
3. ценови диапазон... ами нямам фиксиран бюджет за момента, но няма да се хвърля на такъми за по няколко минимални работни заплати още в началото :). Нещо разумно, което да става за клен с кранкове. Ако ме грабне в последствие ще гледаме и лачените такъми.
На рЯката ми е най - добре :)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Избор на комплект за начинаещ

Мнение от babydoctor »

Абе тояжката гледай да е по-лаченка, икономисай от макарата, ако трябва. Тук можеш да получиш 100+ мнения, но ръцете са си твои - най-добре се врътни по чаршията, поразтръскай някоя и друга тояга, като си представяш, че го правиш 4-6-8 часа на брега. Със сигурност ще намериш своята. Предимството да я купиш по съвет е, че ще има кого да псуваш, ако не ти хареса после :D Успех :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Borkata_111
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Авг 16, 2017 23:19
Риболов: спининг
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Избор на комплект за начинаещ

Мнение от Borkata_111 »

Цялата бюджетна гама на abu garcia са добро решение, като почнеш от black max, pro max и т. Н.
Не съм наясно с лайт бейткастинга откъм пръчки, но st. Croix са едни от най-добрите за цената си. Използвам тяхна 15-45 за щука с black max.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Избор на комплект за начинаещ

Мнение от petur »

Макара- Daiwa tatula type R плюс лека шпула от али експреса. Най-евтината пръчка от Бг.като цена-качество-Гад Ганчо 4-16. Малко не съм сигурен дали ще ти допадне като строй за кренкове и блесни. Мисля,че има и пръчки на Абу в този ценови клас,но не съм ползвал. Ако направиш комплект Татула,лагери,лека шпула ще покриваш спокойно от 4-5гр.поне до 30гр. Погледай обзори за макарите,не бързай да купуваш.
VladYakim
Мнения: 287
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 11:19
Риболов: спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Re: Избор на комплект за начинаещ

Мнение от VladYakim »

Мерси за отговорите до тук. Това ще ми е отправната точка да ровя за допълнително инфо. Ако някой има още какво да сподели е добре дошъл, а ако случайно има и някой, който да покаже такъм и да даде съвет/урок на живо би било прекрасно. Приемам предложения за разходка и показно на езерото в Дружба, Панчарево, гьолчетата в Южен парк или всяка друга градска/крайградска локва.
На рЯката ми е най - добре :)
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Избор на комплект за начинаещ

Мнение от searnox »

Аз бих заложил да скъпа макара и нормална пръчка, разликата е фундаментална! Пробвах да хвърлям с по нисък клас макара на Тейлуалк и ако бях започнал от там сигурно щях да се откажа още в началото.
VladYakim
Мнения: 287
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 11:19
Риболов: спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Re: Избор на комплект за начинаещ

Мнение от VladYakim »

searnox написа:Аз бих заложил да скъпа макара и нормална пръчка, разликата е фундаментална! Пробвах да хвърлям с по нисък клас макара на Тейлуалк и ако бях започнал от там сигурно щях да се откажа още в началото.
Привет,

Ще дадеш ли пример за "скъпа макара" просто за ориентир.

Иначе дилемата за евтин такъм в началото винаги я има. Сега се замислям за една TSURINOYA XF-50 като за начало и нещо, с което да тренирам.
Тъкмо в последствие ще мога да оценя нещо "по-марково" :)
На рЯката ми е най - добре :)
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Избор на комплект за начинаещ

Мнение от petur »

После като е продаваш,ако успееш,ще те е яд за парите...
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Избор на комплект за начинаещ

Мнение от searnox »

Аз ползвам Shimano Chronarch Ci4+ Средно скъпа, порядъка на около 400-450лв. Най-евтината пръчка, която си намерих беше Favorite Twitch special 2.13, 10-35 от Румъния за 141лв.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”