Въпрос за бял амур.

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

pgplamen написа:
ARK написа:Пробвай на царевица!
Тия работи с 0,40, некакви ковани куки, магданози и т.н ги пропусни. Амура в сръвнение с шарана е тъпак.
Напълно съм съгласен де го тоя да изправи куката ама не ми се пада . България се бори за световен рекорд за хванат амур 40 килограма. Значи не му е изправил куката а изпуснатата риба е най- голямата.

Колега, така и не ми стана ясно ти с какво си съгласен :!: :!: :!:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
ribarq92
Мнения: 216
Регистриран на: Съб Ное 15, 2008 19:50

Мнение от ribarq92 »

Иво Ломски написа:
pgplamen написа:
ARK написа:Пробвай на царевица!
Тия работи с 0,40, некакви ковани куки, магданози и т.н ги пропусни. Амура в сръвнение с шарана е тъпак.
Напълно съм съгласен де го тоя да изправи куката ама не ми се пада . България се бори за световен рекорд за хванат амур 40 килограма. Значи не му е изправил куката а изпуснатата риба е най- голямата.

Колега, така и не ми стана ясно ти с какво си съгласен :!: :!: :!:

Според мен е съгласен че това с изправените куки и късания на 0.40 са само легенди...
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

ribarq92 написа:
Иво Ломски написа:
pgplamen написа:
ARK написа:Пробвай на царевица!
Тия работи с 0,40, некакви ковани куки, магданози и т.н ги пропусни. Амура в сръвнение с шарана е тъпак.
Напълно съм съгласен де го тоя да изправи куката ама не ми се пада . България се бори за световен рекорд за хванат амур 40 килограма. Значи не му е изправил куката а изпуснатата риба е най- голямата.

Колега, така и не ми стана ясно ти с какво си съгласен :!: :!: :!:

Според мен е съгласен че това с изправените куки и късания на 0.40 са само легенди...
Ако колегата има късмета да му удари хубав амур и в същото време е позатегнал малко аванса най-вероятно ще си преосмисли мнението.........
Говоря за Дунав, а моето мнение е че 0,40 е сравнително слабо влакно за тази риба (става въпрос за амура) особенно когато има камъни, миди, дори и водорасли, които допълнително отслабват влакното!
Напълно съм съгласен с Лео и това което е написал на 2-ра страница. Кука може да бъде изправена много лесно от амура поради причината, че устата му е много твърда и е почти изцяло изградена от кости (т.е. там болка нема), а като дойде до брега и тръгне обратно нищо не може да го спре. Проста слабата брънка от веригата се къса! Това може да е кука, влакно, пръчка или макара (точно тук си личи и майсторлъкът)!
Лично мое мнение, е че когато местото е чисто и монтажът е направен както хората, куката е качествена, влакно 0,40 е напълно достатъчно да извади и най-големия амур! Лично аз ползвам влакно с диаметър 0,40. Допълнително преди всеко прехвърляне преглеждам последните 15 метра, а ако има наранена част от влакното, изхвърлям последното веднага!
Живот без страст не е живот а само съществуване...
madcarp
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Фев 08, 2009 18:23

Мнение от madcarp »

Здравейте колеги!Реших и аз да дам мнението си ,базирано на опит с амурите на Дунав!Според мен един от най-работещите монтажи е стария известен на всички "капан".Аз работя с влакно 0.40-0.50 ,голямо подвижно олово,под него клуб с т.н. "сандвич"(2 плочки колкото кибритена кутийка всяка и между тях качамак),на куките сварена стара царевица и стериопор.И както колегите спонеха ,много спокойствие и тарпение при ваденето!Задалжително голям и здрав кеп,който колегата до теб(и двамата нагазили поне до чатала във водата)трябва да потопи и да държи неподвижно.
Аватар
carpsliven2
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 20:22
Местоположение: sliven

Мнение от carpsliven2 »

madcarp написа:Задалжително голям и здрав кеп,който колегата до теб(и двамата нагазили поне до чатала във водата)трябва да потопи и да държи неподвижно.
Може и без да се гази и без да ти помага някой .. тази риба се вади най лесно .. един път свикнеш лии.. просто кепа ти трябва да е невидим за амура и да непраиш резки движения да имаш надежден такъм и макара която гребе мъжката.. аз дори си викам човек да ги плаше като дойдат до брега .. иначе неса кеф .. неиздържат и по минута даже.. толубите са по-силни и кефа там е по-голям... тез над 20 де..
колата да върви и рибата да кълве - друго неме интересува
iashkata
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Мар 08, 2010 9:39

Мнение от iashkata »

Колеги за да се сравняват двата вида риба е просто смешно. Все едно да се сравнява и язовир с река. Амура и шарана са коренно различни по храктер, мощ и редпочитание на терен. Това че шарана влиза в закачки него прави професор :D просто той си обича такива места, за разлика от амура който обича каменисти и плитки .Това че шарана компесира малко повечко с хитрост за сметка на моща си е вярно :wink: но то по същата логика ловците щяха да ходят само за лисици :D Това че някой хора умаловажа силата на амура просто е смешно . Кефа който доставя АМУРА като боец ,говори че той ама по нищо не остъпва на шарана дори го превъзхожда. Имал съм възможност да екстерементирам много с различни куки, различни дебелина на основни влакна и поводи . Мога да кажа че всичко си е строго индивидуално т.е зависи от опита на риболовеца. ТОВА УДАР И МИ ЧУПИ КУКАТА ИЛИ МИ КЪСА СА ГЛУПОСТИ АБСУЛЮТНИ ГЛУПОСТИ :D Всеки риболовец трябва да съумява да преценява сам в какви условия ще риболува,какъв монтаж ще позва и с какви такъми ще заметне. Разликата в риболова на амур и шаран се различава единствено от мястото и температурата на водата. И двата вида са достойни бойци и не трябда да се умаловажават. ШАРАНА разчита на закачки и първоначалната си атака докато амура е по пресметлив в разпределянето си моща си дори за мен е по хитър с това че се прави на лесен за кепчосване и в същия момент е като торбедо :) Това че няма големи шарани а има големи амури или че се ловят голени амури а не се ловят големи шарани няма нищо общо с техния интелек а е вързано с техния разтеж. Амура расте много по бързо от шарана. Другия спор е защо няма амурски такъми а само carp -еми защото са много по-малко тези който го хващат и могат да изпитат истинското блаженство от тази риба с сравнение с процента на уловените шарани по света- : ВСИЧКО СИ Е МНОГО МНОГО РЕКЛАМА ПЕЧАЛБА :D :D :D
ПРИМЕР ЗА БГ КОЙТО СПОРЕД МЕН ВАЖИ И ЗА ОСТАНАЛИТЕ СТРАНИ:
80% от риболовците тази година имат уловен по един шаран за месец и 20% по един амур. Ако сте производител на геги и такъми бих те ли си направили анти реклама :D :D :D за едни и същи такъми който се използват за улова на тез прекрасни риби- от тук идва названието а не това че шарана е ПО ПО НАЙ
ПП. всичко това си е мое мнение и не ангажирам никой с него :wink:
Аватар
carpsliven2
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 20:22
Местоположение: sliven

Мнение от carpsliven2 »

Колега много си прав за всичко .. ама е нужно да знаеш че, амура е - carp (carp-grass) ... шаран-тревопасен :wink:
колата да върви и рибата да кълве - друго неме интересува
Teodor68
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Авг 22, 2021 19:20

Re: Къде според вас е добре да се лови Амир по Дунав?

Мнение от Teodor68 »

Аз си мисля за Пожарево, защото там е по-плитко, малко посещавано и там водата е по-топла, а той именно това обича. Моля за местата които предлагате да бъдат в интервала от Русе до Силистра! Благодаря предварително!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”