За Дунава и дистанцията

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

Чета и препрочитам 2-та най-интересни форума и гледам да не се обаждам защото направих едно голямооо прекъсване от 20 години..
та рекох да се поограмотя.Имам полза.Нещата дръпнали напред..и в оборудването (търговците не спят !! ) и в термините ..лексикона дето се използва..леле-малееее...
Ами рибата - така като се води спора излиза, че и тя е дръпнала напред - кьори от вътре и тези с късите пръчки ефтини макари и шишета не ги сефери за нищо !!! Че аз къде съм тръгнал тогава ??
Иначе Дунав си е Дунав - брега си е бряг - за рибата вътре незнам колко е, тази година ще пробвам, замърсяването Голямооо ,не като едно време....
Ама думата ми е за спора къса ,средна, дълга пръчка ...ШиШе...дистанция..
Оставам с впечатлението че давате мнение, ама никой не е хвърлял със шише.АЗ СЪМ - и по язовири и тука на Дунава.И какво му е лошото-бе то нека удари, налапа па да видим дали нема го издърпане стига влакнто да е здраво - колко риба е загинала от тези шишета представа си нямата....
100 метра накуп по средата на шишето - стегнато,отгоре широк ластик ,преди замятане се издърпва назад.Дясната ръка изпъната хоризонтално успоредно на земята ..оловото на няколко сантиметра от земята -почваш въртене с китката и ръката ..оловото описва пълен кръг..засилваш..засилваш ..и още..шишето с гърлото към реката в лявата ръка....в нужния момент пускаш рязко ..стискаш шишето здраво !
Чува се свистене и кордата няма какво да я спре ..ебем ти шпулата
Ако ти е тежко оловото 100 метра не ти мърдат !!
Ама вие ме разубедихте - коя риба ще клъвне на рибар с шише ??
Ще си карам на късите пръчки от едно време - па ако и тогава рибата
не ще, ще видя - я дълги ..я карбон...кво ми доде до главата ..
-------------------------------------------------------------
За дистанцията подкрепям ,че водата в Дунав ощо взето е бърза и
лека полека избутва, на перпендикулярната линия се задържат и боклуци понякога затова и оловото не смогва и в крайна сметка пак си близо до брега - това съм го оттренирал бая време !
Ха на слука..а аз да си чета, че то не бяха матч, болонезе,щека -бах мааму тия трите (дедо попе) ако не са едно и също са гръмна ..патерностер,туистер..егати лакардиите.
Ама разбирам Ви бе - просто се опиянявате от тях нали..друго си е.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Pedro написа:Ако ти е тежко оловото 100 метра не ти мърдат !!
Посмали ги малко :D А кордата ти ампутира пръста, независимо от лейкопласта, който си намотал...Иначе, много житейска мъдрост има във финалните ти думи... :D А на всичкото отгоре, едва ли шишето може да се приеме като "...единична спортна въдица..." :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

babydoctor DOC,
Това за лейкопласта не го разбрах.Държиш шишето отзад за стъклото, като засилиш въртенето на оловото -пускаш.Допир с бясно размотаващата се корда нямаш !
Иначе си е единична въдица.Какво като няма пръчка - една линия е със съответния монтаж - лелеее линия /монтаж ..ще се науча..
===================================
Иначе мога и да посмаля..ама малко.Защото и тука се иска техника -колко да засилиш и кога да пуснеш та оловото да излети горе-долу под 45 градуса.Абе в онези времена този похват работеше яката.
Беше как да кажа по Първобитно, по Природо-съобразно, по Екологично ..глей само:
отвътре навънка:
олово ..попово прасе ..влакно ..стойка(дървен чатал)...шише..а, и Сигнализатор -ластунка (от стебло на царевица) цепната и закачена на влакното да виси - скромно нали.Това всичкото работеше яката в милата ни татковина по реки и язовири - недейте да го отричате с презрение.
====================================
То който си е с ръце в гъза и 10 карбона ,кевлара да му дадеш все тая.
===================================
Не се заяждам..просто поглеждам от рибешка позиция и ъгъл.Кво ли вижда тя - даже нищо долу в дълбоко и тъмното..
Иначе чета,много неща научих ,кеф ми е ,много хубави хора има тука, и по-интересното от "Хардуера и Софтуера" copy/paste и в отделен file.После ще сортираме.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Ами, ако не си навиеш лейкопласт на показалеца на ръката, с която въртиш, до вечерта ще си броиш пръстите с един по-малко... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
duksi
Мнения: 116
Регистриран на: Чет Юли 06, 2006 12:54
Местоположение: на Дунав

Мнение от duksi »

Pedro не се коси и аз съм от твойта категория.Кой набор си? Аз съм 54. Ще ни бъзикат от време на време, щото сме "изпуснали влака", но и на мен форума много ми хареса, много хубави и точни хора има. Всеки ден кисна тук, докато се оправи времето и набиеме морфата. :D :D
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

Неее... не се кося.Напротив аз ги бъзикам..ха ха ха...ама леко.
Като Швейк - влязъл в кръчмата и казал Scheise (лайно) с надеждата да завърже сериозен разговор...
Не съм против прогреса и нововъведенията дори напротив.
Вярно, че бях поизпуснал влака - ама съм горе вече..на стъпалото на вагона. 3 дена по 10 часа на ден преравям .. и copy/paste.
Всичко е ясно - аз си планирам нещата.Списъка ми е готов - че съм зле с материалната част.Но няма да се откажа и от изпитани неща преди много години..и малко по-скромно в оборудването.Да се накачуля като някой американски морски пехотинец с техника за убиване няма да стане - забравих да добавя СКЪПА.
Е те това с тия платформи ми зе акъла - видях доста на снимковия материал.Дано да дочакам да им турят и куполи като на танкове...ха ха ха.Интересно дали ги правят с тоалетна кутия под гъза си ??Не ми мяза на риболовен спорт това...Шайзе ..майната.. му не е моя работа.
......................................................................
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ecoplast »

Педро, нека всекилови риба, както му е кеф, щото като те чета, оставам с впечатленето, че ще споделиш с нас, че едно време си пил по 15 ракии и си правил по 12 тека, ама сега пуста демокрация, кво ни дойде до главата........имаш чувство за хумор нали??
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

Има ..имам.А мога да си турям и спирачки..не се увличам много много,така че спирам с коментарите и моля за извинение - нямах никаква зла умисъл... и няма и да имам.
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ecoplast »

:fish10: :lol:
atanasov2004
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 11:11

отговор...

Мнение от atanasov2004 »

Здравейте на всички :) Интересна тема - това за пръчките се отнася
за всякакъв вид риболов.Естествено карбоновите пръчки са най добри
аз даже си предпочитам телескопите-щото другите не мога ги прибра
в колата. Друго- на река Марица- ми много трудно ще хвърлиш на
таз река, отвякъде клони и дънери. Хвърляш 10-20метра максимум.
Дебела стъклопластова пръчка,широка шпула/влакно 0,45-0,50/ щото
като обърне по течението и "засвири" аванса трудно се обръща.
На язовир - съвсем друго там наистина си трябват далекобойни пръчки
3,90 - 4,20м. Виждам колеги мятат 100-120метра без проблеми.
Даже си мисля че трябва човек да има поне два комплекта за шаран.,
ама колко са хората с такива възможности? И за последно - пак на
река Марица, немога да се обърна с новия телемач-3,90м и той карбон
и той доста време крит от жената :) :) :) и виждам зор как да го
промуша над върбите - там се виждат сенките на кефалите. Пък трябва
пазене и той нежна работа...
Така че колеги няма универсална и удобна за всички случаи въдици.
Аватар
cecko
Мнения: 781
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 10:24
получил Браво: 1 път

Мнение от cecko »

Аз не мога да разбера този спор ма които иска да си лови с каквото намери под ръка . ОТ МЕН да знаете по добро от шаранджиики на 3.90/3.5lb. e samo syrf na 4.20
Аватар
raev
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 14:51
Местоположение: Голямата Река
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от raev »

Здравейте колеги, някой от вас може би са забравили темата, но на мен ми стана много интересна. Дунав е възможно най-лош за този период от годината, какво друго ни остава освен да се ровим по форумите.
Гледам доста крайни мнения изказани по темата, някой от които твърде необосновани. Мога да се съглася, че удоволствието и лекотата при работа с дългата и лека пръчка са неоспорими. Тук обаче идва момента, в който невинаги това е удачния вариант за Дунава. Той не е еднакъв на всякъде! Могат да се срещнат места подобни на много водоеми и точно обратното, такива характерни само за тук. Огромния фактор, който пренебрегвате е нивото. Несериозно е да се говори за реката само от впечатления добити от точно определено място и ниво, както е несериозно да се слагат местните под един знаменател! Аз не бих писал в тема за който и да е било язовир или ако го направя постът ми ще е въпрос. Единствен който ми се струва в час с темата е колегата ЛЕО, поне е обективен.
Моите пръчки са 2.40 стъклопласт, като 2 от тях са с 300акция. Има месата и моменти в които са незаменими. Когато на мястото се стига само пеша след 1 час вървене през гора и морфа или високи брегове с дървета отгоре? А когато 2та метра, които взима рибата при удара и свалянето на пръчката са много? За дистанцията мога да кажа само, че е много относителна величина :) Проблема е повече в дебелината на влакното, отколкото в грамажа на тежеста. Сега се сещам за колеги (вече много близки мои приятели) от вътрешноста на страната, които срещнах преди 10на години. След шест дневен излет и над 20 удара си тръгнаха с две шаранчета по 2кг, на следвашата година бяха сменили стратегията :wink: Въпросните колеги ни отвориха очите за някой други неща, за които сме им благодарни.
Като заключение ще кажа, че се замислям да си взема 3бр над 3,60 за собствен гъдел, но от старите няма начин да се откажа през по голямата част от годината.

Това е едно и също място при различно ниво.
Изображение
Изображение
Изображение
тук се вижда замятането с 2.40.....а 3,60 и нагоре?
Изображение
При удара позицията на пръчката беше отдясно на тази на стойката, клона отгоре пречеше!
Изображение
ето едо подходящо за дългите
Изображение

НАСЛУКА на всички!!!
На лов с куче, на риболов с кучка..........0.50то му е майката
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Мнение от fisherman »

Колега,на каква дистанция мяташ на въпросното място?И горе -долу каква е дълбочината там?
Изглежда много приятен залив.
Аватар
didaka
Мнения: 546
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 12:23
Местоположение: Силистра
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 34 пъти

Мнение от didaka »

Здравей!
Клоните.......... и прехода....... отсяват "оптимистите" и не само Лео "вижда" Реката, да знаеш.
За въдиците на 3.6 м., няма невъзможни места, има недоверие от страна на риболовеца към уменията му да си заметне сигурно линията. По дългата въдица ще ти даде повече контрол, сигурност, емоция....
Поздрави!
Аватар
raev
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 14:51
Местоположение: Голямата Река
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от raev »

fisherman написа:Колега,на каква дистанция мяташ на въпросното място?И горе -долу каква е дълбочината там?
Изглежда много приятен залив.
около 30м. дълбочина около 2м
didaka написа:Здравей!
Клоните.......... и прехода....... отсяват "оптимистите" и не само Лео "вижда" Реката, да знаеш.
За въдиците на 3.6 м., няма невъзможни места, има недоверие от страна на риболовеца към уменията му да си заметне сигурно линията. По дългата въдица ще ти даде повече контрол, сигурност, емоция....
Поздрави!
Здравей!
Непомня да споменах контрол, сигурност, емоция като минус на 3,60(примерно), точно обратното. Поварвяй ми има места, на които и с 2.40 трудно се борави(не е само замятане) при всичкото желание, умение и оптимизъм!
Поздрави!!!
На лов с куче, на риболов с кучка..........0.50то му е майката
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”