Помощ за асиметричен монтаж

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Помощ за асиметричен монтаж

Мнение от topsoft »

Колеги моля за малко помощ. исам да пробвам този монтаж:

http://www.stevas.eu/index.php?option=c ... &Itemid=44


Може ли някой да ми обясно по-подробно възлите които се правят и в каква последователност, мисълта ми е ако може по-подробна схемичка и обяснения - всичко преди повода от основното валкно ли се прави и т.н

И каква точно е разликата между асмитеричния и симетричния клуп, че ми се виждат еднакви :)
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Приятелю на картинката е показано идеално.
Всичко се прави на основният повод. Ако си разбрал точно как става възела нямаш проблем.
Правиш един възел на педя и половина като вътре си вкарал и вирбела с лагерче.Половин педя по-надоле от първия, пак същият възел, като карабинката остава в горния образувал се клуп. След половин педя пак същия възел и си готов. На вирбела кошницата, на долния клуп повода с куката.
Възела е адски елементарен - все едно правиш най-простото превръзване само още веднъж завърташ. Получава се много кръсива осморка.
Този монтаж е идеален защото основният ти повод фактически е двоен и епо-твърд, което не позволява уплитания.
Дано съм бил полезен.
Аватар
marto 85
Мнения: 183
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 19:06
Местоположение: Плевен,р.Искър

Мнение от marto 85 »

Основното влакно го сдвояваш, като на края връзваш възел за клуп
/самия клуп не е нужно да е много голям/, на този клуп по-късно ще закачиш повода с куката..
Или иначе казано, все едно си правиш клупче където да вържеш повода към основното влакно, като оставяш излишния край по-дълъг.
На този излишният край нанизваш кошничката и по-нагоре правиш пак възела за клуп, така кошничката остава нанизана на единия край на сдвоеното влакно, между двата възела.
Симетричния клуп /става въпрос за клупа на който на едното му влакно е нанизана кошничката/ е този клуп на който двете влакна по дължина са равни.
Несиметричния е този на който едното влакно, задължително това по което се движи кошничката е по дълго от другото. Когато вдигнеш кошничката във въздуха с вече готовия монтаж, тя трябва като слезне долу по влакното, клупа отдолу на който се скачва повода, да се качи малко по-високо от кошничката /примерно един, два пръста/.
По този начин при изпъване на влакното, а и при замятане повода стои в страни от кошничката и не се оплита, нещо като позицията при патерностер. Точно това е идеята на Асиметричния клуп, също така и чувствителноста на такъма към кълване.
Повода задължително си го правя с усукан клуп.
По този начин оплитанията почти отсътват или са незначителни.
Монтажа съм го ползвал успешно в затворен водоем и в река- работи перфектно.[/img]
JimBeam
Мнения: 999
Регистриран на: Пон Мар 05, 2007 18:15
Местоположение: Плевен

Мнение от JimBeam »

грешка
Мунчо написа: Мама му стара, каква природа имаме, но не е случила на хора...
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars" O. Wild
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

Колега и аз го правя този монтаж , но отделно и от флуоро карбон .
Както и слагам 2 вирбела в началото и в края на монтажа.( към куката и към основното). Също така си пресуквам малките клупчета за да станат по стегнати. Успех .
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Коце »

Жоре, ного си нахитрел нещо...айтоски джадай!
Тези монтажи е добре да са от флуорокарбон, че иначе става доста видима работа. Наскоро Ивайло го показа по Хобито на реката
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Мнение от topsoft »

благодаря на всички са остава и да го сборя:)
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Мнение от ogi70 »

marto 85 написа: Повода задължително си го правя с усукан клуп.
Ако не етайна как го правиш тоя усукан клуб :?:
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”