КАНДЖА САЩ

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

КАНДЖА САЩ

Мнение от PENN »

ХАмериканска работа,но работи много добре.




--------------------------------------------------------------------------------

http://www.alltackle.com/gaffs.htm

http://store.tackletogo.com/afflyingaf5h.html

Е тая втората кука се монтира на дръжка около 2-3 метра в зависимост от лодката с която ловиш,а и рибата която ще вадиш.За халката се закрепя здраво въже или в някои случаи поне 2 метра проволка/става от струна на пияно/чийто свободен край е с клуп на които има бърз карабинер.Закрепването на куката се прави най-често със свинска опашка издържаща килата които преценяваш че са достатъчни за да се забие здраво и дълбоко в рибата.Накрая на дръжката трябва да има малка халка която да послужи за прекарване на опашката през нея,а и куката си има такава,а в някои случаи се ползва директно халката за въжето,но има опасност да се претрие или едното или другото.Дръжката е добре да е здрава,но същевременно е препоръчително да плува.Ползва се банбук най-често или друг лек,еластичен и здрав материял.Става и от леки дуралиминиеви тръби.Въжето с дължина около 5-8 метра трябва да е със свободен край и цялата му дължина да е сложена на зиг-заг по дължината на дръжката.Аз използвам малки лactици за да го държа на мястото му-един за самото въже в средата и 2 в началото и края на дръжката.При вадене на малка риба си служи като нормална кука,но стигне ли се до голяма тежест си проличават предимствата.Не те интересува дали рибара е борбена или не-забиваш яко в главата или в хрилете и дърпаш.Ако е преценена правилно здравината на свинската опашка куката се забива дълбоко и след това опашката се къса от тежеста на рибата.Ако е вързан края на въжето за носа или кармата на лодката ти остава само да стоиш и придърпваш леко въжето и чакаш да умре или да се умори и вадиш.Ако ти плува дръжката може ако е много зор да се хвърля направо във водата или ако е нормална ситуация си я прибираш.Остава само кука забита в рибата,вързана с въже за лодката.Куката е добре да има поне 200 градуса завитост или по просто да е с форма на орлов нокът,с доктатачно голяма контра,непозволяваща на РИБЕТО да се измъкне живо.Дръжките на тия куки по горе са кухи,но имат тапа на края си и много хора предпочитат да ги натъпчат с коркови тапи за да плуват ако нещо се оплете при напечена ситуация.Добре е да има малка топка на края на дръжката,а и самата дръжка де е с анкерпласт за да не се парzаля когато е мокра.За сигурност се полсва парче маркуч,които се нанизва на върха и,който е добре да е с червен цвят и по тоя начин нямаш нерви при транспорта и.Най добрите куки от тоя род са с цена около 150-180 $ на пазара в САЩ.
Go BIG or Go Home!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Имам една много яка канджа, с разглобяема дръжка от дебел бамбук. Самата дръжка е мой патент. :wink: Никога обаче не съм я ползвал, няма и да я ползвам... :D

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Майсторе не ме разбирай грешно.Слабото влакно ни е 20 килограма,а размера на куките е достачно голям за да ги ползваш при дрането на теленце.По закон нямам право да излизам в морето ако нямам кеп,но аз него не го ползвам.Всичко което се закачи ако мога да го извадя без куката това значи,че е малко за да го ям.Трябва ли ми кука знаши си заслужава да му я забия в главата,да го изкормя и да го метна на скарата.

Има случаи когато улавяш забранена за риболов риба и се налага да я забода с канджата за долната дjюка за да си извадя куките.Това е легално,но нямаш право да я качваш на лодката,забиваш куки в нея,връзваsh,душиш.......Аз неискам да оставям дълго и дебело влакно да се влачи след рибето и затова предпочитам да и забия внимателно куката в устата,да изчистя каквото има забито по нея и да я освободя внимателно.

Това го пуснах заради темата за МОРУНАТА където е описано как се мачът с някакви кукички и не са ползвали правилните неща.Е аз се пробвах на първата си акула да и играя неjно по начина по които е описано в разказа за моруната и..........Трябваше да си изправям куката,да си купим друг вид и марка,малко тренировки се проведоха,но най-важното беше ,че акулата е умряла след като се измъкна.Така ме беше яд-мъртва риба,празни ръце,мъка за мен и брата,100 пъти по опасно беше от това да се ползва правилната кука,пари за оборудване.........

Това е законен метод,но е друг въпроса кой и как ще го ползва и дали ще се радваме на риби за в бъдеще или ще се израдваме да забием едно такова нещо 2-3 и после да живеем със спомените.
Go BIG or Go Home!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Не се притеснявай, не те разбирам погрешно. Представям си как изглеждат тия канджи и ми е ясно, че са съобразени с начина на риболов и размерите на улавяните риби. А иначе, казах за моята, че няма да я ползвам, понеже няма нужда - вероятността да закача нещо, което не може да влезе в огромния кеп, е твърде малка. :)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Ами да ти кажа това което сам виждал.Най-голямата беше с 20 метра въже,4 метра дръжка,дъгата на куката беше 2 педи от върха до тялото на куката и дебелина колкото палеца на десния ми крак.Това е долу/горе дължината на една клавиатура за компа-толкова е широка куката и при удар се забива 2 педи навътре в рибата,а не я гъделичкаш по перките и не и драскаш само кожата.

Слушал сам зов за помощ or рибари които след 4 часа борба осъзнават,че няма как с обикновенни 3 куки да издърпат акулата в лодката и им трябва летяща кука както я наричат тук.Човека които им се притече на помощ разполагаше с 2 летящи,1 нормална с контра и 2 без,12 калубар пушка помпа,индиянско мачете,2 бейзболни бухалки...........Екшъна на живо по радиото беше около 40 минути и съжалявам,че нямах касетофон да записвам.

Ползват се за риби които си заслужават,а и цената на една кука не е никак малка,а и далеч не е само това което ти е необходимо при този тип риболов.Малко снимки само за идея какво се спира с куката.


http://www.bigmarinefish.com/photos_blu ... a_pg2.html

http://www.bigmarinefish.com/bluefin.html


И тежката артилерия:

http://www.bigmarinefish.com/photos_sharks_pg1.html

На снимката горе в ляво ясно се виждат въжетата на летящата кука.

Рекорда ми е акула мако малко по дълга от мен.Извадихме я за около 50 минути с помоща на въже и 2 куки.Аз не съм дълъг много-182 см.
Go BIG or Go Home!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”