Зимен Риболов - съвети и мнения

Луд умора нема! Който мисли, че зимата е супер риболовен сезон, нека заповяда и да убеди и другите.
valdesbg
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Ное 25, 2009 19:08

Зимен Риболов - съвети и мнения

Мнение от valdesbg »

Здравейте колеги,

Това е първия ми пост в този форум, тъй като искам да се допитам до Вас за зимния риболов.

Каква е ситуацията? От доста време не бях докосвал въдица, а в нас имам не лоши такъми. Хвана ме пак крастата и си казах - няма как да изоставя любимото си хоби. Да обаче как да го практикувам в това време от годината? Знам че главно хищник ще се търси, което напълно ме удовлетворява.

Конкретно на въпросите които имам.

Намерих си едно телескопче(2.1 м Екшън - 10-25 грама) купено от квартален магазин за "солидните" 25 лева преди 5-6 години. С една дума нищо особено. На него имам малка макараичка с бързо предавателно число, 1:5,8 ако не ме лъже паметта. Мислители че това е добър старт за риболов отбрега с туистери, зимни блесни, малки воблерчета и прочее изкуствни примамки. Изключвам риболова на лед, ще ловя само от брега.

Колегите спинингисти биха ли препоръчали някакъв що годе приличен прът(коленен предпочитам) с екшън 10-20 грама за спинингов риболов. Мисля че дължина от 2,00-2,50 м ще е перфектна. Става дума за риболов през цялата година с него. Макара както казах си имам, така че няма нужда от нова.

Големия ми проблем е влакното. Това което е на шпулата в момента е ясно че ще бъде изхвърлено(и без това не е пълна ролка). Просто е старо и вероятно вече износено. Въпроса ми е от къде мога да се сдобия с т.нар. плетени влакна и каква е горе долу приличната цена за 100м ролка? Няма да са 2 лева, това е ясно, мисля си че до 20 лева за ролка ще е удачно, но искам да се допитам и до вас. Ако питате за издръжливост - мисля че 3-4-5 кг са повече от достатъчни. Основния ми обект ще е костури и бели риби(ако ги има) а през по топлите сезони и кленове. Щука засега - не.

Още един въпрос имам. Разрових се из изкуствените ми примамки и намерих доста туистерчета с всякакви разцветки. Стандартната форма "въпросителна" големина 5-7 сантиметра. Можете ли да ми помогнете с повече информация относно играта на тези примамки и как би била най-резултатна? Имам и класическите зимни блесни тип "хлебарка" сребърна и златна, ако може и за тяхната игра малко повечко информация и лични впечатления.

Имам и класическите въртящи блесни, но за тях няма да питам сега. Просто не им е сезона.

В заключение искам да кажа че съм от София, ще ловувам в затворени водоеми.

Благодаря предварително на тези които ще се отзоват.
Аватар
makiavelli
Мнения: 292
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 15:22
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Мнение от makiavelli »

Колега, добре дошъл! Не си попаднал в правилния раздел обаче, тук се пише само за подледен риболов. Помоли някой модератор да ти премести темата в Спининга, а най-добре попрочети малко там и ще си отговориш на доста въпроси! Успех
Все по-болен на тема Риболов!!!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Зимен Риболов - съвети и мнения

Мнение от Димитър Тодоров »

Здравей колега,

Да караме подред..

Мисля,че дължина 2.10м определено е къса,когато става въпрос за спинингов риболов от брега на затворени водоеми с неопределен размер..?
По-скоро бих си взел дължина 2.70м ,двуколенна въдица,с бърз строй /разбирай,по-твърдичка/ и тест 10 -21..10-30 грама.
Като конкретен модел ти предлагам този :
SEHA427402 - http://www.fishermanbg.com/articledetai ... ticleID=16
Тук ми се струва,че допускаш грешка ,като слагаш ,,зимните блесни,, в графа /туистери,малки воблерчета и прочие../?! Спомена изначално,че изключваш риболова на лед,а ,,зимната блесна,, е точно такава примамка!

Влакното съвсем не е толкова голям проблем,колкото си мислиш..
Поне на първо време бих те посъветвал да опиташ с ,,ментето,, на PP /Power Pro/ ,продават го някъде в Илиенци..Потърси с търсачката из форума с ключови думи ,,менте ; Пауър Про,,. На теб ти е нужно такова с издръжливост около 4-6 килограма,диаметрите не те вълнуват особено.

Въпросът с избора на качествени примамки и техниките за воденето им е по-сложен и рядко ще срещнеш място,където да откриеш цялата нужна ти информация,смляна в разбираем за начинаещи език и поднесена наготово.
Имаш два варианта: единият е да откриеш грамотен спинингист и да го тормозиш с въпроси,докато му писне от теб и не те прати за хляб.. :lol:
(Ти обаче,междувременно ще си получил много отговори по лесния начин! :wink: )
Другият вариант /за търпеливи и упорити/ е да отделиш време,да си формираш приоритети /ключови думички/ и да изчетеш всичко (или поне достатъчно) от това,което ти предлагат форумите и онлайн статиите в мрежата.
Тук поназнайването на други езици,освен матерния ни,винаги е плюс!

Предлагам ти да започнаеш оттук:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 3%EE%E2%E5

Поздрави и Дерзай!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
valdesbg
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Ное 25, 2009 19:08

Мнение от valdesbg »

Здравейте отново.

Митко, благодаря ти за отговора. Нека пообясня малко, кое как и защо.

Относно зимните блесни - само и единствено от дупка в леда ли могат да се ползват и да дават добри резултати? Върти ми се из главата че може да се замятат и от брега, колкото и излагащо ме да звучи това.

Относно пръчката - благодаря за препоръката. Ще потърся подобен модел.

А по въпроса за такъми и воденето им имах предвид следното нещо. Някой от спинингистите във форума да опише с 2 думи как става номера, а след това отивам на гьола и експериментирам. Това мисля че ще ми е забавно :) Но иначе ще се поровя поописания оттеб метод. Поназнайвам руски и английски, мисля че единственото което трябва да направя е да разбера как се казват примамките на съответния език.

Благодаря за линка, койтоси дал. ЩЕ прочета темата.

Ако не е проблем,наистина - моля някой модератор да премсти темата в подходящия раздел.
Аватар
daniel krilov
Мнения: 2287
Регистриран на: Пет Яну 21, 2005 10:04
Местоположение: София /иначе от Бацова Махала/
получил Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Мнение от daniel krilov »

Иначе със зимни блесни можеш да ловиш и от лодка :wink:
Успех и не се плаши от леда !
http://www.mouche-fr.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
troutbum
Видри, видри,видри........
Daniel Krilov, Fishing club Old Otters – Sofia, Bulgaria
Най-мразим пораснали лузари
http://www.starividri.org" onclick="window.open(this.href);return false;
http://kriloffishing.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Zander
Мнения: 6273
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Zander »

Колега, със зимни блесни можеш да хващаш риби не само на лед. Можеш за ловиш в язовири и езера от скали, понтони, кейове, буни, и въобще на места със стръмен бряг, където има подходяща дълбочина.

Темата е актуална и за този форум, защото сезонът на зимната блесна е през късната есен в открита вода, и през зимата на леда.

Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “Зимен риболов”