Точене на ножове?

Луд умора нема! Който мисли, че зимата е супер риболовен сезон, нека заповяда и да убеди и другите.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Точене на ножове?

Мнение от fori »

Май скоро не е отваряна тази тема. Поради факта че съм със смотан китайски бур, или поради прекалено твърдият лед покрай София напоследък, след всеки риболов съм с мускулна треска. Та въпроса ми е някой точил ли е ножове на бур в близко време и ако е точил, то къде. Ще сложа резервните ножове за момента, ама ми се ще да оправя и другите. Ножовете не са прави за съжаление, а леко заоблени. Последният път като носих за заточване такива неща (ножове за абрихт) останах леко бесен, защото точиларят в Младост 4 първо че не ги беше заточил като хората и второ беше отпуснал закалената стомана прегрявайки я на шмиргела.
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Мнение от Ники Дончев »

Фори,защо не си вземеш нови,към 10лв са,щом тези са калпави за точене.Миналата година даже гледах едни на които ножа е разделен на две части и всяка е под различен ъгъл,в магазина ми казаха,че били по добри от правите,ама и аз се забравя да мина да си взема да ги пробвам.
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от bozaka »

Колега къде си ги гледал, че днеска с Крилов ни се ..........
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Мнение от Ники Дончев »

Надежда на бул.Ломско шосе,при Тошо
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от nissana »

Da4kata ima nozove,sori ma 6ibania laptop e amerikanski i az sam TAP!
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от bozaka »

Ей големисте :!: Много благодарско :wink:
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Фори, не съм сигурен дали при наточване по някакъв начин не се променя ъгълът на рязане и ледобурът почва да работи по-лошо. Някой ми го беше казал това навремето, най-вероятно да е важало поне за руските бурове.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Бат Стан написа:Фори, не съм сигурен дали при наточване по някакъв начин не се променя ъгълът на рязане и ледобурът почва да работи по-лошо. Някой ми го беше казал това навремето, най-вероятно да е важало поне за руските бурове.
За всички е така. Моя беше купен нов от Илиенци и неможеше грам да задълбае в леда. Носих го в магазина и там му променяха ъглите на ножовте и тн.. и накрая заработи. После и друг майстор ми спомена, че при точенето на ножовоте има вероятност да се промени ъгъла на ножа и ледобура да пробива трудно или да не пробива изобщо.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Прегледах ножовете снощи - все едно че съм дълбал в камък, въпреки че не съм пробивал лед с пясък и подобни гадости. Предвид това че скосяването на острието е от горната страна, може и да не е чак толкова огромен проблем заточването. Ама предвид цената от 10 лв, която беше спомената за нови ножове, ще взема да си купя едни резервни, а съсипаните да ги пробвам с диамантеният брус.
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от bozaka »

Абе ства ама е голяма хамалогия сваляш ги и после с финна шкурка и става ама при цена от 10/15лв. не си заслужава според мен(колко и да са калпави два сезона ще издържат). А иначе Плтиката е прав за всички важи правилото за ъгала. Ааааааа и днеска разбрах, че и при Дария имало ножове :wink:
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Мнение от Ники Дончев »

Да има голямо значение,доколкото си спомням че съм чел някъде,на руските трябва наклона на заточване да е 10-12грдуса за да работи най добре.
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
Публикувай отговор

Обратно към “Зимен риболов”