за безопасен риболов на лед

Луд умора нема! Който мисли, че зимата е супер риболовен сезон, нека заповяда и да убеди и другите.
Аватар
t68
Мнения: 51
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 20:30
Местоположение: zlatitsa

за безопасен риболов на лед

Мнение от t68 »

интересно четиво за безопасноста при риболов на ледhttp://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1168052
сухо дупе риба не ядеее
ninastefanina
Мнения: 1571
Регистриран на: Нед Ное 06, 2011 23:05
Риболов: На плувка.
Местоположение: София

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от ninastefanina »

Блягодарско колега за статията.
I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
"Колкото повече глупости правя,толкова по-популярен ставам"
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от sharo1 »

Никога не ходете по леда в компания
По тъпо заглавие ,нема и по самоубиствено :lol:

Все едно ти казват :

Ходете сами по леда

Винаги ходете с компания на лед

Ако не си с компания тва от снимката ,няма как да стане

Изображение
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от Plat1ka »

Аз пък само правилни и точни съвети прочетох. Ако всеки се придържа към тези правила написани в статията ще има доста по-малко инциденти по водоемите.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от sharo1 »

Plat1ka написа:Аз пък само правилни и точни съвети прочетох. Ако всеки се придържа към тези правила написани в статията ще има доста по-малко инциденти по водоемите.
:lol: :lol: :lol:
Ми ходи сам и викай неволята като пропаднеш :lol:
Тва е правилният избор.
И сам войнът, е войн... :fish12:

Ако си без компания,тва как ще стане :roll:
Ако сте с приятел, подаването на въже или дълъг прът е животоспасяващо, затова наличието на такива атрибути е препоръчително при подледния риболов.
. Изграден е от наточени спираловидни ножове , които пробиват дупката в леда за секунди. Някои въдичари се опитват да направят отвор с брадви, ножове и какви ли не подръчни материали, което е изключително опасно за здравината на леда. Винаги, щом стъпвате на заледен водоем, първо пробийте една дупка с ледобура в близост до брега,
Тоз дет дава акъл,едва ли е виждал
наточени спираловидни ножове
:lol:
Щото има ледобур и не съм забелязал тези спираловидни ножове.

После,
първо пробийте една дупка с ледобура в близост до брега,ВЯРНО където се предполага, че е сравнително плитко, за да проверите дебелината на леда.
Винаги около брега е най-здрав леда,а по средата може и да е много тънък и слаб...ЗА ВСЕКИ ВОДОЕМ СИ Е ИНДИВИДУАЛНО,КОЛКОТО Е ПО ПЛИТЪК,ПО ЗДРАВ ЛЕД,АКО Е ДЪЛБОК ,ВОДАТА ПО СЛАБО ИЗТИВА И Е ПО СЛАБ ЛЕДА.
Ама ,тва ,ако не си ходил ,няма от къде да го знаеш,освен от такива тъпанари,дето пари земат за това,да вкарат някой под леда... :fish6:

Накрая още една глупост
Препоръчва се пиенето на горещи течности в такива случаи.
Все едно да полееш нажежено желязо със студена вода...
Ако си стоял 4-5 часа на минусови температури и делнеш една гореща напитка,става супер .
Топли може ,но горещи :roll:
Доста хора има повредени лятото ,в големите жеги -една изпотена бира и аидееее... :cry:
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от Plat1ka »

Аз не мога да намеря къде колега прочете, че се препоръчва да се ходи сам на подледен риболов. Прочетох цялата статия много внимателно и не го намерих това чудо за което толкова се вайкаш. Пише че ако сте с група и се движите по леда то между вас трябва да има известно разстояние за да не се натоварва малка ледена площ с голяма тежест.

Гледам хвана се за неясното обяснение на ледобура. Аз също имам такъв и да наистина когато обяснявам на някой който не е запознат какво точно представлява това чудо му казвам, че прилича на голям тирбушон. И понеже държа да съм малко по-образен обяснявам и че вместо шиш на върха на ледобура има поставени два или три ножа зависи от модела.

Но не мисля, че не чак толкова подробното описание на ледобура е повод да се очерни статията.

Са тука вече за дебелината на леда можем малко да поспорим. Не зная колко риболовни излети имаш ти на леда но аз ходя по лед всяка година от близо 15. Леда около брега винаги е бил най-коварен и най-тънък и опасен. Защото много често нивото на водоемите се променя с което и леда по брега или изтънява или се откъсва и замръзва тънка ивица достатъчна да намокриш коленете. В много редки случай леда до брега е по-здрав от този по-към средата. Има си изключения и специфики на всеки водоем. Ако е като бент Панчарево. Тогава никакви правила не важат. Там леда е неравномерен по цялата повърхност на водоема и ако не си внимателен можеш по всяко време да си цопнеш. Все си мисля, че когато и да са замръзвали локвите около София. Винаги първо в средата се е появявал леда и след това замръзва трайно за брега. Статията може и да е непълна защото аз бих добавил, че не само до брега трябва да се дупчат дупки а ако не познаваш водоема бих дупчил дупка на всеки няколко метра и с линийката да си меря дебелината. Това обаче в никакъв случай не прави статията малоумна или погрешна.

Ако си стоял 4-5 часа при минусови температури във водата. Да искаш няма да можеш да си изпиеш горещите течности. Но тук съм съгласен, че думата горещи не е на място а трябва да са топли за да се получи постепенно сгряване а не изгаряне на езика.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от LVitchev »

Има нови дрехи,както е написано и повечето колеги дето го практикуват са си взели.С такива дрехи,човек и сам да е,вероятността да се спаси е огромна,стига на врата си да носи предварително направени здрави и остри шила,които да имат добри дръжки.След падането,с такъв инструмент се излиза бързо и пораженията от студа са минимални.Без тези неща,след няколко опита за качване на леда,стават все по вяли и слаби.Хората си имат история в този риболов,просто трябва да се следва техния пример,например на Руснаците,школата им е перфектна.Аз това съм чел,тази статия не съм я прочел,може и в нея да пише за това,но и аз да си го кажа,какво съм прочел и знам.Също така,никога не бих отишъл сам на такъв риболов,понякога колкото и да е подготвен човек стават изненади.Повечето от нас не са ходили на профилактични прегледи от години :idea: :idea: :idea: Други си имат сърдечни проблеми и си го знаят,а при такива обстоятелства,се касае за няколко минути и може такъв човек да даде фира :idea: :idea: :idea: Ако искам да се изкъпя в такова време,ще вляза да се натопя в Марица,не е нужно да отивам на Антонивановци за да се топна заради две кустурчета колкото нокътя ми,ама пуста краста дет ва влече :fish7: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от Ivan VP »

Това съм го писал преди шес години. Освен Душанци, Панчарево, яз. Искър, Дъбника и много други язовири правят ''газови дупки''.
И по улиците сега е опасно. Поглеждайте нагоре от време на време! Има висулки.
:D
http://lurebg.com/IceFishing/Opasnosti.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от sharo1 »

Plat1ka написа:Аз не мога да намеря къде колега прочете, че се препоръчва да се ходи сам на подледен риболов. Прочетох цялата статия много внимателно и не го намерих това чудо за което толкова се вайкаш. Пише че ако сте с група и се движите по леда то между вас трябва да има известно разстояние за да не се натоварва малка ледена площ с голяма тежест.

Гледам хвана се за неясното обяснение на ледобура. Аз също имам такъв и да наистина когато обяснявам на някой който не е запознат какво точно представлява това чудо му казвам, че прилича на голям тирбушон. И понеже държа да съм малко по-образен обяснявам и че вместо шиш на върха на ледобура има поставени два или три ножа зависи от модела.

Но не мисля, че не чак толкова подробното описание на ледобура е повод да се очерни статията.

Са тука вече за дебелината на леда можем малко да поспорим. Не зная колко риболовни излети имаш ти на леда но аз ходя по лед всяка година от близо 15. Леда около брега винаги е бил най-коварен и най-тънък и опасен. Защото много често нивото на водоемите се променя с което и леда по брега или изтънява или се откъсва и замръзва тънка ивица достатъчна да намокриш коленете. В много редки случай леда до брега е по-здрав от този по-към средата. Има си изключения и специфики на всеки водоем. Ако е като бент Панчарево. Тогава никакви правила не важат. Там леда е неравномерен по цялата повърхност на водоема и ако не си внимателен можеш по всяко време да си цопнеш. Все си мисля, че когато и да са замръзвали локвите около София. Винаги първо в средата се е появявал леда и след това замръзва трайно за брега. Статията може и да е непълна защото аз бих добавил, че не само до брега трябва да се дупчат дупки а ако не познаваш водоема бих дупчил дупка на всеки няколко метра и с линийката да си меря дебелината. Това обаче в никакъв случай не прави статията малоумна или погрешна.

Ако си стоял 4-5 часа при минусови температури във водата. Да искаш няма да можеш да си изпиеш горещите течности. Но тук съм съгласен, че думата горещи не е на място а трябва да са топли за да се получи постепенно сгряване а не изгаряне на езика.
Пръво:
Аз не мога да намеря къде колега прочете, че се препоръчва да се ходи сам на подледен риболов
Пише го в заглавието на статията,ко го търсиш :roll:
Никога не ходете по леда в компания
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1168052

Второ:
за ледобура,можеше да се постараят,малко,примерно спирален винт ,който отвежда леда нагоре...

Трето:
Са тука вече за дебелината на леда можем малко да поспорим
Нема да спорим.За всеки водоем си е за него си и е различно,сам го каза,така че,не познаваш ли мястото ,не се качвай изобщо...
Не зная колко риболовни излети имаш ти на леда но аз ходя по лед всяка година от близо 15.
Аз ходя от 25 години по леда,сега съм 110кг,с дрехите не по малко от 120кг и знам кога да се кача на 3 пръста лед...около 6 см :wink: без да рискувам...
с линийката да си меря дебелината
Тва е също мн тъпо и 10 см лед може да пропаднеш,зависи от леда и ако не знаеш ко прайш там...на него.

Последно:
Но тук съм съгласен, че думата горещи не е на място а трябва да са топли за да се получи постепенно сгряване а не изгаряне на езика.
Днес носиха колегите-единия топъл чай в термус с малко ром,другия-червено вино...
Тоз със чая вика-пия топло-става ми студено,а като пия студено вино ,ме згрява :lol: :lol: :lol:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от LVitchev »

Виното е сериозен помощник в подледния риболов,само да не се накиснеш в ледената вода,че тогава и бъчва няма да ти стигне за загрявка :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
ninastefanina
Мнения: 1571
Регистриран на: Нед Ное 06, 2011 23:05
Риболов: На плувка.
Местоположение: София

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от ninastefanina »

LVitchev написа:Виното е сериозен помощник в подледния риболов
Аз си къркам и бира на леда,да изравнявам телесната температура.. :wink:
I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
"Колкото повече глупости правя,толкова по-популярен ставам"
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от LVitchev »

Ше ти замръзне и шушулката от бирата бе,ти си луда :lol: :lol: :lol:

А бе,някои не е ли цъмбуркал скоро :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
ninastefanina
Мнения: 1571
Регистриран на: Нед Ное 06, 2011 23:05
Риболов: На плувка.
Местоположение: София

Re: за безопасен риболов на лед

Мнение от ninastefanina »

Една колежка,и иска помощ :lol:

Изображение
I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
"Колкото повече глупости правя,толкова по-популярен ставам"
Публикувай отговор

Обратно към “Зимен риболов”