Ледена епоха - Началото

Луд умора нема! Който мисли, че зимата е супер риболовен сезон, нека заповяда и да убеди и другите.
Кърцата
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 14:47
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Ледена епоха - Началото

Мнение от Кърцата »

Тази година зимата се оказа благосклонна към мен. Лед скова водоемите още преди Коледа.
Това бе и едната причина да кръстя първата си тема за подледен риболов за сезона така.
Другата причина са рибите дето навестяват примамките ми този сезон. Все едри, тип динозаври. Ма за това по-надоле. Да караме поред.
Първото качване на леда бе на малко, плитко водоемче. Дебелият едва 3 сантиметра лед накара сърцето ми да се свие, но все пак, спазвайки всички мерки за сигурност, с Тео успешно го налазихме.
Поклатих десетина минути в първата пробита дупка и след отказа на рибите да кълват, реших да бия втора на няколко метра встрани.
Още с първите потрепвания на кивока нещо отдолу ми го сгъна и след подсечката усетих блажената тежест на закачената риба.
Даваше сериозна съпротива и няколко пъти ме накара да й отпускам по няколко метра аванс от дебелото 0.08мм влакно. Накрая успешно успях да я положа на леда за снимка:

Изображение

Прекрасна бабушка над 20 сантиметра. Повече от добро сефте за сезона.
Въодушевени заклатихме отново и скоро още две подобни риби бяха на леда.
Те го Тео в далечината.:

Изображение

Поради опасения за здравината на леда под краката ни, който видимо изтъняваше, се наложи да се преместим по към брега.
Тук явно бабушки нямаше и преобладаващите риби бяха слънчевки и тук таме по някой дребен костур. Половихме и от тях около час преди леда съвсем да изтънее. По повърхността се появиха огромни локви, в които шляпахме, а леда започна да се гъне и пращи под краката ни тъй, че решихме да излизаме на сушата, където снимахме и улова:

Изображение

Доволно за откриване, още повече че разполагахме само с пинки, тъй като не можахме да намерим хирономус в поне десет магазина в София, а и престояхме на леда само около 2 часа преди той да се стопи.
Последвалото около Коледните и новогодишни прзници затопляне изяде леда на повечето водоеми, тъй че се наложи да се заема с други видове риболов ( но това в друга тема). Едва сега здрав лед отново скова водоемите и можехме да започнем здравото дупчене.
По инфо за започнало замръзване с Тео и Бат Стан се озовахме на Огняново.
Оказа се че лед с дебелина около десетина санта има само по заливите.
Тъй като преди това ходихме да гледаме тренировката на Бат ТИТАН за републиканското на Враждебна, а после се мотахме с едни шкембета и кебапи, на леда успяхме да стъпим едва около два следобед. Рибите които ловихме не впечатляваха с размери, но това напълно се компенсираше от гледката на снежните хълмове наоколо, тишината на безлюдния лед, нарушавана само от пращенето му отвреме навреме и чистия снежен въздух. ЗАвършихме деня с по около 50-60 рибета на човек.
Решихме пак да посетим този водоем, но темата на Пабло някак си ме отказа. След разбиването им там с Чирката и Жоро очаквах половин София да се изнесе натам. А някак си не ми се лови в навалица... Лед сега има навсякъде.
След кратко мислене се спряхме на друг водоем по-отдалечен от столицата и решихме с Тео и Иво да го пробваме.
Имахме опасения дали ще има лед, но температурата от -15 градуса сутринта бързо ги разсея.
Водоема ни посрещна с стабилен лед от около 10 сантиметра, който до края на деня падна на 8 см.
Първа дупка, първо поклащане и кивока се сви. Първа риба пътуваше към повърхността. Оказа се обаче часовникарче. Последваха го и няколко дребни костурета.
Повлиян от руската школа и филмите по "Охота и рибалка" бях измайсторил три жерлици и сега имайки налична стръв в лицето на часовника и дребните костури реших, че е време да навляза и в този риболов.
Скоро жерлиците бяха спуснати:

Изображение

и отново се заех с клатене. След поредното сгъване на кивока нещо отдолу яко ме напъна. Рибата натискаше и взимаше аванс, мислено се зарадвах, че смених влакното преди риболова от 0.08мм. на 0.10мм. Пуснах я да набие няколко пъти и успях да покажа муцуната на прекрасен костур, около половинка, в дупката. Копнах го с канджата и беше мой!
Изображение

Изображение

Радвайки се на прекрасната риба бях стреснат от изщракване. Едната жерлица бе сработила.:

Изображение

Набързо извадих щука около 7-800 грама и заредих отново.
След малко ми се наложи да се преборя с още една подобна, след нея се заши и една над кило.
През това време Тео и Иво бяха изкарали няколко едри костура на блесни.
Събрахме се и решихме да пускаме всички костури под 300-400 грама обратно веднага.
Първите няколко дребни вече бяха замръзнали на леда и беше ясно че няма да можем да пуснем рибата накрая. Малко ми беше кофти, че няма да може да се получи финална снимка с всичката риба, но нямаше смисъл да зяносваме рибите.
Намяткахме рибетата обратно в дупките и продължихме с риболова.
Моят начесто бе прекъсван от изпращяването на жерлиците и поредната щука поемаше към леда:

Изображение

А после обратно надолу:

Изображение

И пак;

Изображение

и пак:

Изображение

и пак:

Изображение

Накрая ми писна да снимам и само пусках, нямаше време и да ловя даже :rolleyes:

Общо за деня имах около 15 удара и горе долу толкова щуки.
Докато аз се занимавах с жерлиците Тео и Иво също успяха да извадят по няколко щуки на блесните, а и доста костури. За съжаление повечето костури бяха под границата, която си бяхме определили та директно заминаваха обратно в дупките.
Реших и аз да опитам на блесна. След няколко смени на блесните налучках уловист за деня модел и заших няколко костура, след което за съжаление скъсах в закачка на дъното.
Тео ми даде една от неговите блесни и скоро вече се борех с голяма риба. Мислех, че е поредната щука и с изумление зърнах в дупката да се подава главата на голям костур. Канджата отново влезе в действие и трофея бе на леда:

Изображение

Изображение

Прекрасна риба над кило:
Време бе да се снимам с двата си трофея, на морма и на блесна:

Изображение

Изображение

Както всеки прекрасен ден и този си имаше край. С Неудоволствие прибирахме такъмите, искаше ни се тази фиеста да продължава още и още.
Време бе за финални снимки. Бяхме решили да задържим по две щуки и някой и друг костур. Всичко друго, около 15 щуки и доста костури си заминаваше по дупките веднага след ваденето!
И тъй по ред на номерата.
Аз:

Изображение

Иво:

Изображение

Тео:

Изображение

ЗА мен този сезон започна много силно, надявам се така да продължи а и да завърши, та да имам още много поводи за репортажи. И дано всички се измъкваме сухи от леда!
ninastefanina
Мнения: 1571
Регистриран на: Нед Ное 06, 2011 23:05
Риболов: На плувка.
Местоположение: София

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от ninastefanina »

Все така да ти връзва на леда Кърцони :wink:
I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
"Колкото повече глупости правя,толкова по-популярен ставам"
byll
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 1:56
Риболов: всякакьв без щека
дал Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от byll »

РЕСПЕКТ!БРАВО!!
koda33
Мнения: 314
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 19:35
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от koda33 »

Евалата Кърца )))
http://www.starividri.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от Ristich »

Страхотно! Класа сте, поздравления на групата!
Пазете природата!
rosakat
Мнения: 399
Регистриран на: Сря Яну 18, 2006 14:41
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от rosakat »

:shock: :shock: :shock: ... и Иво ми показа снимки..направо е било супер

:fish7:
Яд ме е ,че не дойдох с вас...,но следващият път съм на линия :D

Още веднъж - евалата :!: :wink:
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от Бат Стан »

Поздрави за излета - капитални риби за майстори!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от NIKI1968 »

Вие сте НЕЧОВЕЦИ!
indalo
Мнения: 946
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 20:07
Риболов: на плувка/ щека, уип, директен, болонеза, мач
Местоположение: Перник

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от indalo »

Кърца, друже, ти ме попиля, нема заспиване. Баси, трябва да ме просвещаваш в този риболов, ама требе да си има ледец, че с мойте 113 кг..... :D
http://www.krakra-fishing.com/wp-conten ... /03/kf.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от Plat1ka »

Мале като гледам какво сте им причинили направо се изяждам от яд, че не съм спал когато Тео ми звънял. Видях си телефона чак към 12:00ч вечерта и беше вече леко неумоестно да проверявам за какво сте ме търсили :) Ужас направо ...

Страхотен риболов.

Кърцони ако пак решите да повтаряте взимам болничен и съм с вас.
suhia_ribar
Мнения: 222
Регистриран на: Чет Яну 14, 2010 18:14
Местоположение: София/Силистра
дал Браво: 2 пъти

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от suhia_ribar »

indalo написа:Кърца, друже, ти ме попиля, нема заспиване. Баси, трябва да ме просвещаваш в този риболов, ама требе да си има ледец, че с мойте 113 кг..... :D
Колега,113 кила,кила ли са бре,то аз и рибите бяхме горе-долу толкова :)
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Asen Ra4ev

Re: Ледена епоха - Началото

Мнение от Asen Ra4ev »

Ей, ние сиромасите кво да кажем???
То риба не остана от вас баровци....
Публикувай отговор

Обратно към “Зимен риболов”