Паламуд 2008

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Паламуд 2008

Мнение от kiril_bulgaria »

Колеги, казвайте какво е положението по морето. Ще го има или пак само на картинка ще си го гледаме? Някой хващал ли е циганка?
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

На север (Калиакра) дърпали. Но не е съвсем потвърдена информация.
anonimen
Мнения: 573
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 15:35
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от anonimen »

Тази година ще го има,на всякаде докладват за джоруми от циганка,но парво да мине Лефера :wink:
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от kiril_bulgaria »

Питах по Скайпа съседа в Царево. Няма все още, утре щял да ходи за зараган да хвърли. Но всички признаци са за поне малко паламудец да има. Водата е още много топла, това е неговото мнение.
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от kiril_bulgaria »

Паламуд
По външни белези паламудът пролича на скумрията. Първата му гръбна перка обаче е много по-дълга. Гърбът е синкав с тъмни успоредни ивици, а коремът-сивкав. Устата е голяма с остри конически зъби. На дължина достига до 85 см, а на тегло-до7 кг.
Паламудът е топлолюбива морска риба. Зимата прекарва в Мраморно море, а на пролет навлиза в Черно море.
Половата зрелост настъпва на две, рядко на една година. Изхвърлянето на хайвера става на порции през втората половина на май до началото на август-най-усилено през юни в крайбрежните зони в централната, северозападна и североизточна част на Черно море при температура на водата 18-25 градуса. Яйцата се излюпват за 1.5, 2 денонощия.
Паламудът е голям хищник. Той преследва стадата на хамсията, цацата, скумрията, сафрида и др. Храни се усилено и бързо нараства. В края на първото лято малките имат вече дължина 40--44 см; в края на второто лято-до 56 см, а на 3-годшна възраст-63 см. С увеличаване на възраста нарастването на дължина намалява и се увеличава теглото. При есенните миграции паламудрите се групурат в откритите части на морето. Придвижват се със средна скорост 46 мили на денонощие.


Използвана стръв при ловене на Паламуд
Паламуда се лови без стръв. Има два основни начина
1. Риболов с мрежи
2. Риболов на чепаре
Риболова с мрежи има също 3 основни метода.
- Риболов с плаващи мрежи - практикува се в началото на риболовния сезон края на лятото и през есента
- Риболов с дънни мрежи - Към края на сезона късна есен начало на зимата
- Заграждане на рибен пасаж с мрежа (моларене)

Риболов на чепаре:
Чепарето е с големи куки, дебела месина куките сазавързани към повода с тънка метална проволка, тъй като паламуда е със остри зъби и прерязва кордата. На чепарето не се слага стръв. Лодката е на ход и чепарето е пуснато свободно във водата.
Камбата
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Авг 07, 2008 21:30
Местоположение: Варна

Мнение от Камбата »

Бе то и на воблер се хващат риби,даже трофейни,ама няма ентусиасти. :lol:
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

Като няма ентусиасти, ти от къде знаеш, че се хваща на воблер :wink:
Инак, верно хваща се.
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от kiril_bulgaria »

Oх, хубави новини от бургаският вестник:
"Старите рибари на Юг се кълнат, че тази година ще има богат улов, тъй като още от сега морето гъмжи от циганка - малки екземпляри до 500 грама. Рибните пасажи тръгнаха и това оживи рибарите по Южното Черноморие. Паламуд се лови навътре и това е най-лакомата риба, казват рибарите. Тя се движи на пасажи и преследва прехраната си - дребния сафрид и цаца."
vacano
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Юли 23, 2006 21:32
Местоположение: Varna

Мнение от vacano »

Дано и Варненци да ни огрее...никога не съм хващал паламуд...пред 2 години си купих чепаре но тъй като лодката ми е с балон и имам леки страхове от тези куки...но според мен по забавното ще е на воблер :)
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от kiril_bulgaria »

Значи, колеги, досега съм ходил за паламуд само с мрежи, и то през година, когато съм в България. За първи път ще ми бъде с чепаре, с моя лодка, с мое двигателче, да си въртя там, където аз съм си намислил и където си искам. Много съм се навил. Искам да си купя необходимите такъми, пуснал съм тема в Магазин. Ще отида при риболовните в Царево да видя как е положението с риболовен билет (досега съм се подвизавал като браконер, на Караагач, Велека или Резовска). Важното е, че съм предприел първите стъпки, по-нататък вече е лесно.
A.C.
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 16:16
Местоположение: Варна

Мнение от A.C. »

Колега, ако не ловиш на мрежи , не ти е необходим билет за морето.
Ако , ще ловиш на чипаре то трябва да дълго 30-40 м. и да има съответната тежест (скандила ), според това дали паламуда е по на високо или по на ниско. Това определя и хода на лодката по-бавно или по-бързо.
На воблер също може да се хване паламуд, аз лично съм го правила не веднъж , но ако има много не си губи времето с воблер.
Във Варненския залив се появява циканка и дори има късметлии, които хващат. Нея оббаче може да я хванеш и на чипаре 6-номер.
Успех и дано ти си късметлията да дойде много паламуд.
А.С.
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”