Прът за зарган

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Re:

Мнение от patter »

anastas_peykov написа:Що да не става. Най-малката бомбарда май е 15 гр. най голямата май 40гр. Колкото по дълга сопата по добре.
За най-голямата незнам, ама за най-малката определено грешиш :-) Моята най-малка бомбарада е два или три грама (не помня точно). Друг е въпроса доколко бомбарди с тоя грамаж имат приложение при риболова на зарган от брега :-)
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Прът за зарган

Мнение от nkolev »

Гледам, че и в тази тема опряхме до дължината, а и тук тя не е само за далечното замятане. Дългия прът - 4 или повече метра помага при риболова защото, я си представете с повод зад бомбардата около 2 метра колко много трябва да се внимава да не закачате камъните зад вас? Най-лесния начин да си счупите пръчката или да сменяте често поводите, е ако ползвате дължини по-малки от 3,9 м. Мачовите пръчки с дължина 4,2 ; 4,5 метра (може и малко повече) с тест до около 40 гр. горна граница са перфектни за целта. Не е необходимо да се използва по-дебело влакно от 0,20 (и то като максимум), по линията няма възли, така че многото и дребни водачи на мачовите пръчки по никой начин не пречат, а помагат за правилното натоварване при замятане.
Пръчките различни от мачовите обикновено са малко по твърди (висока долна граница на изхвърляне) и се губи от удоволствието и чувствителността.
А Горили все още мисля, че има.
НДК
bushido1964
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 15:54
Местоположение: Разград
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Прът за зарган

Мнение от bushido1964 »

Напълно съм съгласен с мнението на колегата за по-дългите пръти за зарган,защото са по-удобни и се постига по-голяма дистанция.За този вид риболов използвам два пръта: за по-големи дистанции-Tubertini Маtch Grinta 2 на 4.80 м. (12-30гр.),а като по-къс и универсален вариант- Exori Project 3 на 3.90 м. (5-40гр.).
Better late than never...
Аватар
berg
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 12:29
Местоположение: Добрич
дал Браво: 1 път

Re: Прът за зарган

Мнение от berg »

От брега си требе дълга сопа 4,30 - 4,50 си е таман особено ако си се хецнал на тетрапода- акцията за бомбардо 50-60-80 - абе телемача си е класика има сега едни "Гръмотевици" на GLOBE хем евтино хем добро.Толкоз!
Аз съм за риба...жената да му мисли
Borkata
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Авг 19, 2007 20:04
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Прът за зарган

Мнение от Borkata »

здравейте,за по-скъп вариант предлагам пъстървовата серия телескопични въдици Нексейв,Спийд Мастър и Аспаъйр на Шимано с дължина от 4.50 до 4.70м.
www.chepare.com - качествените чепарета на Борката
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Прът за зарган

Мнение от Popeye »

оня ден тръсках Vega Tomahawk добър за парите си повече от 4,20 не е препоръчително особено за скали и тетраподи
VIP sux !!!
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Прът за зарган

Мнение от Kentavar »

Мичел "Бомбард" - 4.50 м. Акция 40 - 80. Оказа се доста универсална въдица. Както за чепаре, така и за бомбарда. Срещу вятъра се справи чудесно със замятанията на олово 40 грама. Но човек трябва да я види преди да я купи. Да прецени дали това е "неговата" въдица. :)
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Прът за зарган

Мнение от bozaka »

Колеги спрял съм се на това изпълнение, ще го ползвам главно за зарган - дължина 4.30 , акция 10-35гр. Проблема е , че никога не съм ловил и не съм на ясно акцията дали няма да малее а не ми се иска да ловя с по - голями , но ако се налага ...
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=2149" onclick="window.open(this.href);return false;

Благодаря предварително :!: :!: :!:
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
Босен
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Окт 29, 2008 11:56
Местоположение: София
дал Браво: 162 пъти

Re: Прът за зарган

Мнение от Босен »

Според мен ( и скромния опит, който имам) тази пръчка ще работи добре с бомбарди до 20гр. В комбинация с основно влакно 0,16 - 0,18 ще покрива добри дистанции. Чуствителността на линията ще е много добра и ще се регистрират дори и слаби почуквания.

Ако избереш следващата пръчка (4,50 с акция 20-50 гр.), ще можеш да работиш и с по-тежки бомбарди (25-30гр.), което при наличие на вятър си е предимство. Даже ще можеш да я ползваш за чепаре от брега с леки (до 25 гр.) тежести. Обаче 323 гр. на 4,50м. ще уморява ръката при продължителен риболов.
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Прът за зарган

Мнение от bozaka »

Много ти благодаря колега, аз си мислех , че ще мога да покрия и 25гр. Но мисълта ми бе точно тази да съм с по фин такъм заради чуствителноста и емоцията но явно ще търся друг варянт. Отново ти БЛАГОДАРЯ :!: :!: :!:
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
Босен
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Окт 29, 2008 11:56
Местоположение: София
дал Браво: 162 пъти

Re: Прът за зарган

Мнение от Босен »

Ами гледай сега - може и да покрие 25 гр. обаче ще трябва да замяташ по-плавно и вероятно ще изгубиш от дистанцията.
Когато избираш пръчката, освен упражнението с "тръскането", може да закачиш да речем 25гр. тежест с корда, прекарана през всички водачи, за да видиш провисването как се разпределя по дължината на пръта.
Сега - друг критерии - броя на водачите. Повече водачи натоварват по-равномерно бланката по дължината й. Обаче с по-малко водачи (при подобни бланки) се постигат по големи дистанции на изхвърляне.

И си избери най-леката от тези, които харесаш.

По отношение на цената - мисля, че може да се намери по-евтин и не по-лош вариант на това, което си посочил. Това го казвам без да съм пипал конкретната въдица.

Поздрави и успех!
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”