Есенно безрибие 2015

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Есенно безрибие 2015

Мнение от promarine »

Колеги, днес мой приятел ми сподели информация, която обяснява отсъствието на мигриращи риби тази есен.
Според информация, която е получил от сигурен източник, в района на Шабла от септември месец четири кораба на британска нефто-газова компания правят проучване в дълбочина за наличието на газови находища. Използват се изключително мощни ултразвукови сонди, които на принципа на ехолокация анализират земните пластове /на дъното на морето/ на дълбочини няколко десетки километра /в почвата под морското дъно/.
Изключително мощният сигнал, излъчван от сондите на корабите прогонва /а може би и унищожава/ плаващите риби в голям периметър. Подобни проучвания са провеждани преди няколко години край гръцкото крайбрежие в резултат на което в района за 2-3 години е изчезнала всякаква пелагична риба.
От екологични съображения, проучванията са били планирани за началото на 2016 /м.Януари - Март /, когато в района няма мигриращи риби/ но поради икономически съображения /в интерес на британската компания/ проучването е стартирало в началото на Септември.
Явно това е забранена тема /още повече, че май се касае за проучване за шистов газ/, тъй като нищо не намирам по въпроса в медиите, но това може да се окаже реалното обяснение за тоталната липса на есенните пасажи мигрираща риба /сафрид, чернокоп и лефер/.
Ако някой има повече информация моля да сподели.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Есенно безрибие 2015

Мнение от КИРО »

http://petel.bg/Koshmarna-hipoteza--Sto ... az__122740" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
k.stanchev
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Юли 20, 2012 18:14
Риболов: морски и сладководен
Местоположение: Несебър

Re: Есенно безрибие 2015

Мнение от k.stanchev »

След, като изчетох информацията от линка, виждам че може да има логика защо няма никаква риба.
Аз, ходя за зарган от 10 години и тази година нямам желание даже да отида.
Колегите се радват, като хванат 5 риби, а преди за толкова спирахме да ходим!
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Есенно безрибие 2015

Мнение от Златев »

Без думи съм.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Есенно безрибие 2015

Мнение от 1608 »

Спокойно...чисто и просто тази есен нямаше достатъчно ЮГ :idea: Преобладаваше Север- Североисток :!: Върнете малко лентата... 2012 г. 2- Месеца(септември-октомври) предимно ЮГ... много риба :wink:
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
bananaman
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Юни 11, 2011 14:39
получил Браво: 1 път

Re: Есенно безрибие 2015

Мнение от bananaman »

Аз до колкото съм чувал 2000г и 2005 са били силни , както и 2012 , където и аз имах щастието да участвам. Може би е цикличност , слаба година или всички отрицателни фактори в 1 ? :roll:
paynera
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Ное 30, 2013 21:54
Риболов: Морски
получил Браво: 1 път

Re: Есенно безрибие 2015

Мнение от paynera »

Ако някои изучи и упознаи навиците на пасажните риби в черно море - като миграция и поведение - морето ще се обезриби тотално.Това е моето мнение.Аз казвам - РИБЕШКА МУ РАБОТА.Тази година е наи-бедната от към пасажни риби - поне в последните 15 години.Сафрида се появи около Варна чак юли-месец.Това никога не се бе случвало досега.Що се отнася до сондирането в Шабла - не знам кога са започнали , но АЗ от 20-ти август до 15-ти септември - скъсах сафрида от лодка на Болата.До преди 1 седмица се вземаше и много чернокоп на Черноморец (Бургас) - тука във Варна също има чернокоп , но се взема само на мрежи.
Няма нищо по-истинско от риболова на море.
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”