Бомбарда?

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Бомбарда?

Мнение от cerber »

Здравейте, от няколко години се занимавам с морски риболов и в последно време използвам бомбарда, за която прочетох в този сайт.
Монтажа който използвам е класическия: бомбарда, силиконов стопер, троен вирбел, 1.5 м. повод, на който закачам последователно три куки (така ловях преди време заргана на булдо, много ефектен начин) или някаква изкусвена примамка (блесна или воблер).
Успех за сега съм имал единствено на естествена стръв- парченце скарида, като убирам влакното, много бавно и равномерно. Бомбардите които ползвам, са предимно бавно потъващи.
Много бих искал колегите, които практикуват този риболов да споделят своите мнения, за начина на водене, стръвта и видовете бомбарди които ползват и въобще всичко, което води до ефективен риболов с това пособие.
Поздрави
ribarier
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 13:48
Местоположение: Sofia

Я су комбаре!

Мнение от ribarier »

Добре ти е такъма, само дет куките ми се струват множко..
Аз мисля че и една е достатъчна :)
Бих искал да получа повече инфо относно големината на куките които се използуват за морето..Не е ли по-добре малки куки, слабички са им устичките на нашите приятели от морето..Така съм чувал де. Не съм го практикувал много, морския риболов. Четох, че е хубаво да се ползуват издължени куки с двойна контра ( инфо от стари теми ).
Да знае6 от къде мога да си закупя изкуствени червеи?

Поздрави
Вожда
Мнения: 678
Регистриран на: Съб Ное 12, 2005 12:58
Местоположение: София, иначе от Пловдив
дал Браво: 2 пъти

Мнение от Вожда »

Моят такъм също е с една кука, от тези които имат контрички и на стъблото. Ловя с блатен червей и плаваща бомбарда. За съжаление пръчката ми не е за такъв тип риболов, но това ще го коригирам в скоро време. :)
Информацията не е знание, знанието не е мъдрост.
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от nissana »

Аз използвам само плуващи бомбарди.Имам 8,10 и 15 гр.,мисля че са достатъцни.Ловя само с една кука на повод 60-70 см.Първо пробвам с малка кука 12/14,но ако имам много откачени риби слагам по-голяма,а ако имам много празни удари-по-малка.
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
Паламудов
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Дек 03, 2005 15:55
Местоположение: Варна

za bombarda

Мнение от Паламудов »

:D Колеги далече сте от морето и от риболова с бомбарда.Този риболов е един от най-тънките от морските чалъми.Използва се бомбарда от 25-30 грама за да не я върне вятъра обратно-на морето 90% духа.Дали е потъваща или плаваща зависи къде е рибата и кой сезон е.Куките са 8-10 № по възможност черна с дълго рамо 1-2 бр.Повода е 0.18-0.20 дебелина -рибата е хитра и усеща ,стръвта е морски червей за друга не знам какъв успех би имала.Ако спазите тези правила успеха ви би бил почти 80% останалите са в морето :lol: .Дано да сам ви бил полезен :!:
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Благодаря на всички отговорили.
Колега Паламудов, моля те за малко повече информация, през кой сезон какви бомбарди се използват, а към всички как, водите влакното.
Трите кукички слагам, не за да хващам няколко риби наведнъж (това се случва много рядко), а поради това, че съм забелязал, че зарганата напада сръвта много повече отколкото ако е единична (нямам много опит с друга риба). Мисля че се дразни повече от трите скаридки плуващи в редичка, поне това е моето мнение, изпробвал съм различни варианти от 1 до 4 куки. В 99,9% от случаите се улавя винаги на крайната кука.
Днес ще пробвам на морски червей, само дето не знам точно какъв, защото тука се продават поне 10-тина вида, но ще импровизирам.
даката
Мнения: 51
Регистриран на: Чет Яну 05, 2006 15:52
Местоположение: Балчик

Мнение от даката »

колега cerber пробвай с прът до 40 гр.акция с 30 гр.бомбарда повод1.5м.с ф.0.20 куа№9 на рстояние 3см.Червея закачи на горна кука а на долната парче от червея. Няма заргана да е пипнала и да е избягала.
риба къща няма - риба време няма
ribarier
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 13:48
Местоположение: Sofia

бомбарди

Мнение от ribarier »

въдица:
има специални за бомбарда които са малко по-скъпи, някои използуват фидер или сърф пръчки. Лично на мен ми харесва обикновенно телескопче дължина 3,60 и акция 30-80.
Линия:
основно влакно 0,20, бомбарда потъваща или плуваща 30 гр.( купил съм си бомбарди с формата на стрелички за дартс с дупки по крилата), следва силиконов стопер, троен вирбел, повод 0,16 дълъг 1,50 м и тъмна кука 6 издължено рамо + контра и на рамото.
Стръв: морски червей; хит са силиконовите имитации ( открих такива на Berkley,около 10 бр. вакумирани с някъква течност в опаковката, цена 15-16 лв. неприятно е че трябва да се използуват веднага след отваряне на опаковката, не опасни за околната среда!).
Поздрави
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от nissana »

Морски колеги!Мерси много ,защото това ми е любим риболоов.Малките бомбарди досега не ми се е случвало да ги връща вятъра,а и достигам доста добра дистанция,но ще пробвам и с по-големи.Може и да съм далеч от истината ,но с моите бомбарди и монтаж,без риба не съм се връщал.
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Благодаря ви приятели.
Аз ползвам само сърф пръчки или телескопи на шимано 4,20-4,50 м. (от 6 години). Така съм привикнал с тях, че всичли други ми се струват неудобни. Дори и за блесна, пак използвам тях (последния неуспешен опит да си купя блеснарка беше преди 2 седмици). Лошото при тях е, че като се сложи по-мека стръв, обикновено при замятане изхвърчава на някъде, също така, ако основното влакно е 0,20-0,18 с 30гр. бомбарда на четвъртото-петото замятане, и се случва същото. По тази причина ловя с 0,18 и с 8 гр.бомбарда или с 0,25-0,30 и 30-40 гр. бомбарда като слагам повод 0,18.
В неделя пробвах за 1-ви път на морски червей и да ви кажа, не видях особена разлика от скаридата, освен, че червея се изхлузваше от куката доста често (скаридата я посолявам обилно и я оставям, да се изсуши на слънце, за около 5-6 часа, по този начин става доста жилава и държи месеци в хладилника)
В момента, на мястото на което се намирам, има само дребна заргана и основно ловя някакъв хищник (300-500 гр.), който тука наричат ЛИЦА. Съжалявам, че личната галерия, нещо ми се забави, та не мога да ви пратя снимки. Утре-другиден ще пробвам и на силиконова.
Поздрави
Аватар
ANUBIS27
Мнения: 50
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 22:38
Риболов: Морски Риболов
Местоположение: ПОМОРИЕ

Re: Бомбарда?

Мнение от ANUBIS27 »

Паламудов даде съвършено точен отговор,според мен обаче успеха е 100% зависи слуката каква е :)
На Риболова Цар и Господар съм :D
Аватар
ANUBIS27
Мнения: 50
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 22:38
Риболов: Морски Риболов
Местоположение: ПОМОРИЕ

Re: Бомбарда?

Мнение от ANUBIS27 »

Аз пък съм с 2 пръчки не са кой знае какво,но ми вършат работа особено едната...толкова риба е извадила,че нямам толкова косми на главата си :D
Значи ползвам DAM 2.80м с акция 30:60 и OSAKO 4.50м с акция 15:35гр.
Имам 2 бомбарди които работят идеално 25 и 30гр,не съм ги правил аз купежки са,само бидема съм си го направил аз защото нямам вяра на други "майстори" :).
Бидема ми е 1.5м дължина с кука Kamasan №8,с една дума празно няма,размера на кордата е 0.20 флуорокарбон на бидема и 0.25 пак флуорокарбон основната на макарата.
Стръвта е блатен червей,идеален е за зарган,илария и т.н. не го препоръчвам за чернокоп,за него само жива рибка по възможност атерина.
На Риболова Цар и Господар съм :D
i.miroslavov
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Авг 15, 2013 15:40
Риболов: морски
Местоположение: Варна

Re: Бомбарда?

Мнение от i.miroslavov »

cerber, на тея сърфове (предполагам с акция до 100/150 или 200) им требе около десетина метра Ф0,25-0,30 шок лидер.
Аватар
drmirchev
Мнения: 16
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2011 13:31
Риболов: получава се понякога
Местоположение: Варна

Re: Бомбарда?

Мнение от drmirchev »

Surf Cast и Бомбарда ... Ко? Не!
toti2001
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Сеп 15, 2013 14:53
Риболов: сладководен
Местоположение: СОФИЯ

Re: Бомбарда?

Мнение от toti2001 »

Бомбардата е много добра и за сладководен риболов особенно ако
във водоема има и пъстърва.
Раждаме се уморени и живеем за да си починем !
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”