Реставрации,род билдинг, плувки

Какво се иска за направата на една въдица - бланки, водачи, конец, макародържач, корк, лак и лепило ... а и майсторлък. Тук е мястото, който се е пробвал и има опит в родбилдинга, да запали и други колеги.
Публикувай отговор
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

Пак показваш класика :).Да те попитам , тези ваглери с тялото горе, как се държат, не ги ли носи много течението и вълните? :)
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Жорка, това са авони - кръстени са на река Avon, югозападна Англия.
Характерно за долния Авон е, че прилива от океана кара повърхностния слой вода на реката да се движи обратно на течението, т.е. такъма с тежестите и стръвта близо до дъното се движи по течението, а плувката в горния слой - обратно на течението. Това е наложило явно създаването на тези плувки и конкретни монтажи за добра презентация на стръвта.
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

Значи не стават за язовири. Инъче са красиви.От къде ги купуваш тези лакове на водна основа?Pro-rod varnish на Seymo?
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Прав си, не са за язовир/езеро. Лака е от eBay uk

Още няколко авона - балса с дървен кил: Изображение
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Една от най-добрите композитни мачови пръчки - ABU Mark 5 Zoom/13' All England match tip. Made in Scotland - в същата фабрика в Шотландия сега правят Daiwa. Изображение

Почти нямаше нужда от поправки - само малко лак на някои водачи:
Изображение

Spigot ferrules, spliced tip:Изображение

Малко ваглери - балса, пауново перо, сарканда и бамбук:Изображение

Мачовата макара към пръчката - ABU 506M: Изображение
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Мнение от Венелин Радушев »

Георги, на водна основа съм ползвал лакове на "Sokrates".

Големи красоти, благодаря FortyFore! Много прецизно изработени ваглери, как оформяш балсовите тела, как нанасяш равномерно лака/боята?
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Здравейте отново,
боядисването е с четка, лакирането според лака - яхтения с пръсти, а Rod-pro varnish-а на Seymo и Permagloss-а на U-40 - пак с четка.

Балсовите тела - сина ми има едно малко електрическо стругче (детско) или на ръка. Имам заготовки - кръгли пръчки с различен диаметър (balsa dowels) и дори готови тела от интернет. Изображение
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Пръчките, доработките по тях, както и аранжировката за самите снимки, са прекрасни!

И един въпрос към автора извън контекста на темата - колекционираш ли такива оригинални ретро-модели пръчки?

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Благодарности за коментарите!

Колекция в екстремен вид (само уникати, неупотребявани или почти неупотребявани пръчки и макари ) - не, но вече съм събрал 20-30 интересни пръчки - Hardy's, Allcock's, Milbro, Aspindale, ABU, Daiwa и др. Цените на добрите екземпляри са сериозни, а когато ги намериш изгодно се налага доста работа по довеждането им до добро работно състояние. Защото имам правило - след завършване на дадена пръчка да отиде поне веднъж за риба и да се "докаже", както и да имам представа как се държи всяка от тях по време на риболов. Със съответна макара от периода ако е възможно. Вече имам и 20-тина стари макарички - например Mitchell 304,314,324,300,330 и 350 и други марки.

Събрал съм и доста книжки от най-добрите майстори на риболова - Billy Lane, Ivan Marks, Kevin Ashurst, Allan Haines, David Hall и др. Отбележете книгата на P.Tombleson "Match fishing"- издадена е 1957 година! Изображение
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Една мухарка за род-билдерите от този аристократичен начин на риболов - 9 фута, акция 5/6: Изображение

Макародържача е на Seymo - забравих какво дърво:Изображение

Бланката е много красив цвят - тъмно зелена маслина (dark green olive):Изображение

Водачите също на Seymo - Supaglide strippers and top plus snakes:Изображение

Изображение

Нищо не разбирам от мухарство и не мога да кажа какво се е получило, дори на ливадата не е пробвана.Изображение

Две макарички (също златисти), заредени са с плуващи шнурове 5/6, единия DT, другия WF:Изображение
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

Забелязвам, че сините ваглери нямат никакво утежнение .Поне външно не се вижда. Та въпроса ми е- слагаш ли им утежнение и ако не как ловиш с тях, на фиксиран ваглер? :roll:
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Привет отново!
Класическия фиксиран ваглер няма собствено утежнение - 2/3 до 3/4 от сачмите се слагат от двете страни на самия ваглер и останалата част - по линията. Този вид според мен е до 4-5 SSG-та макс, по-често значително по-малко. Ето няколко заготовки за подобни ваглери: Изображение

Най-често използвам готови пластмасови накрайници:Изображение

Заготовки от готови пръчки от балсово дърво- предстои голямо шкурване:Изображение

Накрайници с утежнение и рингове за реглаж - може да се използват както за фиксиран, така и за подвижен ваглер:Изображение

Заготовки от сарканда, пауново перо и дърво за плувки и ваглери:Изображение

Ако сам си правите плувките, може при нужда за определен водоем да си направите например и един сравнително "екстремен" (47 см) ваглер за преодоляване на силното повърхностно течение:Изображение

Гарванови пера, балтийска чайка и бодливо свинче:Изображение

Сарканда (това е някаква индийска трева):Изображение

И разбира се - пауновите пера.Какъв проблем е да ги изправите!Изображение
Аватар
dimow
Търговец
Мнения: 854
Регистриран на: Нед Авг 20, 2006 18:01
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от dimow »

Разглеждам, чудя се и се радвам.
Поздрав, за желанието и упурството.
Благодаря за споделеното

п.п. Ако подобни материали биха ти били полезни ще съдействам
Изображение

п.п.2 що се отнася до дългите плувки: то те са болест и радост
Изображение
Ръкоделско студио "Димови"
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

FortyFore, моите уважениа за труда ти и всичко, което правиш. Просто 25 снимки на една страница по около 2 МВ едната не ми позволяват да вляза втори път в темата ти..
За да напиша този пост чаках 2-3 минути, за да компютъра ми да зареди страницата.. :)
Поздрави!
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

1)По повод пост-а на колегата Dimow - за този вид оплетки май няма да имам нерви, а и според мен са основно за по-тежки пръчки. Като се науча първо да работя с епоксидна смола за заливане на конците ще седна и на "тъкаческия стан" и ще споделяме...

За свръх-дългия ваглер - от какво е направен? Аз правих проби с карбонов връх и със стъклопластика, но не бях доволен от резултата. Сравнително права бе една клечка Сарканда и си остана единствен опит - при риболов се блъска в пръчката ако не правиш бавни осморки и се обели. Така че споделяйте опита си моля!

2) Marco Polo е прав, но сина ми не случайно ми вика BBC - Born before computers (роден преди компютрите)! Доста усилия и помощ от младото поколение получавам за справяне с фотоапарата и компютъра. Всеки съвет и помощ ще бъдат добре дошли, особено ако темата стане интересна на повече колеги.

Благодаря
Публикувай отговор

Обратно към “РодБилдинг”