Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Не става дума за силиконовата долина, нито пък за силиконови ... , а за приложението му в риболова и по-конкретно за това как да си направим сами силиконови примамки.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от cekal »

От няколко седмици и аз се мушнах в този филм, при това с повечко оптимизъм отколкото теоретична подготовка. Гледах няколко англо- и рускоезични клипове, колкото да не почвам от нулата. Първичната ми идея беше да се опитам да преработя в работещи / по скромно мое виждане/ примамки множеството силикон, който съм набавил преди години и сега се търкаля ненужен в безбройни форми и размери по разни шкафове. Реших да обобщя краткия си опит с намерение да съм полезен на тези, които имат желание да експериментират. Току виж им спестя някои ненужни изпълнения.
Поръчах си форма за примамка JAWAstick 55 mm с две кухини, отдавна издирвам този силикон. Примамката се оказа една идея по – тънка от полариса, но пък дори дребния костур я гълта цялата. Формата е изработена до най – малкия детайл, точност до микрон. Ето го сайта, има доста варианти от форми - http://baitmold.com/product-category/worms/ Поръчах още една по – малък размер и чакам да пристигне.
Какво да имате предвид:
Вземете си микровълнова специално за тази цел – отделят се кофти изпарения и моята не бих я използвал за друго. Задължително трябва да е дигитална, секундите са важни, хубаво е да има добра видимост към камерата. По възможност работете на открито – тераса или навес. Не използвам маска, но гледам да задържам дишането.
Може да използвате стари примамки, но при мен се получи горе – долу само с прозрачен силикон. Плътно оцветените не издържат на многократно загряване и лесно прегарят. С течен силикон се работи много по – лесно, не се занимавайте със старите примамки.
Задължително си намерете някаква малка стиска, която да държи формата в изправено положение. Нещо такова :
Изображение
Може спокойно да шприцвате с обикновена пластмасова спринцовка от аптеката, ползвам такива от 20 мл и издържат доста преди да им се стопи човката.
Прочетох някъде че течния силикон трябва да се загрее до 180 градуса С, но мисля че и при по – ниска температура нещата се получават. Започнете с малки количества – 50 мл силикон, настройте микровълновата на половин мощност, пуснете за 40 секунди и разбърквайте. После за още 20 или 10 и т.н. Когато стане напълно прозрачен, нещата са готови.
Няма смисъл да се използва смазка за формата, досега не съм имал случай на залепване или скъсване при вадене.
Изрезките топя отделно най – накрая и така до изчерпване на количеството.
Готовите примамки оставям за десетина минути в купичка с вода, след това ги слагам да почиват в хоризонтално положение поне една нощ.
Изображение

Това е резултата, горния ред са от стари примамки. Това е схема за лична употреба и раздаване на приближени джигисти, за 2 часа от 50 мл течен силикон, две – три капки оцветител и малко брокат получавам 50 – 60 примамки. Рибите ги късат сравнително често, но вече съм зареден доволно и мога да експериментирам с цветовете.
Ако някой го мързи да топи многократно – да се снабди с центробежни форми. Една такава с 50 – 60 кухини в Русия струва от 160 – 170 лв нагоре + 50 лв за пощенски разходи, без митница. Фланец и станок за задвижване – още 270 лв, без пощенски такси, митница и т.н.
Това е общо взето, успех на начинаещите като мен. Дано съм бил полезен.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от Милен Динков »

Много полезна информация! :tup:

Мога ли само да попитам от къде се взема този течен силикон?

Също така как се постига такова оцветяване на силикона - с чертички и различни цветове, например опашката?

Изображение
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от cekal »

Силикона ми го изпрати приятел в шише от безалкохолно. Не знам на кой производител е, само че е между среднотвърд и твърд. Току що проверих в интернет - има по света / https://www.ebay.com/itm/SOFT-LIQUID-PL ... cS-d9MbnvA / и у нас / https://www.olx.bg/ad/techen-silikon-za ... 7h9uD.html /
Нямам представа как се постига двуцветно оцветяване, пък и за моите малки пасивни примамки това е излишно. Колегата HAZART може да ти е от полза, в неговата тема / http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 96&t=73416 / е демонстрирал чудеса в оцветяването на аваруните. Предполагам че използва форми с друг принцип на работа.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от cekal »

След почти два месеца отливки мога да внеса няколко корекции в първоначалните си размисли. По - точно три :
Може спокойно да се отлива и без стиска, стига формата да се хване здраво с ръка.
Ако формата е за силно оребрена примамка, например танта, налага се вътрешността тънко да се смазва. Иначе отливката може да се скъса при вадене, вече го постигнах.
Почвам да се замислям за някакъв инжектор, че ми омръзна да сменям спринцовките.
И едно клипче, в което определено има какво да се види https://www.youtube.com/watch?v=6lyNUmPkG1A
Аватар
karidata
Мнения: 1126
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 15:16
Риболов: spinning
Местоположение: Бургас
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 829 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от karidata »

тея са чук...изпробвано е.
https://www.olx.bg/ad/stakleni-sprintso ... 79a9226397
Ходене му е майката.
http://www.starividri.org/
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от cekal »

Проблемът е че получих няколко нови форми и на част от тях отверстията не са кръгли, а овални. Засега се справям с уплътнителни шайби, но това е временно.
Canko88
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Дек 16, 2018 9:49
Риболов: Спининг
дал Браво: 2 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от Canko88 »

Колега да те питам омекотител слагаш ли ако не е тайна разбира се
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от cekal »

Canko88 написа:Колега да те питам омекотител слагаш ли ако не е тайна разбира се
Омекотител е излишно да се използва, продава се течен силикон с различна степен на твърдост / мек, среден, твърд, soft, medium, firm и и т.н./. Смесих за проба мек и твърд / един и същ производител/, получава се среднотвърд. Със силикона ми изпратиха и втърдител, но не ми се е налагало да го използвам.
totanoy
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Юли 31, 2019 11:44
Риболов: лодка
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от totanoy »

Приятели,бихте ли ми казали с какъв силиконов спрей да напръскам силиконовите примамки който да не ги поврежда а да ги запазва? Понеже някои са започнали да стареят. :roll:
HAZART
Мнения: 48
Регистриран на: Чет Юли 20, 2017 0:39
Риболов: Тролинг
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 73 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от HAZART »

totanoy написа:Приятели,бихте ли ми казали с какъв силиконов спрей да напръскам силиконовите примамки който да не ги поврежда а да ги запазва? Понеже някои са започнали да стареят. :roll:
Бебешко олио.
Аватар
garsias
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 14:47
Риболов: Спининг - Фидер
получил Браво: 1 път

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от garsias »

Здравейте, купих силикон на https://lurefactors.co.uk/wormflex-p-995.html и при загряване неиска да стане прозрачен. седи си на бяло мляко и започва да пожълтява но неиска да се избистри. пробвах на силна микровълнова на слаба не и не...
Аватар
grubi
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 22:37
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Безплатни съвети за начинаещи леяри.

Мнение от grubi »

То в описанието си пише че при загряване става бял.... :D
Публикувай отговор

Обратно към “Майстори на Силикона”