Съвет за твърдо дъно на надуваема лодка

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
Аватар
todjy
Мнения: 95
Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 19:03
Местоположение: Пловдив

Съвет за твърдо дъно на надуваема лодка

Мнение от todjy »

Уважаеми колеги. Скоро се сдобих с надуваема лодка 2.6 м.с транец за двигател. Пода на лодката се води твърд и е от 3 бр. напречни тънки дъски, между които има около 15 см. разтояние/ явна за да се сгъва по-лесно/.
Моля за мнения и съвети как и от какъв материал да подобря дъното и, т.е. малко да го подсиля? Все пак като се качим двама мъже по 100 литра, друго е да е по плътничко отдолу.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Шперплат.
Аватар
todjy
Мнения: 95
Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 19:03
Местоположение: Пловдив

Мнение от todjy »

Няма ли да се надуе от водата? Мисля, че не е толкова влагоустойчив.
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Мнение от Markony_RS »

Бих излял 3 надлъжно ориентирани плоскости от виналкид(плат+смола).Ще се сгъват и имат някаква еластичност,но ще стане здраво и леко.Шперплата бая тежи.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

todjy написа:Няма ли да се надуе от водата? Мисля, че не е толкова влагоустойчив.
Качествените шперплати издържат десетина часа варене във вода. Само не знам дали ще може да се намери достатъчно тънък.
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

На моя каяк сложих два листа стиродур/астрофикс/40 мм дебелина-без шупли-0% промокаемост на вода.Един лист е 125/75 см.Разкроих ги точно по дъното -и нямам повече проблеми.А като спра някъде си ги вадя от каяка и сядам или лягам или ми служат като надуваем дюшек при плуване, а и не ми е студено на задника в лодката.1 лист=6.50-7 лв.Ако сте по тежки -търсете от 50 или 60 мм дебелина на листовете.А и не тежи никак.
s_kala
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Фев 16, 2006 17:58
Местоположение: СОФИЯ,ПЛОВДИВ,СВИЛЕНГРАД

Мнение от s_kala »

Това със стиродура ми се вижда читав вариант. Но не може ли да се импрегнира с нещо за якост, от горната страна.
Аватар
todjy
Мнения: 95
Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 19:03
Местоположение: Пловдив

Мнение от todjy »

Мисля се, че вариянта с тънкия праст шперпласт ще е най добър. Здрав, твърт и малко тежък /като недостатък разбира се/, но маторчето ще го компенсира. Мисля си да го боядисам няколко пъти за да намаля максимално влагопоемането. В краищата мисля да го обточа с някаква гума.Ако някой се сеща за нещо друго нека го сподели. Темата ще е актуална и за колеги, които искат да подобрят и лодки с гребла.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Изображение
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от sampo »

Поликарбонат е твоя материал, много лек и безкрайно здрав, не се чупи, фирми вносители бол, продават и на парчета.
Може да е плътен или клетъчен като този:
Изображение.
Аватар
todjy
Мнения: 95
Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 19:03
Местоположение: Пловдив

Мнение от todjy »

А, това е идея. Ползвал съм клетъчен, но плътен не съм виждал. От утре започвам проучване в Пловдив. Благодаря ти.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

лодката е с по-други размери от моите, иначе слагаш едно надуваемо дъно и си готов... то като се надуе става твърдо като дъска, а в спаднато състояние е като детско олекотено юрганче... :lol:

поликарбонатът е много твърд материал, трудно са обработва, а и трябва да внимаваш да не протрие плата на лодката по ъглите...
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от sampo »

Работил съм с този материал.
Плътния поликарбонат /1-12мм./ е лесен за обработка, режа го с това Изображение и ножа върви като в шперплат. Плаши се от пила и шкурка. Огъва се на студено с абкант на 90 градуса. По тежък от водата с 20%.
ps: Имам идея да си направя лодка от прозрачен поликарбонат, проекта е готов, осигурен е и пистолета за термозаварките. Така ще мога да гледам през лодката /44кг./, а като съм на 200 м. от брега ще се виждам само аз и двигателя :roll: . Стискайте палци скоро да го докарам и до снимки :lol: .
Аватар
hishnik
Мнения: 98
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 16:19
Местоположение: Троян-Dusseldorf
получил Браво: 1 път

Мнение от hishnik »

sampo написа: Имам идея да си направя лодка от прозрачен поликарбонат, проекта е готов, осигурен е и пистолета за термозаварките. Така ще мога да гледам през лодката /44кг./, а като съм на 200 м. от брега ще се виждам само аз и двигателя :roll: . Стискайте палци скоро да го докарам и до снимки :lol: .
Ако ловиш нощно време ще е голям майтап с нея.
goran
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2014 21:53

Re: Съвет за твърдо дъно на надуваема лодка

Мнение от goran »

Да съживя малко поостарялата тема а и цялата информация да е наедно.
Взех си Intex Seahawk II Въпросът ми е същия колеги.
Някой направил ли си е твърд под на надуваемата лодка и ако да от какво?
Моля,споделете опит.
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”