Кошничкостроене.....

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Кошничкостроене.....

Мнение от Бачо Илия »

На картинките по-долу- много заготовки, много нещо; има материали и за "още":

Изображение

Изображение

Изображение

Заготовките са от мрежа с квадратче 4мм., правоъгълни и кръгли с размер и обеми като най-долните две и тази която ми е на палеца( те са с квадратче 6мм, но са със същите размери и обем):

Изображение

От един квадратен метър такава мрежа, теоретично излизат около 600бр. хранилки с тези размери, а практически около 500-550бр.!!!
Хранилките са в два варианта- правоъгълни и кръгли, като и при двата варианта запоявам с поялник и тинол краищата!
Утежнението за по-леките хранилки (15-25гр) е листово олово, а за по-тежките(30-40гр.) е отливка с карабинка(в нея) и вирбел:

Изображение

Ето и две готови от този тип(35 грамови), като долния край специално е оформен като "шейна"- освен за фидер ги ползвам за влачене и придърпване със сбирулино-монтаж "Shleep- bley" и паста ;на тях имам отбелязани десетина американки 500-600 грамови (ще пиша по-подробно в друга тема):

Изображение

Материала за отливките е гипс- забърквам го в една паница и го наливам в кръгла голяма кутия от червеи. Като почне да стяга, притискам отгоре "калибрована" 30-грамова правоъгълна тежест от "фабрична" кошничка; предварително е намазана от всякъде със сапун. Кто стегне гипса, вадя тежеста и с отверка и четка за зъби дооформям и заглаждам "шейновидния"профил. Калъпа е добре да съхне няколко дни; кутията я срязвам с ножче и я махам преди това. Оловото се топи в джезве, с една вилица се обират боклуците отгоре, карабинката се вкарва в калъпа, вирбела изцяло е отвън, държи се с клещи и се налива оловото; след 5-6 секунди се цопва в паница с вода, притопля се джезвето и се налива следващото.
Независимо че кошничките са запоени, допълнително им слагам оловни скобички, като отливките ги запоявам за скобичките с поялник , паста и тинол.
За кошничките с листово олово няма никакъв проблем и да ги няма тези пластинки(кошничките предварително са запоени)- пластинките при тях имат функцията на допълнително утежнение. Опашката на тези кошнички я правя от големи безопасни игли(продават се на връзки по 10бр.). Реже се главата и двата края се огват по 1-1.5см един срещу друг. На картинката се вижда разцепената пластина; сгънатите краища влизат в средната част на разцепеното и с клещи всички краища се сгъват навътре в кошничката, след това с поялника се лепи където може и каквото може. На "окото" на безопасната игла се закача карабинка с вирбел, удря и се един черен, зелен или червен лак за нокти и кошничката е готова за ползване:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

П.П. пропуснах да пиша- мрежата я сгъвам, бавно, прецизно и с мерак- "на ръка"!!!
П.П.П. от разни ПВЦ-тръби, листово олово и безопасни игли, също стават всякакви размери кошнички!!!

Изображение

Изображение

8) 8) 8)
Аватар
kalin4o
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 15:35
Местоположение: Разград !!!

Мнение от kalin4o »

Супер си!!! :wink: :fish12:
"Remember what happens in Vegas, stays in Vegas. Except for herpes. That shit''ll come back with you." :D :D :D
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Ето и готова кошничка с пластина и безопасна игла; вижда се и една заготовка от игла. На карабинката се вижда и още един вирбел- това е вирбела за повода; на готовите кошнички с монтажче този вирбел го "транспортирам" там, за да не ровя всеки път за вирбел.

Изображение

Изображение

На картинките по-долу, още един модел:

Изображение

Изображение

Тези са преправени от готови кошнички, за риболов на повърхноста или непосредствено под нея. Ползвал съм готов модел, понеже е с разделителна преграда, която може да си променя мястото и съответно сместа в кошничката да се направи с два вида различна консистенция: едно малко количество бавно разтворима паста от пелети или смес за протеинови топчета и по-голямо количество бързо разпадаща се захранка.
Ако не се ползва двуделна кошничка, няма никакъв проблем да се направят от мрежа, оловна скоба, поплавък и безопасна игла с карабинка и вирбел.

По-долу, хранилките за бял червей, на горната снимка долу в дясно са оригиналните- имат много калпав полет и не могат да постигнат добри дистанции. На следващита снимки са материалите и хранилките в завършен вид. Ползвал съм готови хранилки на Корморан, но те също могат да бъдат направени -от достатъчно едра мрежа(решетка):

Изображение

Изображение

Изображение

8)
ceno gadnia
Мнения: 260
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 22:39
Местоположение: Враца
Обратна връзка:

Re: pak az

Мнение от ceno gadnia »

Колега ти ме уби.Браво.Личи си ,че в България има хора с творческа мисъл.Много оригинално решение.Поздрави и успех в изобретенията.Вижда се,че ти идва от вътре.
"CLUB FOR SPORT FISHING-VRATSA CARP"

Извинете,и вие ли нехванахте нищо днес?
http://www.facebook.com/pages/Vratsa-Ca ... 8263932281" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Мнение от Iso »

Благодаря за информацията!

Информацията е като бижутата, скъпа е, но никога не знаеш кога ще ти потрябва.

На слука!
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
dimow
Търговец
Мнения: 854
Регистриран на: Нед Авг 20, 2006 18:01
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от dimow »

поздрав за ентусиазма колега,
личи си когато риболова на фидер е любим за някого, който умее
това онова
имам една молба; би ли споделил от къде се сдоби с такава мрежа
обиколил съм всички металопродаващи магазини в София
ако пък има от къде ще ти бъда много благодарен да ми купиш и изпратиш
естествено всичко би могло да бъде съпроводено с известно количество напитки
Ръкоделско студио "Димови"
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Здравей колега Димов, това парче около 0.3- 0.4 кв.м. ми го хариза един приятел и колега; купувал го е брат му от някой от големите вериги в Пловдив(за други цели) и ще попитам- предполагам че е Практикер или М.Бриколож; не знам и каква е цената- чувал съм и за цени от 35-40лв.кв, но като се има в предвид че от един квадрат излизат 500-550 кошнички от горе-долу тези размери, дори и такава цена е символична. За да добие обаче "изделието" завършен вид- трябва да се направи и матрица за оловата с легла за скоби и вирбели; примерно тригнездова 15/25/35гр и олова като тези на купешките кошнички на картинката по-горе, с по 4 "ушички" за захващане. То, аз по едно време имах такава идея, ама и не съм си давал и много зор понеже "харча" максимум около 12-15 кошнички годишно и то при сравнително често ползване на фидери и пикер. Непремено ще проверя за мрежата и ще пиша- от къде и на каква цена; листовото олово е от изолация на подземни кабели и по вторичните суровини би трябвало да го има навсякъде :idea:

Поздрави и Успех!!!
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Мнение от Iso »

Здравей колега Димов,
аз си купих мрежата от тук: http://www.bagira.bg/index.php
мисля,че беше 16-17лв. метъра, което е един квадратен метър. Купих си 20см. за 3лв. и нещо. Но тази е цената на калайдисаната мрежа. Има и черна, тя е по-евтина, но запояването става по-трудно.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Iso написа:Здравей колега Димов,
аз си купих мрежата от тук: http://www.bagira.bg/index.php
мисля,че беше 16-17лв. метъра, което е един квадратен метър. Купих си 20см. за 3лв. и нещо. Но тази е цената на калайдисаната мрежа. Има и черна, тя е по-евтина, но запояването става по-трудно.
Много добра цена на мрежата; при това положение, в зависимост от теглото на кошничките и цената на оловото, себестойноста на една изцяло готова и "оборудвана"кошничка ще бъде 0.15-0.25лв. 8)
Аватар
dimow
Търговец
Мнения: 854
Регистриран на: Нед Авг 20, 2006 18:01
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от dimow »

Iso написа:Здравей колега Димов,
аз си купих мрежата от тук: http://www.bagira.bg/index.php
мисля,че беше 16-17лв. метъра, което е един квадратен метър. Купих си 20см. за 3лв. и нещо. Но тази е цената на калайдисаната мрежа. Има и черна, тя е по-евтина, но запояването става по-трудно.
благодаря за споделената информация
като казвам , че съм обиколил голяма част от магазините
из столицата имам предвид ПО голямата част и такава мрежа няма
ако имаш възможност / желание също разбира се / ще се радвам да ми пратиш един метър примеерно
както казва колегата Ида не "харча" много хранилки ама съотборника все гледа да "посади" неколко
да дам и аз една идея – познат автомонтьор ми пази употребявани въздушни филтри от тежки машини / значително по големи са от тези за леки МПС/
мрежата е перфектна единствено, че е малко по ситна и е на ромбчета
успех
Ръкоделско студио "Димови"
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от КАЯ »

Виждал съм канцеларски кошчета с подобна мрежа, мисля че бяха около десетина лева. Около 30 см. височина и 25 см. диаметър.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Цъ, и на двете мрежи; всема си се нормална калайдисана мрежа с квадратче 4 или 6мм.( без значение каква е цената) и си се правят :idea:

п.п. как и с какво се режат и как се запояват тия от филтрите и кошчетата :idea: :?:
Аватар
dimow
Търговец
Мнения: 854
Регистриран на: Нед Авг 20, 2006 18:01
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от dimow »

мрежата на кошчетата и на филтрите е щампована
обикновена метална ламарина
аз лично просто поставям двата края в калъпа и заливам с олово
но не може да се ползва лист олово или поне става по грубо
завръзвам двата края на мрежата с медна тел и после калайдисвам само нея

п.п. преди месеци минах през вторични суровини и си взех
идеално чист /нов/ лист оловна ламарина дебел 2 мм.
е нема такава екстра 2 м/2 за 10 лева - 14 килограма
Ръкоделско студио "Димови"
pepel
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 21:45
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от pepel »

Аз перфорираната ламарина я взимам от въздушния филтър на камиона.Отивате в някой сервиз където сменят маслата и филтрите на камиони ,черпите по едно бира и сте ок.
Аватар
dimow
Търговец
Мнения: 854
Регистриран на: Нед Авг 20, 2006 18:01
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от dimow »

ето малко инфо и от мене
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Ръкоделско студио "Димови"
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”