ВИБРАТОР 12 V - аксесоар за жива стръв при спортен риболов

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

ВИБРАТОР 12 V - аксесоар за жива стръв при спортен риболов

Мнение от EDM electronics »

Здравейте колеги,

Скоро си сглобих набързо това пособие, много необходимо при спортен /хвани-пусни/ риболов. Вибратора се ползва за доставяне на въздух на жива стръв /малка рибка/ при улов на хищници, при транспортиране на големи разстояния и на самия водоем, без смяна на водата, като ги запазва живи за продължителен период.
Използвал съм готов вибратор, китайски от магазините за декоративни рибки.

Той се захранва с променливо напрежение 220 V. За да се пригоди на 12 V е необходимо да се направи генератор и да се пренавие електромагнита на вибратора. Направих си нова макара и на нея навих проводник, докато се запълни цялата, без да съм броил, изчислявал и т.н., просто няма нужда, предвид схемата.

Схемата на генератора генерира двуполярни правоъгълни импулси, като за целта съм избрал вездесъщия SG3525 – контролер. Вътре има вграден драйвер за 500 mA, което не налага свързване на допълнителен ключов транзистор, а директно се захранва бобината. Важно е да се поставят ценери паралелно, за да се обере самоиндукцията /пиковете с високо напрежение/. Без ценерите чипа „отива на кино”. Схемата е елементарна, но за сметка на това ефективна. С тримера се регулира желана честота, а с потенциометъра се регулира коефициента на запълване на импулсите плавно или мощността на бобината. Максималната консумация е 200 mA, т.е. 2,5 W, като при тази реализация на 12 V работи 2-3 пъти по-мощно в сравнение с оригиналното мрежово захранване.

Платка за схемата не е необходима. Тези „два чарка и половина” съм ги налепил на хвърчащ монтаж, директно на обратната страна на цокъла на чипа, като самият чип опира в малък радиатор от алуминиева ламарина – 5 кв.см. Всичко е вградено в кутията.

Изработката ми отне 2 часа, ведно с правенето на отвори по кутията.
Вибратора съм го монтирал директно, стационарно, външно на херметическа кутия/кофа за стръв и се захранва с кабел от запалката на автомобила.
За запалените по риболова на хищници, това е едно чудесно улеснение.

Наслука !!!
:D


Изображение

Изображение
Последно промяна от EDM electronics на Чет Ное 25, 2010 16:19, променено общо 1 път.
batefaio
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Май 11, 2010 18:03
Местоположение: Пловдив

Мнение от batefaio »

Колега, посни изобретението и в БГ Мама, с това заглавие ще има интерес :lol:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Мнение от EDM electronics »

Има и много "мъже", на които ще им хареса заглавието :D
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от ivo Vratsa »

EDM electronics написа:Има и много "мъже", на които ще им хареса заглавието :D
:lol: :lol: :lol:
Като видях темата на Мунчо и си викам опаааа :lol: :lol: :lol:
Иначе колега, много полезно нещо си направил :idea:
Спининг клуб "Абичи"
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Мнение от EDM electronics »

Беше ми омръзнало да хвърча, като линейка да сменям водата на рибите ....
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от ivo Vratsa »

EDM electronics написа:Беше ми омръзнало да хвърча, като линейка да сменям водата на рибите ....
Много полезно ще е това при разселване на риби.Ако имахме такова яхме да преселим повече зъбати, че леда запази и живи риби, но и фира имаше :(
Спининг клуб "Абичи"
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Добре си се справил колега; иначе заглавието е малко стряскащо... :lol: :lol: :lol: Това устройство мисля че е по-познато като "помпичка за аквариум"; има модели и за 12 волта, но се намират по-рядко.
Аз съм си правил такова устройство преди мнооо...години(поне четвърт век) и то за ръчно подаване на въздух при транспортиране насам-натам на декоративни рибки в големи количества 8) Мисля че и в момента такова нещо е съвсем актуално, особено при транспортиране на повече рибки на по-големи разстояния :idea:
От аптека се купува малка гумена круша с накрайник- от тези които се ползват за правене на клизми+ метър шлаух(маркуче) и абразивче с накрайник, от тези дето се ползват за подаване на въздух и аериране на аквариуми. Отстрани на крушата(в дебелата част) се пробива дупка с диаметър 5-6 мм.
Как се действа с тоя полет на инжинерната мисъл: единия край на шлауха(или маркуче с подходящ диаметър) се нанизва на накрайника на крушата, а другия край се нанизва на накрайника на абразивчето; абразивчето се цопва в кофата с рибките. Крушата се хваща в ръка, дупкате се запушва с палеца и крушата се стиска силно в ръката- въздуха в нея се издухва през абразивчето в кофата. След това палеца се маха от дуката и крушата засмуква следваща порция въздух от там, после процеса се повтаря десетина пъти и поне за час и половина-два, няма никакъв проблем за рибките.
Този процес може и да се извършва и до като се кара кола, още повече че и специализираните кофи имат на капака и специален отвор за маркучето, но по-добре е да се спира. Ако пък са двама човека, проблема е никакъв 8)
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Колега аз имам интерес направо да си закупя такова нещо. Търсих на много места но намерих само една помпичка на батерии но тя не ми е достатъчна а и нещо май се развали. Често ми се налага да пренасям риби от един водоем на друг. С малки рибки не ловя ...


Та питам занимава ли ти се да ти донеса една такава помпичка а ти да ми я направиш от 220 на 12 волта. Мога да намеря и букса за запалка. Само другите чаркове не ги знам какви са ...

Може направо на лично да ми пуснеш ако имаш желание да правиш такова нещо колко пари ще струва изработката и частите за него.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Мнение от EDM electronics »

Plat1ka написа:.......ако имаш желание да правиш такова нещо колко пари ще струва изработката и частите за него.
Колега, не разполагам много със свободно време, а и вероятно сме от различни градове. Намери си някой, който разбира от електроника, ако е сръчен, ще ти го направи за два часа. Ако има затруднения, на лични мога да консултирам.

Иначе частите струват 3-4 лв., купи ги от "Пасат електроник". Горе съм дал схемата, ако всичко се спази точно, тръгва веднага. Може би само съм пропуснал: Долният капак на кутията, му се прави лека гарнитура от силикон, все пак е изложено на влага...........

С този вибратор /помпичка и т.н./ могат да се пренасят много рибки в малък съд и за доста дълго време, понеже произвежда достатъчно въздух.

Наслука !!!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

EDM electronics написа:Колега, не разполагам много със свободно време, а и вероятно сме от различни градове. Намери си някой, който разбира от електроника, ако е сръчен, ще ти го направи за два часа. Ако има затруднения, на лични мога да консултирам.
Наслука !!!

Все пак благодаря. За жалост такъв техник около мен няма иначе до сега вече да имам такова устройство :)
Аватар
mario67
Мнения: 410
Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 13:55
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Мнение от mario67 »

Платика,същата работа ще ти свърши и най обикновен компресор за гуми от Илиенци за 10тина лева,от аптеката си купуваш една система и един камък за въздух.Всички помпи ,които су купувах изгаряха ,а това го ползвам вече 5 години без никакви ядове.
Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”