ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработка

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

И така, след като прилключих стойката за лепила и инструментчета за тях, продължих работа по стойката за съхранение на различните ми инструментчета за изработване на мухи, която ще бъде в основата на работната ми маса за муховръз.
Масата - все още не съм решил как да я оформя. По нея ще поумувам още. Важното е, накрая да си реша въпроса с бъркотията по чекмеджета, кутийки и куфарчета.

И така, малко снимки на това, което съм започнал:

Стойка за съхранение на инструменти и някои необходими материали при изработване на мухи.

1. Основата:
Преди две години се разделих с едно сливово дърво на ранчото. И понеже обичам работата с дървении, реших да си запазя една "филия" от дънера. Ако знаех какъв акъл ще ми дойде след време, щях да си запазя целия дънер, ама.... и на това съм доволен. Та след като дървената "филия" съхна две годинки, накрая й дойде времето. Най-напред в действие влезе длетото, за да премахна остатъците от кората. Бавничко, славничко, "филията" започна да променя своя облик.
След длетото, дойде ред на шкурката. Бая търкане падна, ама си заслужаваше. Последва няколко дни почивка, за да избистря нещата в главата си - как да се получитака, че на тази малка площ да събера максимално джаджите за муховръз. Въртях, суках, въртях, суках и накрая реших, че ще се получи нещо като триетажна куличка с дървени "филийки", разположени на различни нива на една ос и успоредно с това, разместени в различни посоки.
Реших да си поиграя още малко с основата и да я поразкрася с малко дърворезба, а другите две филийки да ги мисля после.
Та ето какво се получи:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Следва продължение > скоро.
Поздрави.
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от spoon23 »

:tup: Получило се е много добре,следя темата с интерес!
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Както писах по-горе, над основата реших да разположа две нива, изработени като косо отрязани "филийки" от липов клон. Филийките са с по-малък размер от основата. Захванати са към основата посредством вертикалната шпилка (6 мм), която ще служи едновременно и за реглаж на двете липови нива по височина (спрямо основата). На по-късен етап, шпилката ще бъде тунингована.

Ниво 1:
На това ниво предвиждам да са разположени най-използваните инструментчета - совалки, шила, щипки за пера, изравнител за козина, ножички, усуквачката за дъбинги, пинсетки ... а бе основните инструментчета.
Изображение

Ниво 2:
Това ниво все още не е обмислено в окончателен вид. Ама още отсега си знам, че няма да ми стигне :lol:
Изображение

Та на този етап се получава това:
Изображение

Хайде, за днес толкова. Да има и за утре :D

Следва продължение -->
Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

И така, след като сглобих основния скелет на стойката за инструменти, преминах към "пудрите" на основата. Реших да оформя една зона за макарички с конци и друга зона, с допълнителна стойка за магнит.

- Стойката за магнит.
Използвах една медна тръбичка Ф 6 мм, която сгънах на "Г". Късото рамо на "Г"-то (вертикалното) се монтира към основата на стойката за инструменти, а дългото рамо на "Г"-то (хоризонталното) закрепва един дървен носач за магнита. Дървеният носач има възможност да се завърта на 360 градуса около дългото рамо на "Г"-то с цел, позициониране на магнита в удобно за работа положение. Отделно, цялата стойка с магнита за кукички може да се завърта около късото (вертикалното) рамо на "Г"-то, което го правя с цел да се позиционира цялата стойка с магнита в различни зони спрямо основата на стойката за инструменти. Всичко това е за удобство при работа.

На дървения носач е вкопано едно гнездо с размерите на магнита, а магнитът съм вградил в една кутийка от медна ламаринка (за декоративно оформление).

Та накрая се получи това:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Последва монтиране на 6 бамбукови щифта на основата, които ще съхраняват различните макарички с конци.
Изображение

Изображение

Така, полека-лека, идейките ми започват да придобиват някакъв образ и вид :D .
Работата продължава по горните две нива.

Следва продължение --->

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Здравейте фенове на самоделната индустрия :D . Творите ли, творите ли? Творитеее, ама си траете нещо :D .

След малък застой, стойката за инструменти набра скорост и най-после придоби вид на изглед :D
Малко добавки на първо и второ ниво: Добавени бяха малко кукички. На второ ниво реших да използвам един чарколяк от стара стайна аналогова антена. Нали вече аналоговото ТВ изчезна от ефир, та да не съм капо с цялата аналогова кинкалерия, която остана за музея, реших, че ще пасне един от чарколяците. Не само, че пасна, ами и върши перфектна работа.
Те го, ей го изобретението на ниво-2:
Изображение

Както е видно от фотото, кукичките по периферията също свършиха добра работа. На всичкото отгоре, и дървената чашка пасна идеално в отвора на антената, та щастието е пълно :D :
Изображение

Изображение

На ниво-1 добавих също кукички по периферията, както и една мини стойка от едно джобно мухарско менгеменце, което не ми оправда надеждите за мобилен (джобен) вариант на мухарско менгеме. Та ето какво се получи:
Изображение

И нали всичко трябва да има и малко мебелен вид, цялата стойка беше лакирана с шпрей - безцветен лак на няколко слоя. Няколко, няколко, колко няколко? Ами основата - 7 слоя, горните две нива - с по 5 слоя. Много лак пие тази дървесина :D .
Е, докарах го накрая до вид на изглед :D .

Изображение

Изображение

Изображение

И така драги фенове на световната индустрия "Направи си сам", останаха ми някои дребни нещица по стойката. Малко тунинг на коллонката, която носи двете плочи на Ниво-1 и Ниво-2, ама това за сега ще почака. Има да се пипнат и някои дребни нещица по самите плочи на двете нива (без основата), но и те ще почакат за по-мъдри мисли.

Сега, страшно много ме изкушава и в този вид да я натоваря с инструментите и да я изпробвам в действие. Трябва да видя, къде ще се появят "бъгове" за отстраняване.
Хайде, че меракът ме напъва :lol: .

Поздрави на цялата творческа гилдия. Поздрави и на всички мухари.
Утре - ще пусна няколко снимки на "Коледната ми мухарска елхичка" :D .

Миро.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от bai ves »

:D Нямаш умора, това и да не знаеш за какво е , можеш да кажеш, че човекът е майстор. Браво :tup:
dankata
Мнения: 672
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 20:35
Местоположение: София
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 356 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от dankata »

Както е казал класикък: "Има ли мисъл, има ли чувство, ето така се прави изкуство!"
За мен черешката в произведението ти е чашката отгоре :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Ха, ха. Данка, чашката е с двойно предназначение. Наблюдателен си :lol: . Не случайно е на най-високата част. Да кацат вътре мухите :lol: .

Иначе, накичих коледното дръвче и дори изпробвах функционалността му, като вързах и няколко мушета. Като цяло, доволен съм от това, което успях да сътворя. Видях и някои малки бъгчета по стойката, които ще трябва да пипна по-нататък, както и да поразместя някои инструментчета. Във времето, на нея ще останат само най-необходимите и най-често използвани инструменти. Но дори и така претрупана, стойката вече оправда най-важната ми цел: да си подредя нещата на една ръка разстояние и да ми е удобно в миговете на муховръз.

Категорично, стойката за мухарски инструменти ще бъде част от цялостното работно място, което планирам да си разработя в близкото бъдеще. Само трябва да я пипна още малко :D

Та ето малко от финалните снимки:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Хайде, за сега толкова. Поздрави на всички.
Миро Jagger
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от spoon23 »

Поздравления :tup: много интересна идея и отлично изпълнение! :shock: И чашката ми хареса :lol:
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Привет.
При изработването на изкуствени мухи и тунинговането на куките на воблери, блесни или клатушки се използва едно много елементарно приспособление - дъбинговата четка. Лично аз не съм виждал по магазините да се продава, но това не е трагично. Всеки може да си я изработи. Елементарна е, но върши чудесна работа.

Дъбинговата четка служи за разрошване на навития на куката дъбинг с цел, да придаде обем на примамката в зависимост от изработвания модел.

Материалите, които съм използвал:
Липова кора, парченце велкро (котешки нокът) и малко моментно лепило.
Липовата кора спокойно може да се замени с една дървена бъркалка за кафе, или тънка дървена (може и твърда пластмасова ивица) летвичка с дебелина около 1 - 1.5 мм и ширина около 1 см. Дължината - според това, да ви е удобно да я държите стабилно в ръка (между 6см. и 10 см.)

Няма смисъл от поетапни снимки.

Дъбинговата четка:
- поглед от към работната част.
Изображение

- поглед от към гърба.
Изображение

- Работната част.
Изображение

- общата дебелина на дървената подложка (дръжката) и велкрото.
Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Привет на всички творци, любители на направи си сам.
В муховръзът има едно приспособление, което се нарича совалка. Служи за държач на макарата с конеца, като едновременно с това, с негова помощ се намотава конеца върху куката при изработването на мухата. На пазара има най-различни совалки. Има маркови, има индийски, има китайчета. Има със стоманена или с керамичена тръбичка, през която се вдява конеца. Има евтини ( с цена около 3-4 лв.) има и скъпи с цени от 10 лв. до към 60-70 лв./брой.

Това, което ви показвам е един вариант, който върши същата работа, както и останалите совалки. Трябва ви само:
- дървена или пластмасова щипка за пране;
- макаричка с конец от шевна машина;
- малко мерак;
- малко практически занимания с готовата совалка.

Няма смисъл от поетапни снимки. Единствената доработка, кочто трябва да направите на щипката е едно каналче в челюстта, през който да минава свободно конеца.
И второто - ако се налага, щипката да се изпили странично в зоната на защипване, за да може макаричката от шевната машина да влезе. По-точно щипката да влезе в макаричката.

От тук нататък - приятен муховръз.

Travel Spool Holder - совалка тип "Направи си сам":
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Как работи:
- Разрваряте щипката и пъхате макаричката с конеца в челюстта на щипката.
- Отпускате щипката, чиято челюст "захапва" макаричката. При това положение, челюстта притиска конеца и не позволява неговото размотаване.
- Вкарвате странично на челюстите свободния край на конеца в каналчето на челюстите на щипката.
Получава се това:
Изображение

От тук нататък: Хващате совалката в ръка, като свободния край на конеца държите между палеца и показалеца и започвате да намотавате конеца върху тялото на куката. Когато конецът се скъси, натискате леко щипката, за да се освободи челюстта и в същото време си изтегляте конец толкова, колкото ви трябва.
Ако сте изтеглили много конец, отпускате челюстите на щипката и с палеца превъртате назад макаричката. Превъртате толкова, колкото дължина на конеца искате да остане ивън челюстите.

Приятен муховръз или приятен тунинг на спининговите куки.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Една много полезна джаджа за мухарите и любителите на булдото.
Сушилка за сухи мухи.

За тези, които се чудят за какво служи - за отнемане на излишната вода, която сухите мухи неизбежно "пият", потопени във водата. Смисълът на тази джаджа: След определен брой замятания на сухата муха, независимо от това, дали е третирана с флотант, независимо от материалите, от които е изработена, мухата се напоява и поглъща излишно количество вода. Това променя нейните свойства и поведение. Отнемайки излишната вода, Мухата може да изпълнява функциите си по предназначение. Сушилката спомага още и за по-бързото изсушаване на мухите (не само сухи), когато решим да сменим мухата с оглед нейното съхранение на пача или в кутийката.

Няма нищо сложно в изработването на сушилката. Необходимо ви е едно парче естествена кожа от стара чанта, две парчета от домакинска гъба - изтривалка за попиване на течности, няколко кухи нита или лепило за прикрепване на "сюнгера" към кожата и малко мерак. Ааа, щях да пропусна и една връзка за обувки или някакво здраво, тънко шнурче за прикрепване към елека.

Няма нужда от поетапни снимки. Всичко се вижда достатъчно ясно. На пазара струва евра, доларески и пари. Тази е почти без пари. Само мерак.

Сушилка за мухи:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави. :fish15:
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

Привет момчета.

При изработването на изкуствени мухи или тунинговането на куките на воблери, клатушки, въртушки и други примамки, на финала трябва да се направи така наречения завършващ възел на монтажния конец. Приспособлението Matarelli Whip Finisher, което ви показвам е един от многото варианти на приспособления за завършващ възел, които са разработени и са налични на пазара.

Това, което отличава това приспособление от останалите е възможността за автоматично въртене на приспособлението и лекотата, с която се изработва завършващия възел. Въртенето става благодарение на това, че тялото на приспособлението свободно се върти в ръкохватката и се избягва изпускането на конеца от приспособлението при неправилно движение на ръката и едновременното превъртане на приспособлението, което често може да се случи при работа с другите модели приспособления. С този модел и най-непохватния и неопитен начинаещ може да се справи отлично с изработването на завършващия възел. Както казах, приспособлението Matarelli Whip Finisher е със свободно ротищаща в ръкохватката ос, за разлика от всички останали видове приспособления за завършващ възел (примерно Thompson Whip Finisher), при които оста на приспособлението е фиксирана към ръкохватката неподвижно.

Приспособление Matarelli Whip Finisher - поетапно изработване:

Материали:
Един голям кламер (размер 50 мм).
Една пластмасова тръбичка от клечки за уши (или каквато намерите подобна).
Три мъниста или метални глави за нимфи.
Секундно лепило.

Инструменти:
Клещи с полукръгли челюсти.

Изработване - стъпка по стъпка:
Подберете един голям кламер. Аз използвах 50 мм кламер.
Изображение

Изображение

Изправете добре телта на кламера.
Изображение

Изображение

Изображение

Започнете огъването на всички сегменти на приспособлението в показаната на снимките последователност. Всички огънати сегменти трябва да лежат в една и съща равнина един спрямо друг.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Последната огъвка, с която определяте посвижната ос на приспособлението я направете под 90 градуса спрямо предходния сектор, както е показано на двете снимки.
Изображение


Изображение

Подберете две метални глави за нимфи или две мъниста с диаметър 4 мм.
Изображение

Монтирайте първата метална глава ма оста - до упор в мястото на прегъване и я фиксирайте с капка секундно лепило. Лепилото не трябва да излиза извън отвора.
Изображение

Отрежете двата памучни края на тръбичката (клечката за уши). Двете отрязани чела трябва да са перпендикулярни на оста на тръбичката.
Изображение

Монтирайте отрязаната тръбичка на оста на приспособлението до упор със залепената метална глава. Оста трябва свободно да се върти в тръбичката и да лагерува с металната глава.
Изображение

Изображение

Монтирайте и втората метална глава до упор с тръбичката, като оставите малък луфт между тях, за да може оста да се върти свободно. Фиксирайте металната глава с малко секундно лепило върху оста на приспособлението. След залепването, оста на приспособлението трябва да се върти свободно вътре в тръбичката.

Изображение

Ако е необходимо, скъсете излишната част от оста, която стърчи след втората метална глава.

Вариант на същото приспособление с дръжка от продълговати мъниста.
Изображение

Изображение

Изображение

Двата варианта:
Изображение

За без пари - толкова.
Който иска, както иска, като може, може да си направи дръжката от месингова тръбичка, бамбук, дръг вид дърво, алуминиева тръбичка, камък или каквото му харесва. Едно в сигурно: Няма да съжалява. Върши перфектна работа.

Как се работи с приспособлението Matarelli Whip Finisher, можете да видите в двете клипчета:
https://www.youtube.com/watch?v=Ivo5bvF-i04
https://www.youtube.com/watch?v=JcaUar-ers4

Поздрави и приятен муховръз или тунинговане на спининговите примамки.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от jagger1 »

И още един вариант на приспособлението за завършващ възел с ротираща ос. Използван е отново кламер, тръбичка от клечка за уши, стъклени мъниста и малка метална тръбичка за лагеруване на ръкохватката.
Изображение
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОЛЕЗНИ ДЖАДЖИ за МУХАРИ и СПИНИНГИСТИ - Домашна изработ

Мнение от чичо Док »

Миро, ако им пилнеш да изтъниш и изостриш леко върховете, ще са още по удобни при работа, вервай ми.
И няма уважаваща се фирма за вързвачески инструменти да не прави въртящи се уипфинишъри от сто години :D

Инак, ентусиазма ти, ако си ВЕИ ще захрани два града. :D
Поздрав!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”