Защо отиваме за сом?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от Trofei »

Темата е за бракониерското вътре в нас,а не за бракониерите! :idea: Кой за какво отива реално за сом и пътя на развитие! :wink: Всеки от нас тръгва с някаква цел за сом и едни си оставят на първоначалната позиция,а други се развиват с годините до по-високо ниво!Не само,като улов на сом а и като цялостно отношение към него!В крайна сметка в един момент всеки трябва да си даде отговор,какво прави и за какво го прави! :roll: Бракониерите е ясно,че са в позиция на тарикати,а риболовеца е балък и така ще бъде!Въпросът е риболовецът да се придържа към някакви ценности,защото границата с бракониерството е тънка и лесно се прекрачва по различни причини! :roll:
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от shrike »

Виж сега колега Трофей – „Бракониерите са тарикати а риболовците балъци –от гледна точка на кого и какво!?! Сами по себе си ние сме две съвсем различни вселени. Едните са там за прехраната си-а ние сме за кеф /хоби/!! Докато стандарта ни е нисък ще има и хора, които изкарват прехраната си по този начин. Аз лично нямам нищо против тях, защото им влизам в положение до някъде и по нататък ще се обоснова!
Нелепо е поведението на хоби риболовците, които дават десетки хиляди левове за екипировка и в последствие унищожават без никаква мярка първопричината и същността на хобито си, което несъмнено са рибите!
През 2010 и 2011г. никой или почти никой не ходеше да влачи на яз.Огоста-просто когато ходехме за по няколко дни, много рядко засичахме някоя лодка. Язовира беше пълен със сом-Пълен..се едно ловиш в рибарник! Бракониерството тогава процъфтяваше на този водоем разделен от няколко бракониерски бригади!!! Извода е че те не му пречеха да се развива прекрасно!
Лека полека се разчу и лодките почнаха да се увеличават през 2013-2014 г. беше пика! Е мамата му ебаха пред очите ми точно за 2 години. Ама не бракониерите хора, а риболовците!!! Идваха там и тъпчеха багажниците като за световно-се едно злато ловяха. Сега положението го знаем там какво е със сома. В последствие направихме в няколко по ред години много успешни зарибявания с бяла риба ама като гледам май и тя ще изчезне лека по лека.
Същинския проблем за мен са недобросъвестните риболовци, защото първо те са Много и второ зад маската на "законни" риболовци с билети те могат да си развяват байрака много повече от притиснатите до стената бракониери!
Та темата е много добра –дано повече риболовци се замислят защо ходят за риба-от първична генетично заложена страст на ловец-щото рибар се ражда или за да пълнят хладилника.
Отговора за мен е изключително прост!
Поздрави!
rivezoro
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 10:52
Риболов: аматьорски

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от rivezoro »

напълно подкрепям колегата
ама кво да се прави народо-психология
то затова няма да има нищо по-водоемите
и само ще мрънкаме
тая риба там е за удовоствие...но кой да те разбере
сигурен съм че след години ще ги търсиме тия условия ама ----нейсе
batzeto
Мнения: 310
Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 8:42
Риболов: Кльонк !!! Другото е стръв !!!
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от batzeto »

shrike написа:Виж сега колега Трофей – „Бракониерите са тарикати а риболовците балъци –от гледна точка на кого и какво!?! Сами по себе си ние сме две съвсем различни вселени. Едните са там за прехраната си-а ние сме за кеф /хоби/!! Докато стандарта ни е нисък ще има и хора, които изкарват прехраната си по този начин. Аз лично нямам нищо против тях, защото им влизам в положение до някъде и по нататък ще се обоснова!
Нелепо е поведението на хоби риболовците, които дават десетки хиляди левове за екипировка и в последствие унищожават без никаква мярка първопричината и същността на хобито си, което несъмнено са рибите!
През 2010 и 2011г. никой или почти никой не ходеше да влачи на яз.Огоста-просто когато ходехме за по няколко дни, много рядко засичахме някоя лодка. Язовира беше пълен със сом-Пълен..се едно ловиш в рибарник! Бракониерството тогава процъфтяваше на този водоем разделен от няколко бракониерски бригади!!! Извода е че те не му пречеха да се развива прекрасно!
Лека полека се разчу и лодките почнаха да се увеличават през 2013-2014 г. беше пика! Е мамата му ебаха пред очите ми точно за 2 години. Ама не бракониерите хора, а риболовците!!! Идваха там и тъпчеха багажниците като за световно-се едно злато ловяха. Сега положението го знаем там какво е със сома. В последствие направихме в няколко по ред години много успешни зарибявания с бяла риба ама като гледам май и тя ще изчезне лека по лека.
Същинския проблем за мен са недобросъвестните риболовци, защото първо те са Много и второ зад маската на "законни" риболовци с билети те могат да си развяват байрака много повече от притиснатите до стената бракониери!
Та темата е много добра –дано повече риболовци се замислят защо ходят за риба-от първична генетично заложена страст на ловец-щото рибар се ражда или за да пълнят хладилника.
Отговора за мен е изключително прост!
Поздрави!

Ми колега , да станем и ние с лодките бракониери, ше се прехранвам и аз от бракониерство ,место да работя !!! Като те слушам направооо....... Ходи им го кажи това в лицето на колегите ,които по цели нощи обикалят Монтана , да вадят мрежите на горкичките браковци . По полека с изводите !!!
Сом бе сом !!! Другото е стръв !!!
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от shrike »

Първо искам да кажа ,че по никакъв начин не целя омаловажаване труда на добросъвестните колеги, борещи се с незаконния риболов-Респект! До колко това засяга риболова, който вълнува пишещите тук-Риболов на сом?!?!
Аз колега за тези 6-7 години, в които практикувам риболов от лодка съм закачал и унищожил не 1 или 2 мрежи!
Лошото е , че никога не съм намирал сом в тях!!! От Ивито до Огоста-морунажи,таранки,шарани, костури и тн. Но никога сом!!!
Чувал съм от др. колеги за извадени и изгорени мрежи, Но изключително рядко за сом!!!
Ти колега в колко от унищожените от теб мрежи си намирал сомове? Няма проблем да ме убедиш в друго ще го приема-нека да разсъждаваме а не да декламираме само заучени фрази.
След като пишем в риболов на сом следователно ни интересува популацията на сом по българските водоеми. По горе описах лично наблюдение как в един водоем -трети по големина в страната популацията на сом беше на върха в най- бракониерските години, а в момента тъне в киша след появата на тролингистите!!! Това е станало пред очите ми-кой ще ми оспори?!?! Идваха разни групички от цялата страна с риболовни билети „законни“ риболовци пълнеха багажници и зареждаха рибарски магазини!! А какви времена бяха през ония бракониерските години –авансите не спираха да скърцат по цял ден!!!
Аз класирам виновниците за ниската популация на сом и за намаляването на екземпляри над 5 кила така:
Първо място за мен несъмнено заемат не добросъвестните тролингисти (защото те са Много!) взимащи повече от 1бр. риба. и такива риби,които доставят удоволствие при ваденето от 10 кг на горе!
На второ място поставям нещастните токаджии, които му кльонкат и после пържат.
Честно казано бракониерите не знам да ли да ги слагам на трето място, имайки предвид ,че сома мноо рядко се лъже в мрежа.
Та така….
batzeto
Мнения: 310
Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 8:42
Риболов: Кльонк !!! Другото е стръв !!!
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от batzeto »

Човече , обори ме !!! Нямам , какво повече да кажа .

Само кажи ТИ лично на колко от тези, дето си видял да пълнят багажници си казал една дума .
Сом бе сом !!! Другото е стръв !!!
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от shrike »

Виж са batze :),
в мен вече няма злоба по този въпрос. Преди се дървех, карах се с добри мои приятели и тн. докато осъзнах, че това са просто риби!Всеки трябва да извърви сомския си път! На който му е заложено да стигне до истината рано или късно ще стигне! Но сам! С разни скандали ,викане и тн. повярвай ми нищо няма да се постигне.Със сурови закони-да... може би. Аз и ти освен да даваме добър пример друго няма какво да направим.Просто тези хора трябва да се засрамят! Струва ми се изключително лицемерно да се нападат само бракониерите за прецакването на сома! Защото истината е една и не е трудно да се види в някой дашен язовир с 50,
че и повече лодки вътре- и после бракониерите - а е моля ви излесте от филма!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от Emo-83 »

Трябва да отчитате еволюцията при рибите. Сомовете също научават примамките и не реагират на тях,както в началото. Не случайно се търсят нови и различни воблери.
Монтана и сега ври от едри и неунищожени шарани по 30кг. Но този язовир се спасява от нас и бракониерите,само заради многото дървета под вода.И когато на Монтана колеги вадеха по 20-30 риби на ден с кльонк,мрежите на бракониерите,също бяха пълни със сом.
Да хващал съм мрежи със сом. Тази година по време на щуката извадих една такава и даже имам клип в телефона от Жребеца.Температурата на водата беше 26градуса в горния слой. Но наистина сома през топлия период,влиза доста по-рядко и трудно от всички останали риби. Но зимата,може да е фраш от сом....говоря за януари,февруари и март. Тогава се хващат и най-големите трофеи.
Иначе на Ивито най-големите сомове с кила от 150 и нагоре са улавяни на мрежи. Познавам мрежар от там,който има 8 сома от порядъка на 90-108кг.
Също спрях да се правя на Господ и определям кой,какво да прави с уловената си риба. Номера е да не се прекалява и да се спазват законите. А там пише по една трофейна на ден. И ако стоите повече дни за да нямате проблеми е редно да отбележите улова си в билета. Питам се кой го прави. На два пъти ми се е случвало на мен и то за да си вържа гащите. Седях две седмици на Ивито в едната бялата беше разрешена,а в другата не. За това отбелязах 4 бели и едри риби уловени не от гнездата. Жена ми искаше да донеса и тя да опита....права е.
Гадно е,че след написаното,може да ми скочат,някои колеги отново. Но какво ще кажете за риболова на джиг! По колко риби се прибират от повечето колеги дневно. Това с 20-40 риби,нормално ли е!? Ами и 7-8 риби не е нормално за ден. После къде са ни рибите. Въобще не съм против тази атрактивна дисциплина,но когато се плямпа на ангро,всеки да погледне 1-во себе си и после да става съдник. Не визирам никого,случая е посевместен.
Сложна е темата,но е хубава.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от shrike »

"И когато на Монтана колеги вадеха по 20-30 риби на ден с кльонк,мрежите на бракониерите,също бяха пълни със сом."

Емо аз лично съм съгласен с написаното от теб в по-голямата част -имайки предвид инфото и опита който си натрупал през годините.
Цитирам това изречение, защото то пряко засяга предишните ми постове и искам да наблегна на нещо!
Начи нека разглеждаме клоьонкаджиите и бракониерите като константа за този водоем-те винаги са съществували там!!! Да не говорим ,че бракониерите тогава около 2010 г. и преди това знам ,че са били 6,7 бригади!!! Това не е попречило популацията на сома да се развие прекрасно!!! Нали е пределно ясно на къде бия?!?
От друга страна от как се появи тролингиста - броя на бакониерите ряско намаля-факт...но не и популацията на сом, а точно обратното!!!
Всичко е станало пред очите ми-не само на мен! Не е истина на откриването сега- 6 лодки познаващи язовира идеално за 4 дена освен дребаците да се извадят 3-4 мерни сома най големия 6 кила!!!
Тогава в бракониерската 2010 когато бракотата не се криеха даже-на първото влизане да влачим, 10 минути след пускането на воблера-16-ка!!??!!? Това ми беше 5-то влачене примерно и имах 10-на воблера.Почти през излет имаше трофеен!
Как да се развие тоя сом сега, като ги гледам-прибират масово сомчета по кило тролингистите-бракониерите назнам кво правят-вече са неоткриваеми. Кога пускат кога прибират,какво хващат незнам?!?!
Много трудно ще ме убеди някой, че вината на тролингиста не е по-голяма от на бракониера за прецакването на сома. Разбира се ако някой се аргументира логично съм готов да приема и друго мнение-не съм кон с капаци- но фактите говорят друго!
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от мечока »

Много си прав колега.Аз съм на същото мнение.Разбира се много от тролингистите се съобразяват,но в процентно съотношение лично на мен ми се струва ,че са с по малкото число.Лично в моя случай-Досега с колкото човеци съм разговарял на темата риболов(роднини,стари,млади,риболовци,нериболовци,хора които имат уважението ми и знам че са добри),хора които са извън форума,винаги клепат неразбираемо с клепачи и не знаят как да реагират ,когато разберат че повечето риби се пускат обратно.Мисля ,че манталитета на българина е такъв и ще се променя ама бавно.В този ред на мисли смея да твърдя ,че ФОРУМИТЕ СА ДОБЪР УЧЕБНИК за риболовеца и освен споделяне,са и най-бързия начин да се промени съзнанието му към по добро.
Аватар
6tukara
Мнения: 196
Регистриран на: Нед Фев 03, 2008 18:00
Местоположение: София
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от 6tukara »

мечока написа:смея да твърдя ,че ФОРУМИТЕ СА ДОБЪР УЧЕБНИК за риболовеца и освен споделяне,са и най-бързия начин да се промени съзнанието му към по добро.
Колега тук си много прав съдя по себе си и хората около мен. За това трябва повече споделяне и даване на личен пример.
Ако има риба и на бастун че се хване
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от Emo-83 »

Ще ви задам един въпрос.
Защо до преди 10-12г също се влачеше доста,а сомовете на въдиците се хващаха,много рядко :!: :?:
Сега и този сезон,само аз имам уловени над 30бр.
И още нещо,когато по-старите тролингисти сте хващали сомове,аз хващах един гол.........
Явно има някакви причини за рокадото. Само насочвам вашето внимание и търся отговор :!:
Преди 7г. съм бил много добър в кльонка и пълен лаик в тролинга. Даже преди ден пуснах клип,какви глупости съм мислел и говорел по онова време за тази дисциплина. Сега същите ги слушам от други риболовци. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Защо отиваме за сом?

Мнение от Emo-83 »

Това е клипа в който говоря пълни глупости за тролинга и сомовете.Преди 7г. на 1-ви юли. Сега мога да се съглася,само с едно две мои изречения от него. За това,понякога подскачам толкова,когато хора,които не тролят се опитват да пренесат мислите от кльонка в тази дисциплина.....А то няма,нищо общо,освен рибата.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”