Exceed

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
ivanov02
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Сеп 25, 2017 18:12
Риболов: спининг

Exceed

Мнение от ivanov02 »

Здравейте, колеги заедно с баща ми сме решили да ходим на риболов, а той си пада по Light спининга и по-точно по риболова на кефал.

Наскоро се колебаех м/у Gad Fair и Exceed като накрая взех Гада, но в момента мисля, че Sert-чето ще е по-добро за нуждите на баща ми.

Въпросът ми е по-точно за новия и за стария Exceed. Прочетох тук таме, че новият бил много мек и е като "сопол". Не съм сигурен дали някъде все още мога да намеря нов от стария модел, но пак искам да попитам...

Има ли сериозни разлики в двата модела и кой е по-добър. Все пак ако не намерим от стария сме се спрели на Sert Exceed 2S 2.10 3-10gr.

Искам да попитам как се справя посоченият модел с по-големи риби и до колко кг. може да издържи.
Също ни е интересно, въпреки че знаем, че това не е щукарка, дали би се справила с евентуален удар на прилична щука?

Благодарим предварително!
ivagor
Мнения: 79
Регистриран на: Сря Май 10, 2017 13:37
Риболов: Риболов на кефал и пъстърва
Местоположение: Родом от Габрово, живеещ в София, риболовстващ в България
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Exceed

Мнение от ivagor »

Ще оставя колегите с тези въдици да коментират, но моето мнение е, че при добра работа с макарат и аванса, това че въдицата е лайт няма да направи ваденето на по-сериозна риба невъзможно. Като се сетя на няколко пъти колко хамалски се мъчих да си откача воблер, като поне 3 килограмова щука беше напъна (в кръга на шегата разбира се).
Родом от Габрово, живеещ в София, риболовстващ в България
ivanov02
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Сеп 25, 2017 18:12
Риболов: спининг

Re: Exceed

Мнение от ivanov02 »

Знам, че не е невъзможно, но просто искам да знам примерно колко големи риби са хванали колегите.
petrovivo
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Дек 19, 2011 19:15
Риболов: Спининг
Местоположение: Габрово

Re: Exceed

Мнение от petrovivo »

Здравей, на мен ми допада повече серта до 5гр. и 1.8м.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Exceed

Мнение от Мунчо »

Серта Ексийд 3-10 може да извади съвсем прилична риба, ако в процеса на изваждане човек запази хладнокръвие и вложи мисъл. Ако се ползва като лебедка ще се счупи и от рибка 300-400 гр...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Re: Exceed

Мнение от bogidar »

Здравей,
Доскоро бях с UL варианта на "новия" sert exceed 1.8m 0-5g. За пръчката лошо не мога да кажа. За парите си е супер. Не бих казал, че е сополива. Аз с нея за риби до 2кг зор не съм видял с ваденето. Контролирам ги без проблеми дори и в силно течение, вадят се и от туфи/леща. Хващал съм с нея пъстърви, щуки, кефали, които достигат споменатите по-горе килограми.
Единствения недостатък, който забелязвах е, че пръчлето е леко глухо. Някакси се губеше част от кефа при удара.
Помислете за теста по примамки. За кефал ако ще е, е добре да е по-нисичък. Не че 3-10 няма да може да мята малки воблери и блесни, но ще е по-некомфортно.
Изображение
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Exceed

Мнение от sleepwalker »

Пръчка за 60-70 лева няма как да е звънка и да "чува" всичко. Но за тия пари е добра въдица. Аз все още ползвам с кеф стария модел на 1.80
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Exceed

Мнение от Д.Граховски »

petrovivo написа:Здравей, на мен ми допада повече серта до 5гр. и 1.8м.
Аз преди няколко години с варианта 0.9-5, който според мен е по-скоро 2-10, с много зор и търпение успях да измъкна 20 кила толстолоб зашит за опашката. Естествено беша чисто и нямаше драки.
Пръчлето за тия пари е много прилично, аз 4-5 години го дрънкам по всякакви реки. Мекичък е, но не е баш лигав или сопол, виждал съм и съм държал много по-сополиви въдици от серта. Не е от най-чуваемите, но върши работа.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
ivanov02
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Сеп 25, 2017 18:12
Риболов: спининг

Re: Exceed

Мнение от ivanov02 »

20 кила толстолоб ? :D
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1704
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Exceed

Мнение от PAMPASA »

ivanov02 написа:20 кила толстолоб ? :D

Кое му е смешното :roll: не ти се вярва ли - а как ти звучи 14 кг. Шаран ,закачен случайно през гърба с микроклатушка / с единична кука /.

Извадих го като праз лук...................
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
ivanov02
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Сеп 25, 2017 18:12
Риболов: спининг

Re: Exceed

Мнение от ivanov02 »

Кое му е смешното :roll: не ти се вярва ли - а как ти звучи 14 кг. Шаран ,закачен случайно през гърба с микроклатушка / с единична кука /.

Извадих го като праз лук...................[/quote]


Колега, за Exceed ли говорим в случая?
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Exceed

Мнение от babydoctor »

Въпросът изначално е поставен некоректно. Въдица като сопол или както аз й казвам варен макарон никога не ме е кефела, макар, че си има и своите достойнства. Що се отнася до големината на рибите - с всяка тояга може да се извади всякаква риба ако:
1. Имаш достатъчно влакно на шпулата
2. Добър аванс и умение да го ползваш
3. Достатъчно чисто място пред теб
4. Здрави нерви и време да си играеш с рибата.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1704
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Exceed

Мнение от PAMPASA »

ivanov02 написа: Колега, за Exceed ли говорим в случая?
За него говорим ,ако има значение - въдицата беше "стария " модел. :roll:
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Exceed

Мнение от sharko54 »

Имал съм удоволствието няколко пъти да се боря със сериозни риби закачени с лайт такъм, както със стария Exceed - 2-8 гр. , така и със gad gancho 0,5 - 6 гр., От опита си мисля, че ако дебелината на влакното е съобразена с лайт такъма - примерно теста е до 4-5кг. е практически невъзможно пръчката да бъде счупена при борба с рибата, пък била тя и много голяма. Просто линията ще се скъса. Проблема с пръчката идва във финалния момент на ваденето, когато трябва да дръпнем рибата до нас и изправяме пръчката вертикално(опитваме се да повдигнем рибата) тогава трябва аванса да се разхлаби и да не се дърпа хамалски.
Аватар
bobopeli
Мнения: 462
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 882 пъти
получил Браво: 1466 пъти

Re: Exceed

Мнение от bobopeli »

babydoctor написа:Въпросът изначално е поставен некоректно. Въдица като сопол или както аз й казвам варен макарон никога не ме е кефела, макар, че си има и своите достойнства..............................................................................
Exceed- а е доста далече от макарон,варианта за който пита колегата е даже леко щукарски :D
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”